Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται επιτέλους με την βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης? Ενδιαφέρομαι για ενα μικροβιολογικό εργαστήριο.Στο υγειονομικό μου είπαν ότι ο νέος νόμος που αναφέρει ότι ο μηχανικός δίνει πλέον την βεβάίωση ισχύει μόνο για υγειονομικού ενδιαφέροντος ενώ το συγκεκριμένο είναι κατάστημα προσωπικών παροχών υγείας. Μου ζήτησε να απευθυνθώ στην πολεοδομία και αν δεν μπορούν να δώσουν αυτοί βεβαίωση να κάνουν μια γραπτή αρνητική επιστολή στην οποία θα λένε ότι δεν είναι πλεόν αρμόδιοι και την βεβαίωση την δινει ο μηχανικός. Στην πολεοδομία με κοιτουσαν σαν εξωγηίνο και μου ειπαν ότι δεν δίνουν τέτοια επιστολή και ότι οφείλει το υγειονομικό να ερμηνέψει μόνο του τον νόμο.Στην ουσία δεν μου απάντησαν ξεκάθαρα αν για τα καταστήματα αυτού του είδους δίνουν βεβαίωση , λένε ότι εμέις μπορούμε να πούμε αν είναι σύμφωνα με την άδεια κτλ .

Μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει για το τι ισχύει?Να μαζέψω ότι ΦΕΚ μπορώ , να τους τα πάω μπας και βγάλω άκρη.Εννοείται ότι με συμφέρει να δώσω εγώ την βεβαίωση να τελειώνω.

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται επιτέλους με την βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης? Ενδιαφέρομαι για ενα μικροβιολογικό εργαστήριο.Στο υγειονομικό μου είπαν ότι ο νέος νόμος που αναφέρει ότι ο μηχανικός δίνει πλέον την βεβάίωση ισχύει μόνο για υγειονομικού ενδιαφέροντος ενώ το συγκεκριμένο είναι κατάστημα προσωπικών παροχών υγείας.

 

Ρώτησε στο υγειονομικό, ποιά διάταξη αναφέρει ότι απαιτείται βεβαίωση της πολεοδομίας για την αδειοδότηση του Μικροβιολογικού Εργαστηρίου. Το ΠΔ του 2001 που διέπει τους όρους λειτουργίας των Π.Φ.Υ. δεν αναφέρει τίποτα για πολεοδομία αλλά μιλά μόνο για σχεδιαγράμματα με βεβαίωση ιδιώτη διπλωματούχου μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε στο υγειονομικό, ποιά διάταξη αναφέρει ότι απαιτείται βεβαίωση της πολεοδομίας για την αδειοδότηση του Μικροβιολογικού Εργαστηρίου. Το ΠΔ του 2001 που διέπει τους όρους λειτουργίας των Π.Φ.Υ. δεν αναφέρει τίποτα για πολεοδομία αλλά μιλά μόνο για σχεδιαγράμματα με βεβαίωση ιδιώτη διπλωματούχου μηχανικού.

Ρώτησα και μου λένε ότι θέλουν να είναι απόλυτα σίγουροι ότι είναι χώρος κύριας χρήσης...κοινώς κάνουν του κεφαλιού τους και ζητάνε ότι θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

θέλει πελάτης να του δώσω βεβαίωση κύριας χρήσης για κατάστημα πώλησης νερών...στο υγειονομικό που ρώτησα, απαιτούν W.C. διαστάσεων 1χ1,20 ενώ στην πραγματικότητα είναι 0.85χ1,20....να κάνω τα στραβά μάτια? κάνει αυτοψία το υγειονομικο?δεν έχω ξανασχοληθεί κ δεν γνωρίζω...ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

θέλει πελάτης να του δώσω βεβαίωση κύριας χρήσης για κατάστημα πώλησης νερών...στο υγειονομικό που ρώτησα, απαιτούν W.C. διαστάσεων 1χ1,20 ενώ στην πραγματικότητα είναι 0.85χ1,20....να κάνω τα στραβά μάτια? κάνει αυτοψία το υγειονομικο?δεν έχω ξανασχοληθεί κ δεν γνωρίζω...ευχαριστώ!

Ανοιξε τα χαρτιά σου στον αρμόδιο υπάλληλο. Κάνουν αυτοψία. Συνήθως κάνουν τα στραβά μάτια σε υφιστάμενα κτίρια, και για πιο χοντρά ...

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ετσι όπως τα λες , απεχεις πολύ απο την πραγματικότητα.. :smile:

 

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.