Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


ilias

Recommended Posts

καταρχάς δες αν σε καλύπτει η παιλαιά άδεια για τη νέα χρήση ΚΥΕ

στη συνέχεια δες αν οι εργασίες σου καλύπτοται από άδεια εργασιών μικρής κλίμακας

διαφορετικά πας με νέα άδεια

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Οι εργασίες καλύπτονται από άδεια εργασιών μικρής κλίμακας.

Το έχω ρωτήσει αυτό. Επιπλέον η διαδικασία έχει ξεκινήσει γενικά. Έχει βγει η προέγκριση και τώρα πρέπει να κατατεθούν τα υπόλοιπα δικαιολογητικά για την άδεια.

Αυτό που ήθελα να διευκρινήσω είναι εάν απαιτείται αποτύπωση του διπλανού καταστήματος αφού ο τοίχος που τα χωρίζει δεν είναι στην θέση όπως αποτυπώνεται στην οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει ο ιδιοκτήτης καθώς και το είδος του καταστήματος. Οπότε πρέπει να εκδοθεί από την αρχή άδεια λειτουργίας.

Στην περίπτωση αυτή απαιτείται βεβαίωση χώρου κυρίας χρήσης την οποία δεν θα μου δώσουν από τη στιγμή που άλλα φαίνονται στην οικοδομική άδεια και άλλα συμβαίνουν στην πραγματικότητα.

 

Δεν τη δίνουν οι πολεοδομίες πλέον , αλλά την υπογράφουν οι ,μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

Οι εργασίες καλύπτονται από άδεια εργασιών μικρής κλίμακας.

Το έχω ρωτήσει αυτό. Επιπλέον η διαδικασία έχει ξεκινήσει γενικά. Έχει βγει η προέγκριση και τώρα πρέπει να κατατεθούν τα υπόλοιπα δικαιολογητικά για την άδεια.

Αυτό που ήθελα να διευκρινήσω είναι εάν απαιτείται αποτύπωση του διπλανού καταστήματος αφού ο τοίχος που τα χωρίζει δεν είναι στην θέση όπως αποτυπώνεται στην οικοδομική άδεια.

 

 

Χρειάζεται οικοδομική άδεια. Ξέχνα την μικρής κλίμακας. ούτε καν να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω μια βεβαίωση χώρου κυρίας χρήσης για έκδοση καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος.

Το πρόβλημα είναι πως στην αρχική άδεια οι χώροι δεν είναι οι ίδιοι με την πραγματική κατάσταση (π.χ. αντί για ένα κατάστημα φαίνονται 2 ξεχωριστά). Το μπάνιο βρίσκεται στην ίδια θέση ωστοσο. Το πρόβλημα είναι πως ο τοίχος που χωρίζει το κατάστημα αυτό από το διπλανό του επίσης δεν ταυτίζεται με το αρχικό σχέδιο.

 

Στην περίπτωση αυτή μου είπαν πως χρειάζεται να παρουσιάσω γραπτή συναίνεση του ιδιοκτήτη του διπλανού καταστήματος. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν πρέπει να γίνει αποτύπωση και του διπλανού καταστήματος ή μπορώ να αναφερθώ μόνο στις αλλαγές που με ενδιαφέρουν και να παρουσιάσω τη συναίνεση μόνο για αυτές?

...................................................

Περίπλοκη η περίπτωση, μαιμού μυρίζομαι, γιαυτό πρόσεξε το καλά

αν πας να νομιμοποιήσεις την ορθή θέση του τοίχου που έχει κατασκευαστεί σε 'λάθος" θέση από αυτή των σχεδίων της άδειας, σχεδόν σίγουρα σου λέω ότι δεν θα χρειαστείς συνένεση από τους δίπλα.

Edited by Manolis gon
μεγένθυση
Link to comment
Share on other sites

Ναι myri το περίγραμμα του καταστήματος δεν είναι σωστό.

 

Manolis Gon, τι εννοείς πως την υπογράφουν οι μηχανικοί?

 

alfisti1978, έχω ρωτήσει στην πολεοδομία και γίνεται. Έχω βρει και απόφαση σχετική σύμφωνα με την οποία

 

" Όταν οι εργασίες διαρρύθμισης έχουν γίνει από την αρχική ανέγερση της οικοδομής, αυτό θα δηλώνεται στην υποβαλλόμενη δήλωση. Συνενώσεις ή διαχωρισμοί χώρων ή διαφοροποιήσεις στις εσωτερικές διαρρυθμίσεις που αφορούν δύο ή και περισσότερους ιδικτήτες εγκρίνονται εφόσον προσκομιστούν υπεύθυνες δηλώσεις των εμπλεκομένων σε αυτές ιδιοκτητών."

 

Πήγα σήμερα πάλι στην Πολεοδομία και δεν αναφέρθηκε τίποτα σχετικά με αποτύπωση του διπλανού καταστήματος οπότε μάλλον αρκεί μόνο η υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ δεν επιτρέπεται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για διαχωρισμό μαγαζιών. κατηγορηματικά ΟΧΙ

είναι λάθος αυτό

Link to comment
Share on other sites

http://www.thessaloniki.gr/userfiles/apofasi_mikris_klimakas02_pdf.pdf

 

Εδώ θα βρείτε την απόφαση και το απόσπασμα που ανέφερα είναι στο νούμερο 9.

Το έχω ρωτήσει στην Πολεοδομία και η υπάλληλος μου έχει πει πώς γίνεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.