Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέργκολα


 

Recommended Posts

Αν δε φέρει φορτίο, μη κανεις συνδετήρια. Καποιο σφάλμα στη μοντελοποιηση ίσως σου έχει ξεφύγει.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι δεν ειναι προσωπικο το ζητημα αλλοιμονο... δεν εχουμε να χωρισουμε τπτ.

και στην τελικη ειναι σιγουρο οτι ειναι πιο ευκολο το μεταλλικο,

οχι τοσο οσο νομιζεις βεβαια αν θες να εισαι σωστος

 

εχεις ενα σοβαρο ζητημα επιβεβαιωσης διαστασεων που θα κοψεις πριν πας και δεις τα πεδιλα με τα αγκυρια αλλου γι αλλου

ζητημα συγκολλησεων επι τοπου (απο το σιδερα της γειτονιας..??) και βαφες επι τοπου....

 

αλλα λογω μεγεθους του ολου εγχειρηματος ας τα κανουμε γαργαρα..

 

τωρα για τα χρονια εμπεριας που δε σου λενε τπτ ζητημα σου .....

ισως την αποψη σου να ασπαζονται τοσοι πολλοι τελικα εξου και οι μ@λ@κι3ς που βλεπουμε σε μεταλλικα κτιρια ανα την επικρατεια...(παντα χωρις να υπονοω κατι προσωπικα.)

 

υ.γ. πολυ θα ηθελα να μαθω ποιος μου ριξε το (-1) και γιατι...προφανως τον εθιξα

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το σφάλμα που μου βγάζει το πρόγραμμα λέει "επαναρίθμηση απέτυχε. Οι κόμβοι τάδε δεν συνδέονται με το υπόλοιπο δίκτυο", άρα ίσως να μην είναι πραγματικά σφάλμα γιατί βγάζει ξυλότυπους κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συνεχίστε σας παρακαλώ σε πιο ήρεμο τόνο τη συζήτηση καθώς δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε και όλες οι απόψεις σωστές ή λαθεμένες είναι αποδεκτές και κυρίως σεβαστές.

Μηχανικοί είμαστε και ο καθένας πριν κάνει κάτι ή πριν κατασκευάσει κάτι θα πρέπει να το τσεκάρει μόνος του, έτσι κι αλλιώς.

 

ilias

Link to comment
Share on other sites

Η πέργκολα θα έχει ύψος 3,50μ και θα σκεπαστεί με τέντα, όχι κεραμίδια κλπ. Πέδιλα βάζω 1,10Χ1,10Χ0,40, και υποστυλώματα 30Χ30 σε αποστάσεις ανά 5μ περίπου. Χωρίς συνδετήρια το στατικό πρόγραμμα (Statics) μου βγάζει λάθος για ασύνδετους κόμβους ενώ με συνδετήρια ΟΚ, δεν το κατάλαβα γιατί.

 

Νομίζω, και πέρνω το λόγο γιατί όπως είπες ακόμα και κάτι άσχετο μπορεί να οδηγήσει κάπου, ότι χωρίς τα συνδετήρια το πρόγραμμα δεν αντιλαμβάνεται τον φορέα σου, είναι σαν να έχεις τα υποστυλώματα ανεξάρτητα το ένα εδώ και το άλλο αλλού, αλλά που? Το ότι είναι ανά 5μ απόσταση δεν το αντιλαμβάνεται αν δεν τα συνδέσεις με μια στατική οντότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ανέστη

δεν δουλεύω σ' αυτό το πρόγραμμα

Αλλά κάτι φαίνεται ασύνδετο και άρα φταίει σίγουρα η μοντελοποίησή σου

 

Σε αυτή την περίπτωση φαίνεται σαν να πηγαίνεις να επιλύσεις

στατικά μοντέλα 2 ή 3 οικοδομών συγχρόνως-πράγμα που δεν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα -1, απίστευτο, είδες για να μπλέκεις με αρβανίτες! φιλικά :smile:

υ.γ. πολυ θα ηθελα να μαθω ποιος μου ριξε το (-1) και γιατι...προφανως τον εθιξα

 

παντως εγω δεν ημουν...

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.