Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Ε δεν αποδεινύεται αυτό λέω. Έχεις συμβόλαιο ? Αν στο συμβόλαιο το λέει σπίτι, είναι σπίτι. Το προ 55 πως το αποδεικνύεις έτσι και αλλιώς ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ε δεν αποδεινύεται αυτό λέω. Έχεις συμβόλαιο ? Αν στο συμβόλαιο το λέει σπίτι, είναι σπίτι. Το προ 55 πως το αποδεικνύεις έτσι και αλλιώς ?

 

Λοιπόν σήμερα πήρα στα χέρια μου τη βεβαίωση προ του 55 και όντως, εν αντιθέσει με ότι περίμενα, γράφει και χρήση πάνω. Το αναφέρει ως αποθήκη. Οπότε φαντάζομαι αυτόμου δημιουργεί πρόβλημα.

 

Τι γίνεται τώρα; Μπορώ να κάνω αλλαγή χρήσης σε προ του 55; 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις αλλαγή χρήσης σε νομίμως υφιστάμενο εφόσον η νέα χρήση επιτρέπεται στην περιοχή σου.

Θέλει άδεια δόμησης.

Αν η αλλαγή έχει γίνει πριν το 2011 μπορείς να την τακτοποιήσεις.

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά,

 

θα ήθελα μια βοήθεια στο εξής. Έχω κατάστημα που στο παρελθόν ήταν τράπεζα και παλιότερα εστιατόριο κλπ σύμφωνα με τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη. Τώρα ο πελάτης μου που θα το μισθώσει θέλει να το κάνει κομμωτήριο. Κάνω ένα προέλεγχο σε πολεοδομίες  και βρίσκω οτι σε περίγραμμα/ κάλυψη/ ύψος/ σκάλες είμαστε μια χαρά. Ωστόσο η άδεια δείχνει ένα wc ενώ στην πραγματικότητα έχουν δημιουργηθεί στην ίδια θέση 2 wc και προθάλαμος.

 

Θα χρειαστεί να γίνει διαδικασία με Ν4178 κλπ για την αλλαγή αυτή των εσωτερικών διαρυθμίσεων (αυτό μου είπανε στην πολεοδομία) ή μπορώ να προχωρήσω με Βεβαίωση Κύριας Χρήσης κλπ.

 

υγ. Ως χρήση αναφέρεται στα σχέδια η χρήση Κατάστημα. έχω πει στον ιδιοκτήτη να βρει τα μισθωτήρια του εστιατορίου ώστε να δω από πότε υπήρχε πρόβλεψη και άδεια για ΚΥΕ. Αν είναι πριν το 85 δεν χρειάζεται να κάνω αλλαγή χρήσης σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Συνάδελφοι ετοιμαζω τα χαρτιά για εκδοση αδειας  καταστηματος υγειονομικου ενδ, και συγκεκριμενα μπακάλικο συν καποια άλλα.

Ξέρετε ποιος ορίζεται υγειονομικως και αγορονομικώς υπευθυνος?

Ο ιδιοκτήτης ¨? Δεν έχει υπαλληλους. Αυτος και η γυναίκα του το δουλεύουν

Η και σε αυτό εγω πρεπει να δηλωθω εγώ ως μηχανικός που συμπληρωνω τις προυποθεέσεις και του ετοιμασα τον φακελο?

Edited by drajen
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Που μπορώ να βρω μια τυποποιημένη (αν υπάρχει) τεχνική έκθεση για κυλικείο;

Χωρίς απαιτήσεις για ηχομόνωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλησπέρα .Έχουμε ένα εμπορικό κατάστημα που ΔΕΝ έχει δεσμευμένες θέσεις στάθμευσης και το κτήριο είναι του 86. Για την άδεια λειτουργίας ως κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος μπορεί να μισθώσει (ενοικιάσει) θέσεις στάθμευσης ?

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

σε υφιστάμενο αρτοποιειο, ο ιδιοκτητης θέλει να προσφέρει και μαγειρευτο φαγητο (όπως 10 μεριδες παστιτσιο κτλ) και να βγάλει και δυο τραπεζάκια μπροστα στο μαγαζί του. Χρειάζεται αλλαγή της αδειας καταστηματος...σε τι??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.