Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


ilias

Recommended Posts

Που το κάνατε αυτό παλιά;

Πάντα απαιτούνταν σύμβόλαια με πιστοποιητικό μεταγραφής και αν δεν υπάρχει κτηματολόγιο και πρόσφατο πιστοποιητικό ιδιοκτησίας.

Αλλιώς να πάω κι εγώ αν είναι να βγάλω άδεια στο όνομά μου στο ακίνητο του πελάτη σου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Τα χουμε χιλιοπεί εδω μέσα και επαναλαμβάνω. Χωρίς συμβόλαιο ΔΕΝ γίνεται να βγει καμία άδεια και ΔΕΝ γίνεται να γίνει και οποιαδήποτε ρύθμιση αυθαιρέτου. Και συμβόλαιο=αποδοχή κληρονομιάς στις περιπτώσεις που δεν έχει γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάμεσα στα απαραίτητα δικαιολογητικά ούτε γράφαμε στην αίτηση μικρής κλίμακας αριθμό συμβολαίου και πιστοποιητικό μεταγραφής. 

Ακόμη και στην πράξη δεν μου το ζήτησε ποτέ ο υπάλληλος της πολεοδομίας.

Είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη αν είναι όντως ο ιδιοκτήτης. 

Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι, γκρέμισμα μάντρας για διαμόρφωση εισόδου υπαίθριας θέσης στάθμευσης σε ακάλυπτο χώρο οικοδομής, κατατάσσεται στις εργασίες άδειας μικρής κλίμακας ?

Link to comment
Share on other sites

Λέει: "Αίτηση του ιδιοκτήτη ή του έχοντος νόμιμο δικαίωμα". Το νόμιμο δικαίωμα πιστοποιείται με το συμβόλαιο. Αν κάποιος υπάλληλος δεν σου το ζήτησε είναι παράλειψη του.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι,

για περίφραξη με συρματόπλεγμα σε μη άρτιο εκτός σχεδίου...

ο 4520/18 λέει ότι θέλει Βεβαίωση - Τ.Ε ότι το οικόπεδο είναι άρτιο.

Πέραν της λογικής και της παλαιότερης πρακτικής να βγάζουμε άδειες για περίφραξη σε μη άρτια, που λέει ο νόμος ότι η περίφραξη εξαιρείται της απαίτησης να είναι άρτιο το οικόπεδο?

Εντωμεταξύ στα εκτός σχεδίου λέει "περίφραξη από ελαφρύ υλικό" ενώ στα εντός "περίφραξη με πρόχειρη κατασκευή" ? Το συρματόπλεγμα δεν είναι και ελαφρύ και πρόχειρο? Θα μπορούσα δηλαδή να βάλω πάνελ αλουμινίου, πανιά κλπ?

και κάτι τελευταίο... στην περιτοίχιση από λιθοδομή λεει ύψος 1μ, στην περίφραξη δε βάζει ύψος.. μπορώ θεωρείτε να το πάω κατά ΝΟΚ και να κάνω 1,5+1,5 =3,μ ύψος? :)

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

εδώ

απο τους φιλους μας στη Ναύπακτο

http://arxitektones-lepantoarchitects.blogspot.com/2016/03/blog-post_8.html

 

Ευχαριστώ Δημήτρη αλλά και πάλι δε βρηκα αυτό που ψάχνω...

το κείμενο που παρέθεσες είναι του  2016 και ο νέος Νόμος για τις ΕΕΔΜΚ είναι του 2018 και δεν αναφέρει κάπου ότι βγάζεις σε μη άρτιο άδεια για περίφραξη.

 

Link to comment
Share on other sites

εδω...

αδειες για το κα'

https://diavgeia.gov.gr/search?query=q:"εεδμκ περιφραξης εκτος σχεδιου"&page=0&sort=relative

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ο γείτονας του πελάτη μου τον έχει πεθάνει στις καταγγελίες (έφταιγε ο πελάτης μου) και έχει μηχανικό και δικηγόρο που με το που θα βγει η άδεια θα προσπαθήσει να την ακυρώσει. Πριν λίγο καιρό πήγα για αυτοψία και μετά από μισή ώρα πήγε στην ΥΔΟΜ ρωτώντας αν βγήκε κάποια άδεια. Όπως καταλαβαίνετε θέλω να είμαι κατοχυρωμένος 100%. Ο νόμος για τις ΕΕΔΜΚ ο τελευταίος είναι του 2018 και εφαρμόζεται μέσω του e adeies που σημαίνει ότι δεν ελέγχονται όσες βγαίνουν. Αυτές που είναι παλιότερες του νόμου δεν έχουν αποδεικτική αξία στην περίπτωσή μου. Αν δεν ήταν αυτή η ειδική περίπτωση θα την είχα ήδη εκδώσει την άδεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.