Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


ilias

Recommended Posts

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/ΨΞΜΓΩΕΕ-ΥΦΚ

 

 [ωραιος ο σοφρας....

απλα, τωρα πια...για να σηκωθουμε μετα θελουμε ενα παλαγκο...]

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Πάτωμα, στέγη και εξώστες είναι φέροντα στοιχεία. Αντικατάσταση με ΕΕΔΜΚ προβλέπεται (υπό συνθήκες) μόνο για τη στέγη.

Άρα απαιτείται άδεια, όπως και για την επισκευή της φέρουσας τοιχοποιίας.

Σε κτήριο προ του '55 (είτε άδεια είτε ΕΕΔΜΚ) αιτήσεις για επισκευές ή προσθήκες πάνε ΣΑ και μετά βλέπουμε (παρ.8, άρθρου 6 ΝΟΚ).

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, 

σε περίπτωση έκδοσης άδειας μικρής κλίμακας (π.χ. για εσωτερικές διαρρύθμίσεις) είναι υποχρεωτικό στον προϋπολογισμό να αναγράφονται όλες οι εργασίες που πρόκειται να εκτελεστούν στο ακίνητο ακόμα και αν αυτές ανήκουν στο άρθρο 30 (Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας) π.χ. χρωματισμοί χωρίς σκαλωσιά ή διάστρωση πλακιδίων? 

Κατά τη γνώμη μου το άρθρο 30 πρέπει να καλύπτει τις υπόλοιπες εργασίες και να μην είναι απαράιτητο να αναγραφούν. Ειδάλλως μπορεί να ξεπερνάει ο προύπολογισμός τις 25000.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι! Μια ερώτηση: Έχω έναν πελάτη που έβαλε σε κτήμα εκτός σχεδίου ασκεπή προκάτ πισίνα τύπου compact 30τμ μετά το 2012, χωρίς άδεια και χωρίς να παραβιάσει τα πολεοδομικά μεγέθη. Αυτό μπορεί να νομιμοποιηθεί με ΕΕΜΚ σωστά ; Η ερώτησή μου είναι: πρέπει να φαίνεται στην ΕΕΜΚ ότι η πισίνα είναι κατασκευασμένη ήδη και κάνουμε νομιμοποίηση; Και αν ναι πως; Θα το γράψω στο πεδίο "Περιγραφή Έργου" ή στα "Σχόλια"; Και στις φωτογραφίες που ζητάει θα πρέπει να φαίνεται η πισίνα; Επίσης η νομιμοποίηση με ΕΕΜΚ συνεπάγεται και πρόστιμο;

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφεις αν συντάχθηκε έκθεση αυτοψίας ή όχι αλλά πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε ενέργεια δες την εγκ 2/19 (άρθ 81)

http://ypeka.gr/Default.aspx?tabid=778&sni[1155]=6338&language=el-GR

όπου αναφέρονται  τα παρακάτω

3.     ....

«Σε κάθε περίπτωση, εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται η έκδοση οικοδομικής άδειας κατά το άρθρο 30 του ν.4495/2017, δεν συνιστούν αυθαίρετες κατασκευές ούτε και πολεοδομικές παραβάσεις.

4.Στην παρ. 4 επισημαίνεται ότι …….

Ιδιαίτερα για εκθέσεις αυτοψίας που έχουν συναχθεί προ της ισχύος του νόμου και που αναφέρονται σε εργασίες που εμπίπτουν σήμερα στις περιγραφόμενες στο άρθρο 30 αυτού (δηλαδή εργασίες που μπορούν να εκτελούνται χωρίς οποιαδήποτε άδεια, έγκριση ή ενημέρωση της αρμόδιας υπηρεσίας) τίθενται στο αρχείο, διαγράφονται τυχόν βεβαιωμένα πρόστιμα και ενημερώνεται η αρμόδια Δ.Ο.Υ και ο εισαγγελέας. Σε κάθε περίπτωση τυχόν καταβληθέντα πρόστιμα δεν αναζητούνται.»

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Δεν γράφεις αν συντάχθηκε έκθεση αυτοψίας ή όχι αλλά πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε ενέργεια δες την εγκ 2/19 (άρθ 81)

http://ypeka.gr/Default.aspx?tabid=778&sni[1155]=6338&language=el-GR

όπου αναφέρονται  τα παρακάτω

3.     ....

«Σε κάθε περίπτωση, εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται η έκδοση οικοδομικής άδειας κατά το άρθρο 30 του ν.4495/2017, δεν συνιστούν αυθαίρετες κατασκευές ούτε και πολεοδομικές παραβάσεις.

4.Στην παρ. 4 επισημαίνεται ότι …….

Ιδιαίτερα για εκθέσεις αυτοψίας που έχουν συναχθεί προ της ισχύος του νόμου και που αναφέρονται σε εργασίες που εμπίπτουν σήμερα στις περιγραφόμενες στο άρθρο 30 αυτού (δηλαδή εργασίες που μπορούν να εκτελούνται χωρίς οποιαδήποτε άδεια, έγκριση ή ενημέρωση της αρμόδιας υπηρεσίας) τίθενται στο αρχείο, διαγράφονται τυχόν βεβαιωμένα πρόστιμα και ενημερώνεται η αρμόδια Δ.Ο.Υ και ο εισαγγελέας. Σε κάθε περίπτωση τυχόν καταβληθέντα πρόστιμα δεν αναζητούνται.»

Όχι δεν έχει συνταχθεί έκθεση αυτοψίας. Για την κατασκευή πισίνας τύπου Compact έως 50τμ πάντως απαιτείται ΕΕΜΚ (Άρθρο 29 παρ 2 ιε ).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στις ΕΕΜΚ στο σύστημα εκεί που επιλέγεις τις εργασίες και η επιλογή της νομιμοποίησης. Όταν το επιλέξεις θα σου βγάλει σαν επιπλέον δικαιολογητικό χρηματικό κατάλογο. Θα πρέπει να πας στην ΥΔΟΜ και να "καταγγείλεις" την κατασκευή της πισίνας. Αυτοί με βάσή την τεχνική σου έκθεση θα επιβάλουν πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης. Να διαβάσεις προσεκτικά το άρθρο 94, επειδή θα κάνεις νομιμοποίηση και επειδή πρόκειται για εργασίες μικρής κλίμακας έχεις πολύ μεγάλες εκπτώσεις στα πρόστιμα. Η ΥΔΟΜ συντάσσει χρηματικό κατάλογο τον οποίο στέλνει στη ΔΟΥ για να βεβαιωθούν τα πρόστιμα. Εσύ τον ανεβάζεις μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά στο σύστημα και εκδίδεις την ΕΕΜΚ.

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα καλημέρα

Ας πούμε  ότι πήγε  κατήγγειλε την αυθαιρεσία του.

Τότε με ποια  άρθρα θα κινηθεί η Υπηρεσία? Αν κινηθεί με το 92 και 93 (όπως καταλαβαίνω εγώ) θα πρέπει

1. Να πληρώσει 2 Ε.Δ . να συντάξουν έκθ αυτοψίας και

2. κατά της έκθ αυτοψίας  να προσφύγει στο ΣΥΠΟΘΑ . Εκείνο να δώσει προθεσμία  κλπ  κτλ δηλαδή μπλέξιμο με χρονοβόρες διαδικασίες (π.χ ..πότε θα συνεδριάσει το ΣΥΠΟΘΑ )

παρακάτω τα σχετικά άρθρα

άρθ 92

Διαπίστωση και χαρακτηρισμός αυθαιρέτου

1.            Η διαπίστωση και ο χαρακτηρισμός αυθαιρέτου γίνεται ύστερα από αυτοψία δύο (2) ελεγκτών δόμησης, οι οποίοι ειδοποιούνται ύστερα από κλήρωση από το αρμόδιο Περιφερειακό Παρατηρητήριο για να διενεργήσουν την αυτοψία. Οι υπάλληλοι του Τοπικού Παρατηρητηρίου μεριμνούν για την παροχή στους Ελεγκτές Δόμησης των απαιτούμενων πληροφοριών και στοιχείων, όπως την ύπαρξη οικοδομικής άδειας ή άδειας δόμησης και την Τιμή Ζώνης που ισχύει στην περιοχή.

άρθ 93

5.   Αν η προσφυγή περιέχει αίτημα :

β) έκδοσης αδείας νομιμοποίησης των αυθαιρέτων κατασκευών, η επιτροπή υπολογίζει τα πρόστιμα και χορηγεί προθεσμία αναστολής κατεδάφισης εξήντα (60) ημερών για την προσκόμιση άδειας νομιμοποίησης, η οποία σε εξαιρετικές περιπτώσεις μπορεί να παραταθεί για επιπλέον τριάντα (30) ημέρες. Αν παρέλθει άπρακτη η ανωτέρω προθεσμία, η κατασκευή κρίνεται κατεδαφιστέα και οριστικοποιούνται τα πρόστιμα,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπέρα, έχω μια υπόθεση αντικατάστασης φέροντος στέγης(στον ίδιο όγκο) προσθήκη θερμομόνωσης και αλλαγή κουφωμάτων στην ίδια θέση σε τακτοποιημένο ισόγειο κτίσμα κατηγορίας 5 σε εκτός σχεδίου γήπεδο μη οικοδομήσιμο. Το γήπεδο έχει πρόσωπο σε ασφαλτωμένο δρόμο που ενώνει επαρχιακό δίκτυο με παραλία, στα συμβόλαια(νέα και παλιά) αναφέρεται ως αγροτική οδός αλλά δεν είμαι βέβαιος για το αν είναι αγροτική οδός ή κοινοτική, ένα τμήμα της πάντως φαίνεται καθαρά στους χάρτες ΓΥΣ 1:5000(όχι το τμήμα που έχω πρόσωπο). Το πρόβλημα μου είναι πως το 20% της επιφάνειας του κτίσματος μου βρίσκεται εντός της ζώνης 50% από τον άξονα της οδού, που θέτουν τα μέτρα ασφαλείας υπεραστικής συγκοινωνίας :15.00μ. για κοινοτική δημοτική οδό (αποκλείεται να βρίσκομαι σε επαρχιακό δρόμο). Από την στιγμή που το μεγαλύτερο τμήμα του σπιτιού μου βρίσκεται εκτός της ζώνης μπορώ να προχωρήσω στην έκδοση της ΕΕΔΜΚ ή όχι; Να εξετάσω αν είμαι σε αγροτικό δρόμο που δεν έχει επιτρεπόμενες αποστάσεις; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.