Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οχι. θελει αδεια για διαρρυθμίσεις...που αναλογα το τι κανεις μπορει να ειναι μικρής κλιμακας ή αδεια δομ. κανονική.

Link to comment
Share on other sites

δεν αναφέρεται ο συνάδελφος geo..

σ' αυτό αλλά στη βεβαίωση που βάσει του άρθρο 25

που πρέπει να δώσει ο ερωτών συν/φος

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβε ο ΚΑΝΑ (στη διευκρίνηση που θα έδινα) αναφορικά με το post #1039.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε, ο χώρος που νοίκιασε ο πελάτης μου γιατί να μην μπορεί να πάρει βεβαίωση κύριας χρήσης στα τετραγωνικά που καταλαμβάνει? Δεν έχει κάτι αυθαίρετο, και διαθέτει τις προδιαγραφές κύριου χώρου. Επίσης τι άδεια δόμησης να βγάλω τώρα? Αφού έχει γίνει το χώρισμα... Επίσης ο φάκελος δεν υπάρχει στην πολεοδομία, άρα αν το βάλω στα αυθαίρετα θέλει ανασύσταση φακέλου... Άρα τελικά τι να προτείνω απ'όλα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

δεν χωρίστηκε χωρις αδεια?? τι δεν σου κανει για αυθαιρεσία? πλάκα κανεις ε?

Link to comment
Share on other sites

stavrosa, να το θέσω αλλιώς...έστω ότι ένας ιδιοκτήτης έχει ένα ισόγειο κατάστημα 200 τ.μ.  δίχωρο που ενώνεται με μία πόρτα και έρχεται ένας και του λέει εγώ θέλω να φτιάξω τυροπιτάδικο 50 τ.μ. και φτιάχνει γυψοσανίδα αντί της πόρτας και νοικιάζει τα 50 τ.μ.. Τα υπόλοιπα 150 τμ μένουν άδεια. Σε αυτήν την περίπτωση τι κάνεις, δε δίνεις βεβαίωση κύριου χώρου για τα 50τμ?

Link to comment
Share on other sites

Roukat γνώμη μου (και έτσι θα το αντιμετώπιζα προσωπικά) είναι ότι έχεις έχεις αυθαίρετη διαμερισμάτωση και πιθανόν να έχεις και αυθαίρετη αλλαγή χρήσης (δεν αναφέρεις την χρήση του αρχικού καταστήματος ή/και την νέα χρήση).

 

Υπόθεση εργασίας:

1) ενδιαφέρεσαι για τον "χώρο" των 50τμ και στην άδεια τον δείχνει 100τμ.

Δεν έχεις πρόσβαση στον άλλο χώρο από ΠΟΥΘΕΝΑ και στην "τελική" σου είναι αδιάφορος.

Μπαίνεις να ελέγξεις τον 50άρι .... τι θα έκανες ? δεν βλέπεις αυθαιρεσία ? 

 

2) ενδιαφέρεσαι για τον "χώρο" των 50τμ και στην άδεια τον δείχνει 100τμ.

Εχεις πρόσβαση στον ΑΛΛΟ χώρο ΜΟΝΟ από έξω και στην "τελική" σου είναι αδιάφορος. Δηλαδή δική του είσοδος ο κάθε "χώρος" (δεν έχεις δηλαδή πρόσβαση στον άλλο "χώρο" μέσω του αρχικού που σ' ενδιαφέρει).

Μπαίνεις να ελέγξεις τον 50άρι  ..... τι θα έκανες ? δεν βλέπεις αυθαιρεσία ?

 

Και στις δύο περιπτώσεις πιστεύω ότι έχεις αυθαίρετη διαμερισμάτωση.

Η αρχική οριζόντια ιδιοκτησία δεν έχει υποστεί διαρρύθμιση αλλά διαμερισμάτωση.

Υπάρχει ---τουλάχιστον--- μία διαφορετική οριζόντια ιδιοκτησία διαφορετική από την αρχική (της αδείας)

 

Τουλάχιστον έτσι θα ήταν η δική μου αντιμετώπιση.... μέχρι να με πείσει κάποιος ότι έχω λάθος στην προσέγγισή μου.

 

Δες και το παρακάτω συνημμένο από τις ε/α του ΤΕΕ Πελοποννήσου .... τμήμα του συνημμένου, πιθανόν να σε βοηθήσει.

post-2272-0-74201400-1424810547_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.