Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εγκριση Πολεοδομικής Μελέτης


Recommended Posts

Τελικά πήρα σφραγίδα από πολεοδομία ( με μάλωσε για τα καλά η προϊσταμένη γιατί βάλαμε πολύ χαμηλή αμοιβή επίβλεψης ) αλλά τέλος καλό όλα καλά. ( Δέχτηκε και βεβαίωση υδραυλικού μόνο με δική μου σφργίδα και υπογραφή ). Τώρα εφορία...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 20/6/2011 at 3:35 ΜΜ, ΘΕΟΧΑΡΗΣ said:

Είναι δυνατή η έκδοση οικοδομικής άδειας σε νεονταχθείσα περιοχή, που δεν κυρώθηκε η πράξη εφαρμογής;

Η έκδοση οικοδομικής άδειας σε νεονταχθείσα περιοχή, που δεν κυρώθηκε η πράξη εφαρμογής, είναι δυνατή σε μερικές περιοχές αλλά υπό προϋποθέσεις και αφού εκδοθεί σχετική οικοδομησιμότητα.

 

Χορήγηση βεβαίωσης οικοδομησιμότητας (έκδοση οικοδομικής άδειας πριν από την κύρωση της πράξης εφαρμογής ΕΓΚ. 106/86 & 59/87)

Για τη χορήγηση βεβαίωσης οικοδομησιμότητας απαιτούνται τα εξής:

 

•Αίτηση (έντυπο αίτησης για εκτύπωση) στο Γενικό Πρωτόκολλο του Δήμου στο όνομα του ιδιοκτήτη, που αναφέρει την θέση της ιδιοκτησίας (Περιοχή, οδό, οικοδομικό τετράγωνο) και το εμβαδόν της.

• Αντίγραφο του συμβολαίου και, αν η ημερομηνία σύνταξης του είναι μετά την 10/03/82, προσκομίζεται συμβόλαιο των προκατόχων μέχρι να φθάσει στον ιδιοκτήτη της 10/03/82

• Δήλωση ιδιοκτησίας του ιδιοκτήτη εις διπλούν η των ιδιοκτητών (σε περίπτωση συνιδιοκτησίας)

• Υπεύθυνη δήλωση Ν1599/86 του ιδιοκτήτη της 10/03/82 (και σε περίπτωση συνιδιοκτησίας και όλων των άλλων συνιδιοκτητών) που θα αναφέρει:

- Όλες τις τυχόν ιδιοκτησίες που έχουν στην Πολεοδομική ενότητα, που εντάχθηκαν στο σχέδιο με το ίδιο διάταγμα ρυμοτομίας, οι οποίες θα σημειώνονται σε αντίγραφο του εγκεκριμένου σχεδίου

- Ότι θα καταβάλουν τις οφειλόμενες εισφορές σε γη και χρήμα

- Προεκτίμηση τιμής μονάδας / μ2

• Τοπογραφικό διάγραμμα εις τριπλούν σε κλίμακα 1:200 ή 1:500 στην έκταση όλου του οικοδομικού τετραγώνου και στο οποίο θα σημειώνεται σε πίνακα:

- Το εμβαδόν όλων των ιδιοκτησιών του οικοδομικού τετραγώνου

- Το εμβαδόν όλων των οφειλομένων εισφορών σε γη βάσει του Ν 1337/83

- Το εμβαδόν όλων των ρυμοτομούμενων εκτάσεων.

- Η διαφορά της ρυμοτομούμενης έκτασης και εισφοράς σε γη

- Η οφειλόμενη εισφορά σε χρήμα μόνο του οικοπέδου για το οποίο ζητείται η έκδοση άδειας

• Παραστατικό Εθνικής Τραπέζης για αμοιβή τοπογραφικού

• Συμβολαιογραφική δήλωση παραχώρησης του ρυμοτομούμενου τμήματος (εφʼόσον υπάρχει) στην κοινή χρήση

• Υπεύθυνη δήλωση 1599/86 ότι το τμήμα εισφοράς γής (εφʼ όσον υπάρχει) θα αφεθεί τελείως ελεύθερο για να χρησιμοποιηθεί για τους σκοπούς της παραγράφου 8 του άρθρου 8 του Ν.1337/83

 

Η Βεβαίωση χορηγείται μετά απο την υποβολή φακέλου, με όλα τα προαναφερόμενα δικαιολογητικά, από ιδιώτη Μηχανικό. Ο φάκελος ελέγχεται για την πληρότητα πρώτα από Μηχανικό της Πολεοδομίας και αφού γίνει δεκτός κατατίθεται στο Γενικό Πρωτόκολλο του Δήμου. Στη συνέχεια, γίνεται συνεννόηση με τον μελετητή που εκπονεί την πράξη εφαρμογής για την αποφυγή μελλοντικών προβλημάτων στην σύνταξη της πράξης και καθορίζονται τα θέματα που αφορούν τη δέσμευση εισφορά σε γη και χρήμα. Ο χρόνος διεκπεραίωσης κυμαίνεται κατά περίπτωση απο 1 έως 2 μήνες.

καλησπέρα

είμαι μηχανολόγος αλλά δεν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο.

έχω μια απορία όντας ιδιοκτήτης οικοπέδου το οποίο είναι εντός  σχεδίου πόλεως και περιμένουμε την πράξη εφαρμογής. 

βάση των παραπάνω μπορώ να βγάλω κανονικά άδεια οικοδομής και πριν εγκριθεί και εφαρμοστεί η πράξη εφαρμογής; 

υπόψιν οτι το οικόπεδο βρίσκεται στο αραιοδομημενο τμήμα του ρυμοτομικοί σχεδίου.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 Οι ΕΓΚ. 106/86 & 59/87 (για οικοδομική άδεια πριν από την κύρωση της πράξης εφαρμογής) βασικά εκδόθηκαν για τα πυκνά Ο.Τ. που πρόκειται να ενταχθούν. 

Η 106/86 αφορά την πρώτη κατοικία και η 59/ 87 την Β' κατοικία.

Αν δεν είσαι σε πυκνό τμήμα δεν μπορείς να τις επικαλεστείς. 

Αν στο οικόπεδο έχουμε προσκύρωση επίσης είναι απαγορευτικό. 

Αν το άθροισμα  των εμβαδών των ρυμοτομούμενων τμημάτων, απ' όλα τα οικόπεδα στο Ο.Τ. του οικοπέδου, ειναι ίσο ή μεγαλύτερο από το εμβαδό ενός άρτιου & οικοδομήσιμου οικοπέδου, όπως το ορίζει το Δγμα. Ρ. της περιοχής, τότε περιμένουμε την κύρωση της Π.Ε. για οικοδομική άδεια.

Είναι δύσκολο πάντως να γράψω κάτι περισσότερο χωρις να έχω το σχέδιο μπροστά μου. 

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ ΑΑΠ Αριθμός φύλλου 80, 9 Μαΐου 2016

σελ 1017 ΟΤ 297 οικόπεδο 007. Έχει σύνορο με άλλα δύο οικόπεδα είναι μακρόστενο. ελπίζω να φαίνεται 

Screenshot_20191024-172436.png

20191024_173212.png

Edited by alexo
Link to comment
Share on other sites

συμπληρωματικα με οσα αναφερει ο φιλος nbr

βλεπεις εδω

https://www.michanikos.gr/forums/topic/19040-ν25081997-και-οικοδομησιμότητα/

και εδω απο τον Ι. Κωτσακη

στην σελ. 36

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εκτίμηση είναι πως το "οικόπεδο" 007 στο Ο.Τ. 297  δεν θα μπορούσε να πάρει Ο.Α. πριν την κύρωση της πράξης. Βορειοδυτικά του 003 οικοπ. δεν υπάρχει κάποια Ρ.Γ.. αυτό ίσως συνεπάγεται πως ο μελετητης πρέπει να κάνει τακτοποίηση στα οικόπεδα.

Βλέπω πολλά ρυμοτομούμενα τμήματα. Πρέπει να δεις το άθροισμα των τμημάτων αυτών . 

Στον κίτρινο μαρκαδόρο ή βόρεια- ανατολικά, πρέπει η υπηρεσία να σου κάνει διάνοιξη δρόμου (????)

Εδώ καταλαβαίνεις πραγματικά γιατί οι Εγκυκλ. είναι για τα πυκνά- διαμορφωποιημένα ήδη κομμάτια του σχεδίου όπου ο μελετητής δεν μπορεί και δεν θα κάνει παρεμβάσεις στις ιδιοκτησίες.

Επειδή εγω  θα πάρω την απόφαση, την γνώμη μου λέω,  μπορείς να κάνεις , σε πρώτη φάση, το ερώτημα στην αρμόδια πολεοδομία της περιοχής. Έτσι.... ανεπίσημα.

Link to comment
Share on other sites

με το Δημήτρη γράφαμε στον ίδιο χρόνο.

 Παραπέμπει σε μία σελίδα που ξαναέγραψα για το ίδιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

ο δήμος της Πάτρας σε κάποιο συμβούλιο που έκανε απλά προσκυρώσει την μελέτη πράξης εφαρμογής, δηλαδή ποιος μηχανικός θα την πάρει από εκεί και πέρα η πολεοδομία λέει, πάνω στο ερώτημα μου σε ποια φάση βρίσκεται το όλο θέμα, ότι έχει δρόμο ακόμα. απλά καταλαβαίνω ότι επειδή είναι στο αραιοδομημενο τμήμα πως δεν θα μου δώσουν. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω πως στο οικόπεδο 006 πλέον υπάρχει σπίτι. το έχτισαν πριν εγκριθεί το ρυμοτομικό σχέδιο εικόνα από δορυφόρο τη δεδομένη χρονική στιγμή με μπλε είναι το δικό μου οικόπεδο 

20191024_215008.png

Edited by alexo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.