Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πέργκολα


 
sundance

Recommended Posts

Η πέργκολα θα έχει ύψος 3,50μ και θα σκεπαστεί με τέντα, όχι κεραμίδια κλπ. Πέδιλα βάζω 1,10Χ1,10Χ0,40, και υποστυλώματα 30Χ30 σε αποστάσεις ανά 5μ περίπου. Χωρίς συνδετήρια το στατικό πρόγραμμα (Statics) μου βγάζει λάθος για ασύνδετους κόμβους ενώ με συνδετήρια ΟΚ, δεν το κατάλαβα γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το κάνεις μεταλλικό να τελειώνεις;

Το statics μήπως κάτι δεν έχεις παραμετροποιήσει σε σχέση με το έδαφος; Επίσης σαν μοντέλο έχεις 4 ανεξάρτητες όμοιες κολώνες με τα αντίστοιχα θεμέλια τους εντελώς ασύνδετες, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το κάνεις μεταλλικό να τελειώνεις;

 

δλδ συγνωμη κιολας αλλα απο ποτε τα μεταλλικα δεν θελουν θεμελιωση?????

 

ελεος ρε παιδια για πασα νοσο και .... βρηκαμε ενα "πετα ενα μεταλλικο να τελειωνεις"????

 

συγνωμη αν ακουγομαι επιθετικος και δεν ειναι προσωπικο αλλα οταν ακουγονται και γραφονται τετοια παρασυρομαι

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και το μεταλλικό θέλει θεμελίωση, αλλά λογικά όχι σε τέτοια τάξη μεγέθους όσο η κατασκευή από ω/σ. Επίσης αν είσαι μάγκας στη κατασκευή, φερνεις τα κοιλοδοκάκια σου, τον οπλισμό σου , ντιζες, κοχλίες περικόχλια, τα στήνεις και σκυροδετεις την ίδια μέρα, στις διαστάσεις που λεει ο συνάδελφος για περγκολα (ουσιαστικά χωρίς φορτίο) 3 άτομα με υπερωρία 2-3 ώρες + υλικά έτοιμα το έχεις ξεπετάξει. Την επομένη βάφεις.

 

@ fear

- ποτέ δεν ανέφερα ότι τα μεταλλικά δεν θέλουν θεμελιωση

-το μεταλλικό είναι ευκολο αρκεί να μη το φοβάσαι ( fear1976 ) :smile:

-θεωρεις ότι είναι ευκολότερο ή οικονομικότερο να σηκώσεις αυτη τη πέργκολα με σκυρόδεμα παρά μεταλλική;(αν κατασκευάζεται, πχ αν είναι σε δώμα αναιρούνται κάποιες παράμετροι λόγω απόστασης εργασίας-φυσικού εδάφους)

- δηλαδή για μικρές κατασκευές (περγκολες, αποθήκες, στέγαστρα, θέσεις στάθμευσης κλπ) προτείνεις σαν πρωτο υλικό το σκυρόδεμα;

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση του anestis1 ηταν για συνδετηρια.

 

η απαντηση η δικη σου ηταν καντο μεταλλικο να τελειωνεις... τωρα ολα τα υπολοιπα ....τα αφηνω ασχολιαστα.

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν είμαστε δημόσιονα περιοριζόμαστε στην ερώτηση του συναδέλφου και να απαντάμε μονοδιάστατα. Ως μηχανικοί ψάχνουμε τη

 

βέλτιστη λύση και εκτος από τις ερωτήσεις-διευκινήσεις που του ζήτησα για να δώσω μία τεκμηριωμένη απάντηση στην ερώτηση περί συνδετηρίου

 

(δεν απάντησα στα τυφλά μην το κάνεις) πρότεινα βάσει της εμπειρίας μου κάτι που μου φαίνεται ευκολότερο και φθηνότερο όπως το φαντάζομαι.

 

Τώρα αν η κατασκευή είναι στο Ανω Σουφλί και για να αγοράσεις μεταλλικά υποστυλώματα και να βρεις μεταλλά μαστορα πληρώσεις τον κούκο

 

αηδόνι τότε ναι συμφέρει το ω/σ.

 

... και εφόσον η ερώτηση του Ανεστη ήταν για συνδετήρια τότε γιατι δεν απαντάς στον ίδιο αλλά απλά πετάς ένα "έλεος με τα μεταλλικά..." και βρίσκεσαι και εκτός θέματος;;

Edited by kostassid
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ fear

- ποτέ δεν ανέφερα ότι τα μεταλλικά δεν θέλουν θεμελιωση

-το μεταλλικό είναι ευκολο αρκεί να μη το φοβάσαι ( fear1976 ) :smile:

-θεωρεις ότι είναι ευκολότερο ή οικονομικότερο να σηκώσεις αυτη τη πέργκολα με σκυρόδεμα παρά μεταλλική;(αν κατασκευάζεται, πχ αν είναι σε δώμα αναιρούνται κάποιες παράμετροι λόγω απόστασης εργασίας-φυσικού εδάφους)

- δηλαδή για μικρές κατασκευές (περγκολες, αποθήκες, στέγαστρα, θέσεις στάθμευσης κλπ) προτείνεις σαν πρωτο υλικό το σκυρόδεμα;

 

χαιρομαι παρα πολυ που μετα απο 12 χρονια εμπειριας εκ των οποιων τα 10 τελευταια αποκλειστικα με μεταλλικες κατασκευες (και πιστεψε με οχι περγκολες)

παιρνω σημερα συμβουλες απο δω για μεταλλικες κατασκευες........

 

μετα λοιπον απο τοσα χρονια το συμπερασμα ειναι οτι αυτοι που δεν τα φοβουνται τα μεταλλικα ειναι αυτοι τα χρησιμοποιουν για πασα νοσο και μ@λ@κι@

 

δεν τεθικε ποτε στην κουβεντα το ζητημα τι ειναι οικονομικοτερο και ευκολοτερο. ο ανθρωπος ρωτησε για συνδετηρια!!

 

edit

" Ως μηχανικοί ψάχνουμε τη βέλτιστη λύση και εκτος από τις ερωτήσεις-διευκινήσεις που του ζήτησα για να δώσω μία τεκμηριωμένη απάντηση στην ερώτηση περί συνδετηρίου"

 

εδω καλα καλα δεν ξερουμε τις διαστασεις τις περγκολας αλλα τεσπα... για πες μου λοιπον ποια απο τις ερωτησεις σου αναλογα με την απαντηση και πως διαφοροποιει την υπαρξη συνδετηριου.... ....

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

Ελάτε παιδιά μη μαλώνετε, όλες οι απόψεις είναι δεκτές, ακόμα και κάτι άσχετο μπορεί να οδηγήσει κάπου.

Ο πελάτης θέλει να είναι οπλισμένο σκυρόδεμα. Ακόμα και τα μικρά δοκαράκια τα θέλει οπλισμένο σκυρόδεμα, δεν θέλει ξύλινα.

Όσο για το αν θέλει άδεια, εγώ έχω σε ακάλυπτο χώρο σε εκτός σχεδίου με χρήση χώρο συνάθροισης κοινού που έχει παραπέρα στο ίδιο αγροτεμάχιο. Ο ΝΟΚ λέει Άρθρο 4 3η για το πού δεν χρειάζεται ούτε μικρής κλίμακας: "Κατασκευή πέργκολας σε ισόγειους υπαίθριους χώρους κατοικιών ή στον περιβάλλοντα ακάλυπτο χώρο". Και αναρωτιέμαι: όταν λέει περιβάλλοντα ακάλυπτο χώρο εννοεί μόνο για κατοικίες ή γενικά? Και γιατί εκεί δεν ξαναγράφει "κατοικίες"?

Όσο για το ύψος τα 3,00μ που λέει ο ΝΟΚ στον ορισμό της πέργκολας, δηλαδή εγώ απαγορεύεται να κάνω 3,50μ? Αν επιτρέπεται πώς ονομάζεται ο χώρος αυτός και τι άδεια απαιτείται?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν μου έχεις απαντήσει αν είναι πιο εύκολη η κατασκευή αυτή (ουσιαστικά χωρίς φορτία με ω/σ ή με μεταλλικό.

 

Το statics μήπως κάτι δεν έχεις παραμετροποιήσει σε σχέση με το έδαφος; Επίσης σαν μοντέλο έχεις 4 ανεξάρτητες όμοιες κολώνες με τα αντίστοιχα θεμέλια τους εντελώς ασύνδετες, σωστα;

 

Οι απαντήσεις που πρέπει να μου δωθούν από τον Ανέστη ώστε να του δώσω απάντηση για τη συνδετήρια και το σφάλμα του μοντέλου, αν υπάρχει.

 

Και τα χρόνια εμπειρίας δεν μου λενε τίποτα απολύτως. Με κάθε σεβασμό και καμία σχέση να γίνει κάτι προσωπικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.