Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντελεστές θερμοπερατότητας U Value (W/m²K)


GeorgeS

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι

 

Μήπως θα μπορούσε κάποιος, αν έχει στοιχεία, να μας παραθέσει τυπικές ενδεικτικές τιμές του συντελεστή θερμοπερατότητας, γνωστού και ως U value, για συνηθισμένα δομικά κατασκευαστικά στοιχεία ?

 

π.χ. απλός υαλοπίνακας 6mm, U value = 5,4 W/m2K

απλός διπλός θερμομωνοτικός υαλοπίνακας U value = 2,4~2,8 W/m2K (χωρίς argon κλπ)

 

Με ενδιαφέρει ο συντελεστής θερμοπερατότητας μη μονωμένο τοιχείου (μπετό) 20cm σοβατισμένο.

 

Νομίζω όμως ότι θα ενδιαφέρει πολλούς αν έχουν γίνει σχετικές μετρήσεις. Ο τύπος υπολογισμού που λαμβάνει υπόψη το συντελεστή θερμικής αγωγιμότητας, το πλάτος και το συντελεστή θερμικής μετάβασης (λόγω αέρα) δεν ξέρω αν με καλύπτει και πόσο σωστά αποτελέσματα θα δώσει καθώτι οι τιμές στους σχετικούς πίνακες είναι μαλλον αρχαίες.

 

 

Ενδεικτικά σας παρουσιάζω ένα link από σχετική παρουσίαση στη Κύπρο :

http://www.cie.org.cy/seminars/energy%20effi.%20in%20buildings/SINDELESTES.pdf

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να τον βρείς από τον κανονισμό θερμομόνωσης έχει εκεί έναν πίνακα.

Δεν μπορώ να βοήθήσω διαφορετικά γιατί είμαι σπίτι τώρα...

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να τον βρείς από τον κανονισμό θερμομόνωσης έχει εκεί έναν πίνακα.

Δεν μπορώ να βοήθήσω διαφορετικά γιατί είμαι σπίτι τώρα...

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, έλεγα μήπως υπάρχει καμιά σχετική (και πιο πρόσφατη) εργασία επί του θέματος. Ξέρω ότι το ΚΑΠΕ έκανε κάποιες μετρήσεις σε διάφορα δομικά υλικά και στοιχεία της αγοράς για να βγάλει τον ολικό συντελεστή θερμοπερατότητας αλλά και τους επιμέρους συντελεστές (θερμ. αγωγιμότητα, ειδ. θερμοχωρητικότητα κλπ) αλλά δεν ξέρω αν τα δημοσίευσαν πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα,

ειμαι φοιτητης Ηλ/Μηχ. και χρειαζομαι για μια παρουσιαση που ετοιμαζω να βρω τις τυπικες τιμες του συντελεστη θερμοπερατοτητας U-value και του συνολικου συντ/στη θερμοπερατοτητας U_s. Ψαχνοντας βρηκα οτι οι τυπικες τιμες βρισκονται στα ISO 13789:2007 & EN/ISO 6946 αντιστοιχα. Θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος με αυτα τα προτυπα? που μπορω να τα βρω?

Link to comment
Share on other sites

Για μερικές πληροφορίες ρίξτε μια ματιά στις σελίδες 1.5, 1.6, 1.7

http://teledu.mech.teilar.gr/mod/resource/view.php?id=284

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.