Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατασκευή ενεργειακού τζακιού


Recommended Posts

εχω φτιαξει ενα τζακι δηλαδη το εχω χτισει μεχρι εκει που ξεκιναει η καμιναδα. μου ειπε ο πελατης οτι να το κανουμε ενεργειακο (και καλα). τεσπα ψαχτικα και εφοσον ακομα ειναι η καμιναδα ακαλυπτη Φ20 ανοξειδωτη να περασω γυρω γυρω απο τη καμιναδα ενα σπιραλ , να τα μονωσω και και τη καμιναδα και σπιραλ με πετροβαμβακα, να συνδεσω μετα το σπιραλ με ενα μοτερακι και μετα να το χτυσω το υπολοιπο για να καλυφθει η καμιναδα.

 

 

η ερωτηση ειναι η εξης: το υλικο απο το σπιραλ Φ10 τι να ειναι?

 

αλουμινιο? η ανοξειδωτο?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλό.

 

1) Πρέπει να δημιουργηθεί μια καμπίνα πίσω από το θάλαμο καύσης που θα γεμίζει με φρέσκο εξωτερικό νωπό κρύο αέρα (άρα τρύπα σε κάποιο εξωτερικό τοίχο).

 

2) Αυτός ο φρέσκος αέρας θα παρέχεται με ή χωρίς (φυσική ροή) ανεμιστήρα στο σαλόνι.

 

3) Η καμινάδα από μόνη της δεν αρκεί για να ζεστάνει τον αέρα αυτό.

 

4) Οι σωλήνες είναι αλουμινίου μήκους 1m αλλά αν τις τεντώσεις γίνονται έως και 3m. είναι σαν ελατήριο. Φ140 νομίζω είναι, ή Φ160.

 

5) Στα ενεργειακά τζάκια, υπάρχει μια καμπίνα έτοιμη πίσω από το θάλαμο καύσης που στο πάνω μέρος της έχει κάτι έτοιμες υποδοχές για τα σπιράλ αυτά (κάτι σαν μαστοί είναι). Αυτοί οι μαστοί μπαίνουν μέσα στα σπιράλ, και τα σπιράλ βιδώνονται με λαμαρινόβιδες και σφραγίζονται επιπλέον με αλουμινοταινία.

 

6) Προσοχή !!!! ο εξωτερικός/νωπός/κρύος αέρας γεμίζει και την καμπίνα πίσω από το θάλαμο καύσης, και το χώρο που δημιουργείται πάνω από την εστία, στο χώρο δηλαδή που βλέπουμε την καμινάδα πάνω από το τζάκι, και κλείνεται με (συνήθως) με γυψοσανίδα. Οι περσίδες που πρέπει να βάλεις (στη γυψοσσανίδα ας πούμε) πρέπει να είναι ΔΙΠΛΕΣ.

ΔΗΛΑΔΗ: η μισή περσίδα θα έχει μαστό όπου θα πάει το σπιράλ από την καμπίνα του ζεστού αέρα, ενώ η άλλη μισή θα "εκτονώνει" το χώρο πάνω από την εστία.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

βασικα το τζακι ειναι απλο. εγω ηθελα να κανω αυτη τη παντετα. δηλαδη αμα περασω γυρω γυρω απο τη καμιναδα ενα σπιραλ και εχει μια εξοδο μεσα στο σπιτι και να περνει βεβιασμενο αερα απεξω με ενα μοτερ θα εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ακούγεται άσχημη ιδέα στη γενική της εφαρμογή αλλά το σπιράλ θέλει λίγο προσοχή. Είναι κατασκευή εύκαμπτη και κόβεται εύκολα, άρα δεν είναι ασφαλής. Μεγάλη προσοχή στην εφαρμογή μη γίνει καμία στραβή. Δεν θα το συνιστούσα για λόγους ασφαλείας. Καλύτερα χρησιμοποίησε χαλκοσωλήνα μιας κάποιας διαμέτρου. Μηχανολόγος είσαι, κάτι θα βρείς.

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα μπορεί να μην έχεις, αλλά θα επαρκεί ο αέρας που λές? Αν η καμινάδα σου είναι Φ200 και βάλεις απέξω Φ300, πόσος αέρας χωράει εκεί μέσα? και θα προλαβαίνει νομίζεις να ζεσταθεί?

 

Πόσο μήκος καμινάδας έχεις στη διάθεσή σου πάνω από την εστία?

 

Νομίζω ότι δε θα δουλέψει.

 

Φιλικά, Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εχω φτιαξει ενα τζακι δηλαδη το εχω χτισει μεχρι εκει που ξεκιναει η καμιναδα. μου ειπε ο πελατης οτι να το κανουμε ενεργειακο (και καλα). τεσπα ψαχτικα και εφοσον ακομα ειναι η καμιναδα ακαλυπτη Φ20 ανοξειδωτη να περασω γυρω γυρω απο τη καμιναδα ενα σπιραλ , να τα μονωσω και και τη καμιναδα και σπιραλ με πετροβαμβακα, να συνδεσω μετα το σπιραλ με ενα μοτερακι και μετα να το χτυσω το υπολοιπο για να καλυφθει η καμιναδα.

 

 

η ερωτηση ειναι η εξης: το υλικο απο το σπιραλ Φ10 τι να ειναι?

 

αλουμινιο? η ανοξειδωτο?

 

ευχαριστω

 

Να βάλεις ανοξειδωτο το αλουμίνιο λιώνει....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Το ενεργειακό τζάκι είναι σωστό να τοποθετείται σε χώρους τύπου open plan? Έχω μια μονοκατοικία το ισόγειο είναι 80 τμ. αλλα η σκάλα που οδηγεί στον επάνω όροφο δεν έχει πόρτα. Υποθέτω ότι δεν θα έχει σωστή χρήση για θέρμανση του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.