Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περίεργη περίπτωση επιλογής inverter


McComb

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Ένας πελάτης επιθυμεί να βάλει φ/β 10 kw στη στέγη του. Αυτή είναι ουσιαστικά μονόριχτη προς το βορρά (!) και έχει ένα μικρό μόνο στέγαστρο προς το νότο. Η στέγη πρόκειται να αλλάξει εντελώς μορφή -όλο το σπίτι δηλαδή- και πρόκειται να γίνει 2-ριχτη με μεγαλύτερη επιφάνεια προς το νότο, σε περίπου1-1,5 χρόνο.

 

Η ενεργειακή μελέτη έδειξε το απαγορευτικό της τοποθέτησης στο βορρά, και η λογική μας πρόταση είναι να ξαναδούμε το θέμα με τη νέα διαρρύθμιση. Εκείνος όμως θέλει να εκμεταλλευτεί κάποια σοβαρά πλεονεκτήματα που έχει αυτή τη στιγμή στο θέμα χρηματοδότηση. Επομένως ζητάει να μπουν τώρα τα φ/β στο βορρά, και του χρόνου με αλλαγή στο φάκελλο της ΔΕΗ και επανατοποθέτηση, να αλλάξει το σύστημα, έχοντας έτσι δεσμεύσει και τη φετινή τιμή της kwh.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε με έναν inverter, πχ τον Kaco Powador 10 ή τον STP 10000 της SMA να καλυφθώ και στα δύο συστήματα. Τα προγράμματα διαστασιολόγησης των δύο εταιριών δεν μου δείχνουν διαφορά στην τάση εισόδου dc ανεξάρτητα από προσανατολισμό. Το λαμβάνουν υπ'όψη τους, ή μόνο στην απόδοση; Πώς μπορώ να υπολογίσω τις τιμές τάσης και ρεύματος με τέτοιο προσανατολισμό και δεδομένη κλίση; Θα έχει νόημα μια υποδιαστασιολόγηση της εγκατάστασης για την επιλογή inverter?

 

Είναι περίεργη περίπτωση ίσως και σχετικά αντιδεοντολογική, αλλά θα ήθελα απαντήσεις μόνο όσον αφορά το θέμα inverter. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η τάση εξαρτάται ελάχιστα από την ακτινοβολία.Ακόμα και από μικρές τιμές ακτινοβολίας φτάνεις στην ονομαστική τάση. Αυτό που αλλάζει είναι το ρεύμα. οπότε είναι λογικό που τα προγράμματα σου έχουνε δώσει ίδια τάση. Η ισχύς είναι μικρότερη γιατί το ρεύμα είναι μικρότερο.

 

Αν έχει σκοπό να τα αργότερα να αλλάξει τον προσανατολισμό στον νότο τότε δεν συστήνω την υποδιαστασιολόγηση του μετατροπέα.

 

Επίσης δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι αντιδεοντολογικό στην συγκεκριμένη περίπτωση. Δεν ορίζεται κάπου ότι για να εγκατασταθεί ένα σύστημα θα πρέπει να εγκατασταθεί μόνο όπου υπάρχει μέγιστη παραγωγή.

post-59832-131887271653_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Άρα το μόνο που κοιτάω για το θέμα inverter είναι να μην υπάρχει κάποια ελάχιστη ισχύ λειτουργίας -ή τουλάχιστον 3φασικής λειτουργίας. (πχ ο piko 10.1 σου λέει ότι από μια ισχύ κ κάτω,γύρω στα 1000 watt, δίνει 2 φάσεις στο δίκτυο, κάτω από 500 watt δίνει 1, κάτι που νομίζω ότι αντιβαίνει την προϋπόθεση της δεη για ισορροπία στις φάσεις αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

 

Προχωράω με έναν απ'τους παραπάνω 3-φασικούς λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Άρα το μόνο που κοιτάω για το θέμα inverter είναι να μην υπάρχει κάποια ελάχιστη ισχύ λειτουργίας -ή τουλάχιστον 3φασικής λειτουργίας. (πχ ο piko 10.1 σου λέει ότι από μια ισχύ κ κάτω,γύρω στα 1000 watt, δίνει 2 φάσεις στο δίκτυο, κάτω από 500 watt δίνει 1, κάτι που νομίζω ότι αντιβαίνει την προϋπόθεση της δεη για ισορροπία στις φάσεις αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

 

Προχωράω με έναν απ'τους παραπάνω 3-φασικούς λοιπόν[/quote

 

Δεν νομίζω πως τιθέτε κάποιο τέτοιο θέμα στα περισότερα μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.