Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Blog για τα δικαιώματα των αποφοίτων ΤΕΙ


GeorgeS

Recommended Posts

Και βέβαια γίνεται. Τα δικαιώματα του πτυχιούχου των ΤΕΙ είναι υποσύνολο των δικαιωμάτων του διπλωματούχου των ΑΕΙ καθότι και οι σπουδές είναι αντίστοιχα υποσύνολο. Δεν είναι δύο τεμνόμενοι κύκλοι. Είναι ένας μεγάλος κύκλος (ΑΕΙ) που περιλαμβάνει έναν μικρότερο (ΤΕΙ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οπότε εν ολίγοις συμφωνείς μαζί μου ότι θα έπρεπε τα επαγγελματικά μας δικαιώματα να είναι όμοια καθώς και εγώ παρέθεσα προηγουμένως ένα υποσύνολο του συνόλου των δικαιωμάτων των Διπλωματούχων το οποίο όμως περιλαμβάνει μελέτη & επίβλεψη. :) Επίσης επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά ότι με τον όρο ΑΕΙ νοούνται και τα ΑΠΕΙ και τα ΑΤΕΙ. :) :)

Link to comment
Share on other sites

Η απάντησή σου μου λέει πως υπάρχει και κάποια άλλη άποψη.

Τι λέει αυτή η άποψη?

Επίσης υπάρχει κάποια άποψη για τους 3ετούς αποφοίτησης ΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

cna

Υποσύνολο των επαγγελματικών δικαιωμάτων των ΑΕΙ δε σημαίνει απαραίτητα ότι το υποσύνολο αυτό καλύπτει και τις μελέτες.

 

Τον όρο ΑΠΕΙ πρώτη φορά τον διάβασα εδώ μέσα. Είμαι λίγο παλιός και γνωρίζω για ΤΕΙ και ΑΕΙ που είχαμε στην εποχή μου. Τα ΤΕΙ έγιναν όπως έγιναν σε μια νύχτα ανώτατα και ονομάστηκαν πλέον ΑΤΕΙ. Όταν αναφέρομαι σε ΑΕΙ αναφέρομαι στα Πανεπιστήμια της χώρας μας και στα 2 Πολυτεχνεία, ΕΜΠ (Αθήνα) και Κρήτης (Χανιά).

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν 3ετεις ΤΕ φιλε erling, ολοι ειναι πλεον 4 και πριν το 2001 ηταν και 3.5, αλλο 3.5 αλλο 3

 

ΑΕΙ σημαινει Ανωτατα Εκπαιδευτικα Ιδρυματα!!!!! μεσα σ αυτα ειναι τα Πανεπιστημιακα Ιδρυματα και τα Τεχνολογικα, με απλα ελληνικα

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ο χ πτυχιούχος ΚΑΤΕΕ μέσα σε μια νύχτα πρέπει να πάρει ότι ακριβώς περιγράφουν οι φίλοι μηχανικοί ΤΕ ????? γιατί αν γίνουν αλλαγές θα πρέπει να γίνουν για όλη την κλάση των πτυχιούχων....

Link to comment
Share on other sites

ΑΕΙ εννοούνται Πανεπιστήμια και Πολυτεχνεία. Σ' αυτά, απ' όσα γνωρίζω δεν περιλαμβάνονται τα ΑΤΕΙ (Ανώτατα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα).

 

Τον αυτό διαχωρισμό έκανε και ο cna με τη διαφορά ότι εντάσσει και τις δυο κατηγορίες ΑΕΙ και ΤΕΙ στα ΑΠΕΙ.

 

Όπως είπα δεν έχω ξανακούσει για ΑΠΕΙ πέρα από εδώ μέσα. Μόνο για ΑΕΙ και ΤΕΙ ή πλέον ΑΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν 3ετεις ΤΕ φιλε erling, ολοι ειναι πλεον 4 και πριν το 2001 ηταν και 3.5, αλλο 3.5 αλλο 3

 

ΑΕΙ σημαινει Ανωτατα Εκπαιδευτικα Ιδρυματα!!!!! μεσα σ αυτα ειναι τα Πανεπιστημιακα Ιδρυματα και τα Τεχνολογικα, με απλα ελληνικα

 

 

Εστω, να ρωτήσω αλλιώς.

 

Η απάντησή σου μου λέει πως υπάρχει και κάποια άλλη άποψη.

Τι λέει αυτή η άποψη?

Επίσης υπάρχει κάποια άποψη για τους αποφοίτους ΤΕ προ ΑΤΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.