Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογικά: Προσθήκη καθ'υψος στατικά ανεξάρτητου ορόφου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Έχω μία απορία και δεν ξέρω τι θα αντιμετωπίσω στον έλεγχο των φορολογικών.

 

Σε περίπτωση προσθήκης καθ'υψος ανεξάρτητου στατικά ορόφου σε υφιστάμενο ισόγειο, όπου υποβάλεται συμβατικός προυπολογισμός για την προσθήκη και αναλυτικός για τυχόν αλλαγές διαρρύθμισης στο ισόγειο,

θα προσμετρήσω στον αναλυτικό τα υποστυλώματα που διέρχονται από το ισόγειο (με αποτέλεσμα να εκτοξευθεί στα ύψη ο αναλυτικός?)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις των συναδέλφων που έχουν αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα.:wink:)

Link to comment
Share on other sites

Για πες εσυ μια γνωμη, πως θα νομιζες οτι ειναι καλυτερα να τα υπολογισεις τα υποστηλωματα του ισογειου?Στην αρχιτεκτονική σου μελέτη α δεν τα εχεις συμπεριλαβει? Στη στατικη σου μελετη δεν τα εχεις υπολογισει? Οποτε πως νομιζεις εσυ οτι θα ηταν η σωστη αντιμετωπιση αφου δε θες να τα βαλεις στον αναλυτικο? Να μπει ολοκληρος ο οροφος του ισογειου στα τετραγωνικα της στατικης μελετης?Παντως δεν μπορεις να τα αγνοησεις εντελως.Ειναι μια εργασια που εκανες και πρεπει να πληρωθεις!

Link to comment
Share on other sites

(Καλά καταρχάς μόλις κατάλαβα οτι το έχω βάλει σε λάθος κατηγορία- υπάρχει ειδική για φορολογικά) --- sorry moderators!!!

 

τώρα στο δικό σου ερώτημα. Δηλαδή αν έκανα όροφο με Pilotis τι διαφορά θα είχε? Υπολογίζουμε τον εμβαδόν της pilotis κάπου στα φορολογικά? Όχι από όσο ξέρω. Με το σύνολο του δομημένου χώρου υπολογίζονται τα φορολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε γεια

1. Κατ αρχάς δεν γίνεται να είναι στατικά ανεξάρτητη η προσθήκη ορόφου.

2. Δες αν ο αναλυτικός προϋπολογισμός για τις διαρρυθμίσεις του υπάρχοντος ισογείου υπερβαίνουν τον συμβατικό.

Εάν ναι τότε σε συμφέρει να υπολογίσεις όλο το ισόγειο σαν νέα άδεια .

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και γίνεται να είναι στατικά ανεξάρτητο, Το υφιστάμενο είναι ισόγεια κατασκευή με φέρουσα τοιχοποιία και η προσθήκη μεταλλική με υποστηλώματα με ανεξάρτητα πέδιλα εντός του περιγράμματος του υφιστάμενου κτίσματος.

 

Manoli, ναι έχεις δίκιο δεν το είχα παρατηρήσει, αλλά υποθέτω οτι η pilotis υπολογίζεται με μειωμένο συντελεστή και εν γένει ούτως ή άλλως με συμβατικό προυπολογισμό.

Αν υπολογίσω με αναλυτικό μεταλλικά υποστηλώματα θα φτάσει ο αναλυτικός στον θεό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως 3 φορές που έκανα αντίστοιχη κατασκευή, υπολόγισα αμοιβές μόνο για την προσθήκη του ορόφου.

Στην στατική μελέτη φαίνονταν όλη η κατασκευή από τα θεμέλια κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.