Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκριση Πολεοδομικής Μελέτης


Recommended Posts

Καλησπέρα ,

όταν εγκρίνεται η πολεοδομική μελέτη σε μια περιοχή με ΦΕΚ αλλά δεν έχει κυρωθεί η Πράξη Εφαρμογής η περιοχή είναι εντός σχεδίού?

Για να οικοδομηθεί ένα οικόπεδο σε αυτήν την περίπρωση απαιτείται η διαδικασία της οικοδομησιμότητας?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι δυνατή η έκδοση οικοδομικής άδειας σε νεονταχθείσα περιοχή, που δεν κυρώθηκε η πράξη εφαρμογής;

Η έκδοση οικοδομικής άδειας σε νεονταχθείσα περιοχή, που δεν κυρώθηκε η πράξη εφαρμογής, είναι δυνατή σε μερικές περιοχές αλλά υπό προϋποθέσεις και αφού εκδοθεί σχετική οικοδομησιμότητα.

 

Χορήγηση βεβαίωσης οικοδομησιμότητας (έκδοση οικοδομικής άδειας πριν από την κύρωση της πράξης εφαρμογής ΕΓΚ. 106/86 & 59/87)

Για τη χορήγηση βεβαίωσης οικοδομησιμότητας απαιτούνται τα εξής:

 

•Αίτηση (έντυπο αίτησης για εκτύπωση) στο Γενικό Πρωτόκολλο του Δήμου στο όνομα του ιδιοκτήτη, που αναφέρει την θέση της ιδιοκτησίας (Περιοχή, οδό, οικοδομικό τετράγωνο) και το εμβαδόν της.

• Αντίγραφο του συμβολαίου και, αν η ημερομηνία σύνταξης του είναι μετά την 10/03/82, προσκομίζεται συμβόλαιο των προκατόχων μέχρι να φθάσει στον ιδιοκτήτη της 10/03/82

• Δήλωση ιδιοκτησίας του ιδιοκτήτη εις διπλούν η των ιδιοκτητών (σε περίπτωση συνιδιοκτησίας)

• Υπεύθυνη δήλωση Ν1599/86 του ιδιοκτήτη της 10/03/82 (και σε περίπτωση συνιδιοκτησίας και όλων των άλλων συνιδιοκτητών) που θα αναφέρει:

- Όλες τις τυχόν ιδιοκτησίες που έχουν στην Πολεοδομική ενότητα, που εντάχθηκαν στο σχέδιο με το ίδιο διάταγμα ρυμοτομίας, οι οποίες θα σημειώνονται σε αντίγραφο του εγκεκριμένου σχεδίου

- Ότι θα καταβάλουν τις οφειλόμενες εισφορές σε γη και χρήμα

- Προεκτίμηση τιμής μονάδας / μ2

• Τοπογραφικό διάγραμμα εις τριπλούν σε κλίμακα 1:200 ή 1:500 στην έκταση όλου του οικοδομικού τετραγώνου και στο οποίο θα σημειώνεται σε πίνακα:

- Το εμβαδόν όλων των ιδιοκτησιών του οικοδομικού τετραγώνου

- Το εμβαδόν όλων των οφειλομένων εισφορών σε γη βάσει του Ν 1337/83

- Το εμβαδόν όλων των ρυμοτομούμενων εκτάσεων.

- Η διαφορά της ρυμοτομούμενης έκτασης και εισφοράς σε γη

- Η οφειλόμενη εισφορά σε χρήμα μόνο του οικοπέδου για το οποίο ζητείται η έκδοση άδειας

• Παραστατικό Εθνικής Τραπέζης για αμοιβή τοπογραφικού

• Συμβολαιογραφική δήλωση παραχώρησης του ρυμοτομούμενου τμήματος (εφʼόσον υπάρχει) στην κοινή χρήση

• Υπεύθυνη δήλωση 1599/86 ότι το τμήμα εισφοράς γής (εφʼ όσον υπάρχει) θα αφεθεί τελείως ελεύθερο για να χρησιμοποιηθεί για τους σκοπούς της παραγράφου 8 του άρθρου 8 του Ν.1337/83

 

Η Βεβαίωση χορηγείται μετά απο την υποβολή φακέλου, με όλα τα προαναφερόμενα δικαιολογητικά, από ιδιώτη Μηχανικό. Ο φάκελος ελέγχεται για την πληρότητα πρώτα από Μηχανικό της Πολεοδομίας και αφού γίνει δεκτός κατατίθεται στο Γενικό Πρωτόκολλο του Δήμου. Στη συνέχεια, γίνεται συνεννόηση με τον μελετητή που εκπονεί την πράξη εφαρμογής για την αποφυγή μελλοντικών προβλημάτων στην σύνταξη της πράξης και καθορίζονται τα θέματα που αφορούν τη δέσμευση εισφορά σε γη και χρήμα. Ο χρόνος διεκπεραίωσης κυμαίνεται κατά περίπτωση απο 1 έως 2 μήνες.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληρέστατη απάντηση σου! Τα σημειώνω. Οσον αφορά το απλό τμήμα της ερωτησής μου είμαι σωστός έτσί?

Εντός σχεδίου θεωρείται όταν εγκρίθηκε η Πολεοδομική Μελέτη?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Είναι δυνατή η έκδοση οικοδομικής άδειας σε νεονταχθείσα περιοχή, που δεν κυρώθηκε η πράξη εφαρμογής;

Η έκδοση οικοδομικής άδειας σε νεονταχθείσα περιοχή, που δεν κυρώθηκε η πράξη εφαρμογής, είναι δυνατή σε μερικές περιοχές αλλά υπό προϋποθέσεις και αφού εκδοθεί σχετική οικοδομησιμότητα.

 

Χορήγηση βεβαίωσης οικοδομησιμότητας (έκδοση οικοδομικής άδειας πριν από την κύρωση της πράξης εφαρμογής ΕΓΚ. 106/86 & 59/87)

Για τη χορήγηση βεβαίωσης οικοδομησιμότητας απαιτούνται τα εξής:

 

•Αίτηση (έντυπο αίτησης για εκτύπωση) στο Γενικό Πρωτόκολλο του Δήμου στο όνομα του ιδιοκτήτη, που αναφέρει την θέση της ιδιοκτησίας (Περιοχή, οδό, οικοδομικό τετράγωνο) και το εμβαδόν της.

• Αντίγραφο του συμβολαίου και, αν η ημερομηνία σύνταξης του είναι μετά την 10/03/82, προσκομίζεται συμβόλαιο των προκατόχων μέχρι να φθάσει στον ιδιοκτήτη της 10/03/82

• Δήλωση ιδιοκτησίας του ιδιοκτήτη εις διπλούν η των ιδιοκτητών (σε περίπτωση συνιδιοκτησίας)

• Υπεύθυνη δήλωση Ν1599/86 του ιδιοκτήτη της 10/03/82 (και σε περίπτωση συνιδιοκτησίας και όλων των άλλων συνιδιοκτητών) που θα αναφέρει:

- Όλες τις τυχόν ιδιοκτησίες που έχουν στην Πολεοδομική ενότητα, που εντάχθηκαν στο σχέδιο με το ίδιο διάταγμα ρυμοτομίας, οι οποίες θα σημειώνονται σε αντίγραφο του εγκεκριμένου σχεδίου

- Ότι θα καταβάλουν τις οφειλόμενες εισφορές σε γη και χρήμα

- Προεκτίμηση τιμής μονάδας / μ2

• Τοπογραφικό διάγραμμα εις τριπλούν σε κλίμακα 1:200 ή 1:500 στην έκταση όλου του οικοδομικού τετραγώνου και στο οποίο θα σημειώνεται σε πίνακα:

- Το εμβαδόν όλων των ιδιοκτησιών του οικοδομικού τετραγώνου

- Το εμβαδόν όλων των οφειλομένων εισφορών σε γη βάσει του Ν 1337/83

- Το εμβαδόν όλων των ρυμοτομούμενων εκτάσεων.

- Η διαφορά της ρυμοτομούμενης έκτασης και εισφοράς σε γη

- Η οφειλόμενη εισφορά σε χρήμα μόνο του οικοπέδου για το οποίο ζητείται η έκδοση άδειας

• Παραστατικό Εθνικής Τραπέζης για αμοιβή τοπογραφικού

• Συμβολαιογραφική δήλωση παραχώρησης του ρυμοτομούμενου τμήματος (εφʼόσον υπάρχει) στην κοινή χρήση

• Υπεύθυνη δήλωση 1599/86 ότι το τμήμα εισφοράς γής (εφʼ όσον υπάρχει) θα αφεθεί τελείως ελεύθερο για να χρησιμοποιηθεί για τους σκοπούς της παραγράφου 8 του άρθρου 8 του Ν.1337/83

 

Η Βεβαίωση χορηγείται μετά απο την υποβολή φακέλου, με όλα τα προαναφερόμενα δικαιολογητικά, από ιδιώτη Μηχανικό. Ο φάκελος ελέγχεται για την πληρότητα πρώτα από Μηχανικό της Πολεοδομίας και αφού γίνει δεκτός κατατίθεται στο Γενικό Πρωτόκολλο του Δήμου. Στη συνέχεια, γίνεται συνεννόηση με τον μελετητή που εκπονεί την πράξη εφαρμογής για την αποφυγή μελλοντικών προβλημάτων στην σύνταξη της πράξης και καθορίζονται τα θέματα που αφορούν τη δέσμευση εισφορά σε γη και χρήμα. Ο χρόνος διεκπεραίωσης κυμαίνεται κατά έδειχνεπερίπτωση απο 1 έως 2 μήνες.

Συνάδελφε καλησπέρα

Είμαι μηχανολόγος και πολύ άσχετος με αυτά, όμως έχω την εξής απορία.

Με βάση όσα πολύ σωστά αναφέρεις βγήκε άδεια σε δικό μου οικόπεδο, έχτισα κανονικά, έφτιαξα την μάντρα στην ρυμοτομική γραμμή που έδειχνε η ΠΕ (75 εκατοστά μέσα) αλλά μετά από 2-3 χρόνια όχι μόνο δεν κυρώθηκε η ΠΕ αλλά ακυρώθηκε όλο το σχέδιο. Στη συνέχεια ο γείτονας έχτισε αυθαίρετο και με πολύ ζόρι κατάφερα να μη το χτίσει κολητά στην μάντρα μου αλλά να μου κάνει τη χάρη!! να μου αφήσει την ρυμοτομημένη λωρίδα μου των 75 εκατοστών. Φυσικά η άδεια μου έληξε σε 4 χρόνια (ευτυχώς ξέχασαν να μου κάνουν διακοπή εργασιών) αλλά παράταση άδειας δεν μου έδωσαν. Τώρα που θέλω να ηλεκτροδοτηθώ τι κάνω ?

Η οικοδομή μου είναι νόμιμη ή αυθαίρετη?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ακυρώθηκε όλο το σχέδιο? Η πολεοδομική μελέτη εξαφανίστηκε?Γράψε την περιοχή που αναφέρεσαι μήπως κάποιος συνάδελφος από εκεί γνωρίζει να μας πει περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έκτισες κανονικά πώς έληξε η άδεια?

Μιλάμε για το Χαλκούτσι Ωρωπού που το ρυμοτομικό εγκρίθηκε από 27/6/88 (Δ/γμα ΦΕΚ 555Δ/88) .

Η άδεια έληξε στην τετραετία και ενώ είχε κλείσει η οικοδομή (ψιλά επιχρίσματα - κουφώματα) δεν ήταν έτοιμη όμως για ηλεκτροδότηση ( ηλεκτρικά - υδραυλικά - πλακάκια - ψευδοροφές - βαψίματα κλπ ). Πέρασαν αρκετά χρόνια που δεν προχώρησα λόγω φόρτου εργασιών, και τελείωσα τώρα ( λόγω ανεργίας ή αεργίας), με σχεδόν αποκλειστικά προσωπική εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι είσαι νόμιμος εφόσον βασίστηκες σε πράξεις της διοίκησης οι οποίες την εποχή εκείνη εξέδιδαν ΟΑ σύμφωνα με εγκεκριμένη ΠΜ. Το ότι αργότερα ακυρώθηκε η ΠΜ για όποιους λόγους δεν μπορεί να σε αναγάγει σε αυθαιρετούν αναδρομικά.

Καλό είναι να πάρεις και μια γνώμη από νομικό αλλά και μια επίσκεψη στην (πρώην) πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.