Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέργκολα


 

Recommended Posts

shssn6.jpg

 

αν δεν καταλαβατε τον χαρακτηρισμο φαινεται στις φωτογραφιες.

 

η απορια μου ειναι αν αυτες οι κατσκευες μοντελοποιουνται ή δεν τις βαζουμε καν στο προσομοιωμα(σε αυτη την περιπτωση πως οπλιζουμε?)

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως της πέργκολας.

Αν έχεις αμφιβολίες για τον οπλισμό τους προσομοίωσε την στο μοντέλο σου. Αν όχι, τότε απ' την εμπειρία σου βάζεις έναν ελάχιστο οπλισμό που και πάλι εξαρτάται από το ελεύθερο μήκος των δοκίδων και τη διατομή τους.

 

Αν δεν τη βάλεις στο μοντέλο σου φρόντισε να λάβεις υπόψη το φορτίο αυτής καθώς και τη στρέψη που προκαλεί στη δοκό στην οποία στηρίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Συνδετήρες βάζω σε κάθε περίπτωση στις δοκίδες εκτός των άλλων για να συγκρατούνται τα σίδερα στις θέσεις τους.

Η διατομή τους μπορεί να είναι ακόμα και Φ6 εφόσον οι δοκίδες είναι μικρής διατομής.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι δοκίδες είναι γραμμικός φορέας και όχι επιφανειακός. Κατ' αυτήν την έννοια, δε νομίζω ότι μπορούμε να μιλάμε για πλάκες, έστω και για τμήμα αυτών.

 

Ακόμα όμως και οι πλάκες έχουν οπλισμό διάτμησης.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτη την περιπτωση δηλαδη που ειναι προεκταση της πλακας βαζουμε και συνδετηρες?

 

68335319se3.jpg

 

 

ασχετο,αλλα ολος αυτος θεωρειται Η/Χ παρολο που δεν εχει πλακα κατα ενα μερος?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα συνδετήρες στις δοκίδες 20x20cm.

 

Κάτω από πέργκολα δεν μπορεί να είναι ημιυπαίθριος σε καμιά περίπτωση.

Έτσι όπως το καταλαβαίνω είναι εξώστης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Εγώ θα ήθελα τη γνώμη σας αν σε μία πέργκολα από οπλισμένο σκυρόδεμα στον ακάλυπτο χώρο θα πρέπει να γίνουν συνδετήρια δοκάρια στη θεμελίωση για να συνδέουν τα υπόστυλώματα, ή μήπως είναι υπερβολικό?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το τι θα φέρει πάνω της η πέργκολα, από το ύψος της κλπ. Γενικά δεν νομίζω, αλλά αν μετά απο 3 χρόνια πας και βάλεις κεραμίδια και μόνωση για να τη κλείσεις... καταλαβαίνεις. Τωρα πως θα εδραστεί με μεμονωμένα θεμέλια; Ποιες οι διαστάσεις τους;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.