Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Καθετότητα πρόσοψης σε πλάγιο όριο


Recommended Posts

  • 1 year later...

Καλησπέρα, σχετικά με το θέμα της καθετότητας.  Στο σκαρίφημα που παραθέτω δεν θα μπορούσε το κομμάτι ΗΖ να χαρακτηριστεί εσοχή; Πρέπει σε κάθε αντίστοιχη περίπτωση να επιδιώκεται καθετότητα και με τα δύο πλαϊνά όρια;

20220415_121426.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σε ερώτηση στην τοπική πολεοδομία, μου είπαν ότι όντως με οξεία γωνία δε μπορείς να έρθεις στο όριο. Μου είπαν ότι η λογική αυτής της εγκυκλίου ισχύει, παρότι αναφέρεται στον ΓΟΚ. Ανεξαρτήτως αν μετράει ή όχι στην κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 6/23/2011 at 8:48 PM, ΚΑΝΑ said:

σχήμα 8-7

 

http://embedit.in/Mwo8h4GR4e

Καλημέρα! Παίζει ακόμη αυτο το σχήμα της Λεμπέση? Μετά απο τόσα χρόνια τα έχω χάσει αυτά του ΓΟΚ...😁

Αν μπορείς να το ανεβάσεις θα σου είμαι ευγνώμων 😊

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 15/4/2022 at 12:20 ΜΜ, alexftd said:

Καλησπέρα, σχετικά με το θέμα της καθετότητας.  Στο σκαρίφημα που παραθέτω δεν θα μπορούσε το κομμάτι ΗΖ να χαρακτηριστεί εσοχή; Πρέπει σε κάθε αντίστοιχη περίπτωση να επιδιώκεται καθετότητα και με τα δύο πλαϊνά όρια;

20220415_121426.jpg

Τελικά συνάδελφε, το έλυσες το παραπάνω πρόβλημα;

Έχω κι εγώ παρόμοιο θέμα και δεν ξέρω τι να κάνω. Ο τοίχος του κτιρίου δημιουργεί 84ο γωνία με το όριο τοι γηπέδου. Αν εφαρμόσω την καθετότητα μου χαλάει το εσωτερικό του κτιρίου.

Κάποιος καμιά ιδέα πως αντιμετωπίζεται ώστε έχω ευθεία την πρόσοψη;

ΚΑΤΟΨΗ.pdf

Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2023 at 4:11 ΜΜ, Elyros said:

Τελικά συνάδελφε, το έλυσες το παραπάνω πρόβλημα;

Έχω κι εγώ παρόμοιο θέμα και δεν ξέρω τι να κάνω. Ο τοίχος του κτιρίου δημιουργεί 84ο γωνία με το όριο τοι γηπέδου. Αν εφαρμόσω την καθετότητα μου χαλάει το εσωτερικό του κτιρίου.

Κάποιος καμιά ιδέα πως αντιμετωπίζεται ώστε έχω ευθεία την πρόσοψη;

ΚΑΤΟΨΗ.pdf 216.07 kB · 3 downloads

Βγάζεις ένα τοίχο/ τοιχίο 20-25εκ μέχρι εκεί που αν μετρήσω δ από το όριο δε "χτυπάω" το κτίριο.  

Βέβαια αυτό θα μετρήσει σε κάλυψη αλλά και σε δόμηση σε κάθε όροφο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Latg said:

Βγάζεις ένα τοίχο/ τοιχίο 20-25εκ μέχρι εκεί που αν μετρήσω δ από το όριο δε "χτυπάω" το κτίριο.  

Βέβαια αυτό θα μετρήσει σε κάλυψη αλλά και σε δόμηση σε κάθε όροφο

Αν βάλω τοίχο στο αριστερό όριο, μπαίνει μέσα στο Δ του πίσω ορίου. Δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω. Δεν με νοιάζει που μετράει στην κάλυψη, δόμηση. Φτάνει να μπορώ ιδεατά το πίσω όριο να είναι σε μία ευθεία και να μην κάνει γωνία όπως στο σχήμα που παραθέτω πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, Elyros said:

Αν βάλω τοίχο στο αριστερό όριο, μπαίνει μέσα στο Δ του πίσω ορίου. Δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω. Δεν με νοιάζει που μετράει στην κάλυψη, δόμηση. Φτάνει να μπορώ ιδεατά το πίσω όριο να είναι σε μία ευθεία και να μην κάνει γωνία όπως στο σχήμα που παραθέτω πιο πάνω.

Σωστά... Πήγαινε τον τοίχο ως το όριο ΓΔ...

Δε ξέρω ουσιαστικά δεν έχεις θέμα... Τυπικά έχεις πρόβλημα.

Άμα είναι κατηγορία 3, εγώ πιθανόν να το πήγαινα έτσι όπως είναι.

Υ.Γ. Η θερμομόνωση μπορεί να είναι μέσα στο σεισμικό αρμό

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, Latg said:

Σωστά... Πήγαινε τον τοίχο ως το όριο ΓΔ...

Δε ξέρω ουσιαστικά δεν έχεις θέμα... Τυπικά έχεις πρόβλημα.

Άμα είναι κατηγορία 3, εγώ πιθανόν να το πήγαινα έτσι όπως είναι.

Υ.Γ. Η θερμομόνωση μπορεί να είναι μέσα στο σεισμικό αρμό

ευχαριστώ για την απάντηση. Το σκέφτηκα να πάω έναν τοίχο μέχρι το όριο ΓΔ. Απλά θα είναι σχετικά άσχημο να στέκει μόνος του (θέλω να καλύπτει και τον όροφο, οπότε θα είναι στο ύψος του διώροφου, ύψος 6,50μ). Θα πάω με κατηγορία 3, χωρίς προέγκριση και θα ήθελα να είμαι σχετικά κατοχυρωμένος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.