Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υποχρεωτική η βαλβίδα αντεπιστροφής (κλαπέτο) ?


amico

Recommended Posts

Μετά από απόφραξη του αποχετευτικού αγωγού της ΕΥΔΑΠ το υπόγειο μου πλημύρισε από λύματα. Ο υπάλληλος της ΕΥΔΑΠ που έκανε πραγματογνωμοσύνη ισχυρίζεται οτι η εταιρία δεν θα αποζημιώσει εφόσον δεν είχε τοποθετηθεί στην εγκατάσταση βαλβίδα αντεπιστροφής (κλαπέτο). Ξέρει κανείς άν είναι υπάρχει σχετική απόφαση της ΕΥΔΑΠ για υποχρεωτική τοποθέτηση τέτοιου μηχανισμού ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σύμφωνα με τον κανονισμό λειτουργίας δικτύου αποχέτευσης της ΕΥΔΑΠ (άρθρο 4, παρ.3), η τοποθέτηση δικλείδας ασφαλείας είναι υποχρεωτική.

Κάτι αντίστοιχο προβλέπεται και στον κτιριοδομικό κανονισμό αλλά και σε όλους τους κανονισμούς λειτουργίας δικτύων Δήμων και ΔΕΥΑ ανά την Ελλάδα. Δυστυχώς σπάνια τοποθετούνται είτε από άγνοια μηχανικών και υδραυλικών, είτε επειδή οι ιδιοκτήτες το θεωρούν περιττό έξοδο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι τόσα χρόνια υδραυλικός πρώτη φορά φέτος ενημερώθηκα απο τον δήμο ότι είμαι υποχρεωμένος να βάλω κλαπέτο σε καινούργια σύνδεση.

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι εύκολο πράγμα το κλαπέτο.

Απαιτεί συντήρηση γιατι φράζει εύκολα.

Για να συντηρηθεί θα πρέπει κάποιος να έχει πρόσβαση σε αυτό. Αυτό αυτόματα σημαίνει φρεάτιο τέτοιον διαστάσεων για να χωράει ένας άνθρωπος μέσα να δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

aithilenio

μιας και ανήκεις στο χώρο

καλό είναι να ξέρεις πως όταν κανείς υπογράφει σύμβαση με την ΕΥΔΑΠ αναφέρεται ρητά στη σύμβαση υδροδότησης πως οι της ΕΥΔΑΠ ουδεμία ευθύνη φέρουν για ζημιές σε περίπτωση που δεν υπάρχει δικλίδα αντεπιστροφής στη σύνδεση ( κλαπέ)

 

τσακ μπορείς να μου πεις που το λέει ο κτιριοδομικός ότι υποχρεούται ο καθείς για βαλβίδα αντεπιστροφής? γιατί αν το λέει κάπου μιλάμε πλέον ότι το ανωτέρω ισχύει γα όλη την Ελλαδα.

 

αμικο μην ανησυχείς κάτι θα πάρεις αρκεί το δίκτυο αποχέτευσης της περιοχής να έχει παραληφθεί από την ΕΥΔΑΠ.

Link to comment
Share on other sites

Ακη, ο κτιριοδομικός στο άρθρο 26, παρ. 3.9 λέει:

Εγκαταστάσεις αποχέτευσης λυμάτων ή απόβλητων ή τμήματά τους, που βρίσκονται χαμηλότερα από τη στάθμη υπερύψωσης, πρέπει να προστατεύονται με τρόπο που να αποκλείεται η εισροή των υγρών της στάθμης στην εγκατάσταση.

Ανεξάρτητα από αυτό, όπως έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμά μου, η απαίτηση του κλαπέ υπάρχει σε όλους τους κανονισμούς αποχέτευσης των ΔΕΥΑ, οπότε ναι είναι κάτι που ισχύει για όλη την Ελλάδα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

aithilenio

μιας και ανήκεις στο χώρο

καλό είναι να ξέρεις πως όταν κανείς υπογράφει σύμβαση με την ΕΥΔΑΠ αναφέρεται ρητά στη σύμβαση υδροδότησης πως οι της ΕΥΔΑΠ ουδεμία ευθύνη φέρουν για ζημιές σε περίπτωση που δεν υπάρχει δικλίδα αντεπιστροφής στη σύνδεση ( κλαπέ)

 

Γιατί είπα εγώ κάτι το αντίθετο;....

Αυτό ακριβός είπα ότι μόλις φέτος το έμαθα.

Πέρα από όλα αυτά ξαναλέω την γνώμη μου ότι τα κλαπετα δεν έχουν επικρατήσει γιατί παρουσιάζουν προβλήματα.

Όμως σε κάποιες περιπτώσεις όταν έχουμε υπόγεια το κλαπέτο είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

μια και το αναφέρατε μήπως ξέρει κανείς πως σχεδιάζεται αυτό το κλαπέτο. Ότι τπτ άλλο τώρα που έμαθα πως απαιτείται να το βάζω στα σχέδια.....να το διαδώσω :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν έτοιμα στην αγορά απ όσο ξέρω. Δεν χρειάζεσαι σε συμβατικές κατασκευές ειδικό σχεδιασμό.

Φροντίζεις φυσικά η θέση που το βάζεις να είναι έχει εύκολη πρόσβαση ο συντηρητής.

Link to comment
Share on other sites

deathlok, αν εννοείς πως συμβολίζεται στα σχέδια, δες τον πίνακα 1, γραμμή 2.12 της ΤΟΤΕΕ 2412/86. Στο άρθρο 8 επίσης, περιγράφεται η προστασία της εγκατάστασης από αναστροφή των νερών της στάθμης υπερύψωσης.

 

Συμπληρώνοντας αυτό που λέει ο Didonis για τη θέση του φρεατίου, να πω ότι θα πρέπει να είναι προσβάσιμη και από τους χρήστες. Οταν η οικοδομή είναι σε 'ευαίσθητη' περιοχή καλό είναι όταν φεύγουμε για διακοπές να κλείνουμε εκτός των άλλων και τη βαλβίδα αντεπιστροφής της αποχέτευσης (οι περισσότερες έχουν την δυνατότητα και χειροκίνητου κλεισίματος).

 

Επίσης, σε περιπτώσεις πολυκατοικιών καλό θα είναι να τοποθετείται αντεπίστροφο και στις γραμμές των καταστημάτων ή κατοικιών του ισογείου πριν το κεντρικό φρεάτιο. Μου έχει τύχει να βουλώσει ο μηχανοσίφωνας της οικοδομής, και το επόμενο πρωί τα καταστήματα στο ισόγειο να είναι πλημμυρισμένα καταλαβαίνετε από τι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και όταν έχει τοποθετηθεί κλαπέτο, είναι δυνατή η ανάστροφη ροή των λυμάτων εφόσον αυτό δεν έχει συντηρηθεί: Ακαθαρσίες και άλλοι ρύποι επικάθονται στο χείλος της βαλβίδας αποτρέποντας το τέλειο κλείσιμο και στον άξονα αποτρέποντας την ελεύθερη στροφή. Τα λάστιχα με τον καιρό σκληραίνουν και πετσικάρουν.

Η ΕΥΑΘ για να κάνει σύνδεση, υποχρεώνει τους "πελάτες" να υπογράψουν δήλωση ανάληψης ευθύνης σε περίπτωση που πλημμυρίσουν υπόγειοι χώροι (κάτι που στην Θεσσαλονίκη είναι αρκετά συχνό, αφού μέρος του δικτύου είναι παντοροϊκό).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.