Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

καλημερα συναδελφοι,σε ΕΜΠΟΡΙΚΟ καταστημα συμφωνα με την ΟΑ (τουριστικα ειδη ,υφασματα κλπ) ,ο πελατης μου θελει να βαλει ενα σταντ με τυποποιημενο ντοπιο ελαιολαδο....για τους τουριστες.

Απαιτειται αδεια αλλαγης χρησης σε ΚΥΕ η εχει καταργηθει?εχω καιρο να ασχοληθω ,οποτε θαθελα την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Πελάτης μου ενδιαφέρεται να αγοράσει ακίνητο στην Πλάκα που λειτουργεί ήδη ως εστιατόριο. Ο ιδιοκτήτης πουλά και την άδεια λειτουργίας του εστιατορίου, ισχυρίζεται ότι αν χαθεί η άδεια αυτή, δε μπορεί να ξαναβγει ποτέ διότι έχουν σταματήσει οι άδειες εστιατορίων στην περιοχή της Πλάκας. Δεν έχω εμπειρία στην περιοχή και δεν έχω πάει ακόμα στο Δήμο να ρωτήσω, ωστόσο γνωρίζει κανείς αν αληθεύει ο ισχυρισμός αυτός; διότι την άδεια την πουλάει αρκετά ακριβά.

 

ΥΓ: Το εστιατόριο είναι κάτω από την Ανδριανού, αν έχει κάποια σημασία.

Edited by Christos
Link to comment
Share on other sites

Σε μαγαζί που ήταν εμπορικό , πρόκειται να γίνει χώρος δημιουργικής απασχόλησης παιδιών και θα έχει και καφέ -  τόστ κλπ . Χρειάζεται αλλαγή χρήσης σε ΚΥΑ ?

 

Εχει μία τουαλέττα και θέλω να φτιάξω και δεύτερη και ΑΜΕΑ , τι άδεια χρειάζεται ?

 

Υπάρχει νόμιμο πατάρι (ΓΟΚ/73) και μεταλλική προέκταση τακτοποιημένη με 4178 . Χρειάζεται επάρκεια ως προς το κτίριο ? Χρειάζεται βεβαίωση ότι το πατάρι αντέχει φορτία καταστήματος (500 κιλ/μ2) ? 

 

Την τακτοποίηση την έχει κάνει άλλος συνάδελφος , οπότε λογικά η επάρκεια θα γίνει από αυτόν . Ως προς το φορτίο τι ισχύει ? 

 

Η επένδυση θα μπεί στο ΕΣΠΑ οπότε πρέπει να ξέρουμε τι ζητάει . Αν κάποιος έχει εμπειρία ας βοηθήσει .

Link to comment
Share on other sites

θα ειναι σαν παιδοτοπος. λογικα πας σε οτι προβλεπεται για παιδοτοπο.

τι μεγεθος εχερι ο χωρος?

ουτως η αλλως επαρκεια, με τεχνικη κεθση θα βεβαιωσεις...

για τις τουαλετες δες αν μπορεις με μικρη κλιμακα.

για το εσπα ...αδιαφορο.

Link to comment
Share on other sites

Πελάτης μου ενδιαφέρεται να αγοράσει ακίνητο στην Πλάκα που λειτουργεί ήδη ως εστιατόριο. Ο ιδιοκτήτης πουλά και την άδεια λειτουργίας του εστιατορίου, ισχυρίζεται ότι αν χαθεί η άδεια αυτή, δε μπορεί να ξαναβγει ποτέ διότι έχουν σταματήσει οι άδειες εστιατορίων στην περιοχή της Πλάκας. Δεν έχω εμπειρία στην περιοχή και δεν έχω πάει ακόμα στο Δήμο να ρωτήσω, ωστόσο γνωρίζει κανείς αν αληθεύει ο ισχυρισμός αυτός; διότι την άδεια την πουλάει αρκετά ακριβά.

 

ΥΓ: Το εστιατόριο είναι κάτω από την Ανδριανού, αν έχει κάποια σημασία.

Δε γνωρίζω αν έχουν σταματήσει οι άδειες εστιατορίων στην περιοχή της Πλάκας αν και δε βλέπω για ποιο λόγο θα μπορούσε να έχει γίνει αυτό. Γνωρίζω όμως ότι οι άδειες αυτές έχουν παραπάνω εγκρίσεις από ότι ένα απλό ΚΥΕ σε άλλη τοποθεσία. Για άδεια λειτουργίας σε περιοχές όπως Θησείο, Ψυρρή, Πλάκα κλπ χρειάζεται έγκριση από ΥΠΕΚΑ/Δ.Ο.Κ.Κ. Επίσης αν βρίσκεται εντός αρχαιολογικής ζώνης, θα ζητηθεί έγκριση από το Υπουργείο Πολιτισμού. Προφανώς οι εγκρίσεις αυτές θα κατατεθούν στην ΥΔΟΜ όταν ζητηθεί η χρήση γης.

Link to comment
Share on other sites

yo4, μετά από επίσκεψη στο Υπουργείο, ο υπάλληλος μου είπε προφορικά - και έχω κάνει και αίτηση για γραπτή απάντηση - ότι το συγκεκριμένο ακίνητο (είναι κάτω από την Ανδριανού), ΔΕΝ έχει θέμα έκδοσης νέας άδειας λειτουργίας. Για ένα κομμάτι στην Πλάκα ισχύει αυτό, ότι δεν εκδίδονται νέες άδειες.

Για την αρχαιολογία είσαι σίγουρος; με δεδομένο ότι δεν κάνουμε επέκταση δε σκάβουμε δεν δεν δεν...απλά θα εκδοθεί μια νέα άδεια λειτουργίας, και μάλιστα ξανά εστιατορίου - ό,τι λειτουργούσε ως τώρα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Σε μαγαζί που ήταν εμπορικό , πρόκειται να γίνει χώρος δημιουργικής απασχόλησης παιδιών και θα έχει και καφέ -  τόστ κλπ . Χρειάζεται αλλαγή χρήσης σε ΚΥΑ ?

 

Αυτό θέλει χρήση κοινωνικής πρόνοιας αν δεν κάνω λάθος ! Δηλαδή θες αλλαγή χρήσης στην πολεοδομία, στατικό έλεγχο κ.τ.λ....! Δεν αρκεί απλό ΚΥΑ.

Link to comment
Share on other sites

 

Για την αρχαιολογία είσαι σίγουρος; με δεδομένο ότι δεν κάνουμε επέκταση δε σκάβουμε δεν δεν δεν...απλά θα εκδοθεί μια νέα άδεια λειτουργίας, και μάλιστα ξανά εστιατορίου - ό,τι λειτουργούσε ως τώρα δηλαδή

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα, τότε λογικά με μία αίτηση στην αρχαιολογία θα σου πούνε ότι όλα είναι καλά και θα σου δώσουν την έγκριση. Όπως και να ' χει ξεκίνα με τις χρήσεις γης από την ΥΔΟΜ όπου εκεί μπορείς να ρωτήσεις αν όντως απαιτηθούν οι εγκρίσεις που ανέφερα σε παραπάνω post. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.