Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

:) καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια σχετικά με έκδοση άδειας υγειονομικού ενδιαφέροντος για χώρο 39 τμ, που προηγουμένως είχε αδεια καταστήματος. Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να φτιάξω στο πισω μέρος ένα μικρό εργαστήριο παρασκευής παγωτού, και μια λάτζα. Μπροστά θα υπάρχει χώρος για βιτρίνες παγωτού, γλυκά, και ελαφρια σνάκ. Σάντουιτς κλπ.

Θα υπάρχουν μόνο ελάχιστα σκαμπώ. Δεν θα έχει τραπέζια κλπ. Το κατάστημα είναι σε καλή κατάσταση.

Εχει υψηλό ενοικιο, και τα έξοδα για τον εξοπλισμό είναι αρκετά μεγάλα. Θα ήθελα να ξέρω πόσο θα κοστίσει όλο το πακέτο. Δηλαδή μηχανικός, και έκδοση άδειας.

Είμαι άσχετη. Βοήθεια.. :shock:

Edited by Pavlos33
Προσθήκη tags-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 6 months later...

Επαναφερω το τοπικ διοτι σημερα μετα απο επισκεψη στον Δημο Αγ. Δημητριου, εμαθα κατι αρκετα ενδιαφερον :

 

Δεν χρειαζεται λεει πλεον, αδεια αλλαγης χρησης στην πολεοδομια απο καταστημα σε καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος, παρα μονο μια θεωρημενη κατοψη απο Μηχανικο.

 

Φ.Ε.Κ Β 2496 / 04 - 11 - 2011.

 

Το επίμαχο σημείο ειναι στο Αρθρο 2 παρ 1γ...

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Αδεια αλλαγής χρήσης σαφως και απαιτείται. Απλώς στην λίστα των δικαιολογητικών δεν υπάρχει η βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης από την πολεοδομία. Η πολεοδομική καταλληλότητα δηλαδή του χώρου δεν πιστοποιείται πλέον με βεβαίωση της πολεοδομίας αλλά με αποκλειστική ευθύνη του ιδιώτη μηχανικού.

Edited by armenopoulos
Link to comment
Share on other sites

Μισο γιατι με μπερδεψες...

 

Αν ο χωρος δηλαδη πληρει τις προυποθεσεις για ΚΥΕ, (οπως η δικια μου περιπτωση) γιατι και παλι να χρειαζεται αδεια αλλαγης χρησης?

 

Θυμιζω οτι στην περιπτωση μου, ο χωρος ειναι ηδη καταστημα στην αρχικη αδεια

 

ΥΓ : Το ανεβασα terry...

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Αν ο χωρος δηλαδη πληρει τις προυποθεσεις για ΚΥΕ, (οπως η δικια μου περιπτωση) γιατι και παλι να χρειαζεται αδεια αλλαγης χρησης?

Θυμιζω οτι στην περιπτωση μου, ο χωρος ειναι ηδη καταστημα στην αρχικη αδεια

 

Γιατί απλούστατα τίποτε δεν άλλαξε στην πολεοδομική νομοθεσία. Το άρθρο 5 του ΓΟΚ δεν άλλαξε. Τα προσκομιζόμενα δικαιολογητικά για άδεια λειτουργίας απλά περιορίστηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Mάλιστα.

 

Απ οτι καταλαβαίνω είναι στην κρίση του Μηχανικού δηλαδή, το αν θα φεσώσει τον πελάτη του μ ένα Χ ποσό για την αλλαγή χρήσης ή αν θα το παρακάμψει από την στιγμή που δεν ζητείται πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά είναι στην κρίση του μηχανικού αν θα δώσει ψευδή βεβαίωση αναγράφοντας ότι ο χώρος είναι εντάξη, χωρίς να είναι, με κίνδυνο να "φεσωθεί" ο ίδιος το πρόστημο αυθαίρετης αλλαγής χρήσης που θα οφείλει ο πελάτης του σε περίπτωση καταγγελίας.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω...απιστευτα πραγματα...20 χρονια πισω παμε δηλαδη ΑΝ οντως ειναι ετσι.

 

Αδυνατω να πιστεψω οτι δινει εγκριση ο Δημος για καταστηματα τα οποια στην ουσια ειναι πολεοδομικα αυθαιρετα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.