Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Έχω μια περίπτωση υπάρχοντος καταστήματος ΚΥΑ - Αναψυκτήριο με τραπεζοκαθίσματα, εντός ορίου Δήμου Αθηναίων, συνολικού εμβαδού 45μ2. Βρίσκεται σε ισόγειο χώρο πολυκατοικίας.

Ο ιδιοκτήτης θέλει να προσθέσει τραπεζοκαθίσματα

α) στο πεζοδρόμιο και

β) στον ακριβώς δίπλα χώρο, στην ίδια πολυκατοικία, περίπου 40μ2, όπου του ανήκει και θα λειτουργεί μόνο σαν χώρος για τα τραπεζοκαθίσματα (ο οποίος δεν υπάρχει στην αρχική άδεια του αναψυκτηρίου) (υπάρχει όμως πολεοδομικά νόμιμα σαν χώρος καταστήματος)

 

Στο Δήμο Αθηναίων μου είπαν ότι απαιτείται "πράξη προσδιορισμού τραπεζοκαθισμάτων"

[ από το site του Δήμου Αθηναίων -> Επιχειρήσεις -> Άδειες Λειτουργίας Καταστημάτων ]

με μια αίτηση και για τις δυο παραπάνω περιπτώσεις.

 

Έχω δυο απορίες:

 

ι) Θα πρέπει να έχω σημειώσει πάνω στο σχέδιο εγώ πόσες είναι οι θέσεις των καθισμάτων και των τραπεζιών, ή να αναφέρω μόνο επιφάνειες (εσωτερικός χώρος, πεζοδρόμιο, κλπ)?

ιι) Στον χώρο που αναφέρω στην περίπτωση β ακριβώς δίπλα από το αναψυκτήριο, με βάση το χαρτί του Δήμου, καταλαβαίνω πως θεωρείται "ιδιωτικός χώρος εντός άλλου καταστήματος" και έτσι θα πρέπει να κατατεθεί  για το "νέο" χώρο αυτό Βεβαίωση Χώρου Κύριας Χρήσης και Πιστοποιητικό Ενεργητικής πυροπροστασίας σε ισχύ (και από το υφιστάμενο Αναψυκτήριο και από το νέο χώρο που βρίσκεται δίπλα? - μια ενιαία βεβαίωση για όλο το χώρο?)

 

Αυτό είναι ή χάνω κάτι από τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί? Μήπως δεν απαιτείται εκ Νέου Πιστοποιητικό Ενεργητικής πυροπροστασίας και για το νέο χώρο?

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Εμβαδά.

2. Για τη βεβαίωση δε νομίζω ότι έχει καμία σημασία αν θα είναι μία ή δύο.

Πιστοποιητικό απαιτείται οπωσδήποτε.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, 

έχω μια περίπτωση ΚΥΕ-καφενείο με Ο.Α. 2007.

 

Ο τωρινός ενοικιαστής θέλει να μετατρέψει το κατάστημα σε ΚΥΕ -ουζερί.

Από το υγειονομικό μου είπαν ότι πρέπει να μπει απαγωγικό σύστημα.

 

Γνωρίζει κανείς τι απαιτείται από τη πολεοδομία εφόσον το κατάστημα είναι ήδη ΚΥΕ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα πρέπει να είναι Χώρος Συνάθροισης Κοινού.

το καφενειο δεν θεωρειται χωρος συναθροισης κοινου ή κανω λαθος?

Η συνολικη επιφανεια του ειναι 51 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Στην Οικοδομική Άδεια εννοώ.

Είναι πολύ πιθανό να είναι, γιατί είναι σχετικά πρόσφατη η άδεια.

Αλλά το ότι εκεί λειτουργούσε παλαιότερα καφενείο, δε σημαίνει ότι είναι και ΧΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

Στην Οικοδομική Άδεια εννοώ.

Είναι πολύ πιθανό να είναι, γιατί είναι σχετικά πρόσφατη η άδεια.

Αλλά το ότι εκεί λειτουργούσε παλαιότερα καφενείο, δε σημαίνει ότι είναι και ΧΣΚ.

Μαλλον δεν εγινα σαφης, η Ο.Α. του 2007 αφορα αλλαγη χρησης καταστηματος σε ΚΥΕ χωρος συναθροισης κοινου-καφενειο.

Τωρα ο ιδιοκτητης θελει να το αλλαξει και να το κανει μεζεδοπωλεο.

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Μα καλα 1.000.000 φορες εχει ειπωθει... υπαρχει χρηση ΚΥΕ-καφενειο? ΚΥΕ-σουβλατζιδικο? ΚΥΕ-μπιφτεκαδικο? Εχεις στα χερα σου αδεια που λεει αλλαγη χρησης απο καταστημα σε κυε-καφενειο? Θα τρελαθουμε!

Αυτο που υπαρχει ειναι χρηση χωρος συναθροισης κοινου και τελος.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μα καλα 1.000.000 φορες εχει ειπωθει... υπαρχει χρηση ΚΥΕ-καφενειο? ΚΥΕ-σουβλατζιδικο? ΚΥΕ-μπιφτεκαδικο? Εχεις στα χερα σου αδεια που λεει αλλαγη χρησης απο καταστημα σε κυε-καφενειο? Θα τρελαθουμε!

Αυτο που υπαρχει ειναι χρηση χωρος συναθροισης κοινου και τελος.

εχεις απολυτο δικιο, το διορθωσα το προηγουμενο ποστ μου...

 

παραθετω scan απο αλλη Ο.Α. που εκδοσει στο παρελθον

post-3326-0-11766900-1446682533_thumb.jpg

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.