Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


ilias

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,


Διαβάζοντας το πολύ χρήσιμο link που ανήρτησε ο Trigon 


 


Υπουργική απόφαση για την Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας – Δήλωση Αναπληρωτή Υπουργού ΠΕΚΑ, Σταύρου Καλαφάτη


3 Οκτωβρίου 2013


έπεσε το μάτι μου στο σημείο 28:


 


28. Λειτουργική συνένωση χώρων της παρ. 10 του άρθρου 10 του Κτιριοδομικού Κανονισμού (Αποφ. 3046/89, ΦΕΚ 59 Δ & Αποφ.13448/12, ΦΕΚ 116/ΑΑΠ).


 


Αυτό δηλαδή σημαίνει και συνένωση διαμερισμάτων Ο.Ι καθ'ύψος? Μπορούμε δηλαδή με ΕΕΜΚ να ενώσουμε 2 διαμερίσματα και να κάνουμε μεζονέτα?


 


Ευχαριστώ προκαταβολικά!


Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

 

architect-athen : ''28. Λειτουργική συνένωση χώρων της παρ. 10 του άρθρου 10 του Κτιριοδομικού Κανονισμού (Αποφ. 3046/89, ΦΕΚ 59 Δ & Αποφ.13448/12, ΦΕΚ 116/ΑΑΠ). Αυτό δηλαδή σημαίνει και συνένωση διαμερισμάτων Ο.Ι καθ'ύψος? Μπορούμε δηλαδή με ΕΕΜΚ να ενώσουμε 2 διαμερίσματα και να κάνουμε μεζονέτα? Ευχαριστώ προκαταβολικά!''

 

Απάντηση: Η παρ. 10 του άρθρου 10 ΝΟΚ αναφέρει: "Κατ'' εξαίρεση επιτρέπεται η διάνοιξη ανοιγμάτων σε εξωτερικούς τοίχους νομίμως υφισταμένων κτιρίων κατασκευασμένων σε επαφή με το κοινό όριο οικοπέδων για την λειτουργική συνένωση χώρων τους''. 

  Οπότε όχι στο ίδιο κτίριο.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με το τι διαφορά έχει το κβ (συντήρηση, επισκευή στεγών) με το κζ (αντικατάσταση στέγης). Γιατί (για κάποιο λόγο που εγώ δεν καταλαβαίνω) σε ρυμοτομούμενα επιτρέπεται μόνο η κβ και όχι η κζ.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με το τι διαφορά έχει το κβ (συντήρηση, επισκευή στεγών) με το κζ (αντικατάσταση στέγης). Γιατί (για κάποιο λόγο που εγώ δεν καταλαβαίνω) σε ρυμοτομούμενα επιτρέπεται μόνο η κβ και όχι η κζ.

Το πρώτο (συντήρηση-επισκευή) αφορά   την μερική αντικατάσταση π.χ  κεραμιδιών ή   ξύλινων δομικών στοιχείων και γενικά εργασιών  που αποβλέπουν στην υγιεινή, την αισθητική βελτίωση-αποκατάσταση και τη συνήθη συντήρησή τους που συντελούν στη βελτίωση της λειτουργικότητας ή της υγιεινής του ρυμοτομούμενου  

ενώ το δεύτερο (αντικατάσταση) την ολική και εκ νέου κατασκευή της στέγης (στο ίδιο ύψος και με τον ίδιο όγκο-μαλακία για μένα το δεύτερο γιατί αν δεν προβλέπονταν θα μπορούσες να βελτιώσεις την αισθητική της  -είτε διασπώντας τους όγκους είτε αλλάζοντας γενικά την μορφή της κρατώντας όμως το αρχικό ύψος)  

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Διαβάζοντας το πολύ χρήσιμο link που ανήρτησε ο Trigon 

 

Υπουργική απόφαση για την Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας – Δήλωση Αναπληρωτή Υπουργού ΠΕΚΑ, Σταύρου Καλαφάτη

3 Οκτωβρίου 2013

έπεσε το μάτι μου στο σημείο 28:

 

28. Λειτουργική συνένωση χώρων της παρ. 10 του άρθρου 10 του Κτιριοδομικού Κανονισμού (Αποφ. 3046/89, ΦΕΚ 59 Δ & Αποφ.13448/12, ΦΕΚ 116/ΑΑΠ).

 

Αυτό δηλαδή σημαίνει και συνένωση διαμερισμάτων Ο.Ι καθ'ύψος? Μπορούμε δηλαδή με ΕΕΜΚ να ενώσουμε 2 διαμερίσματα και να κάνουμε μεζονέτα?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

 

architect-athen : ''28. Λειτουργική συνένωση χώρων της παρ. 10 του άρθρου 10 του Κτιριοδομικού Κανονισμού (Αποφ. 3046/89, ΦΕΚ 59 Δ & Αποφ.13448/12, ΦΕΚ 116/ΑΑΠ). Αυτό δηλαδή σημαίνει και συνένωση διαμερισμάτων Ο.Ι καθ'ύψος? Μπορούμε δηλαδή με ΕΕΜΚ να ενώσουμε 2 διαμερίσματα και να κάνουμε μεζονέτα? Ευχαριστώ προκαταβολικά!''

 

Απάντηση: Η παρ. 10 του άρθρου 10 ΝΟΚ αναφέρει: "Κατ'' εξαίρεση επιτρέπεται η διάνοιξη ανοιγμάτων σε εξωτερικούς τοίχους νομίμως υφισταμένων κτιρίων κατασκευασμένων σε επαφή με το κοινό όριο οικοπέδων για την λειτουργική συνένωση χώρων τους''. 

  Οπότε όχι στο ίδιο κτίριο.

 

 

Ας διαβασουμε ΝΟΚ παρ. 5 του αρθρου 23 σε συνδιασμο με τεχνικες οδηγιες. Φυσικα και γινεται. Γνωμη μου παντα.... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ας διαβασουμε ΝΟΚ παρ. 5 του αρθρου 23 σε συνδιασμο με τεχνικες οδηγιες. Φυσικα και γινεται. Γνωμη μου παντα.... 

Σωστός. Η απαντησή μου αφορούσε αποκλειστικά το άρθρο 10. Αλλά διαβάζοντας το άρθρο 23 που αναφέρεις βλέπω ότι γίνεται.

+1 από εμένα (και για την σεμνή σου απάντηση)

Link to comment
Share on other sites

tzeno, ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία:


ΤΟ ΒΡΗΚΑ και το παραθέτω να το κουβεντιάσουμε αν θέλετε......


 


Αρθρο 23 παρ.5 


"Σε περίπτωση συναίνεσης ιδιοκτητών αυτοτελών ιδιοκτησιών του ιδίου κτιρίου είναι δυνατή η λειτουργική τους ενοποίηση εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια του κτίσματος μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις.


[σε συνδυασμό με τις υπ΄ αριθμ. 13448/16-3-2012 και 13451/16-3-2012 ΥΑ (ΦΕΚ Α.Α.Π.116/9.10.2012]


Για τη λειτουργική συνένωση χώρων του ιδίου ή ομόρων κτιρίων διακρίνονται οι κάτωθι περιπτώσεις : Α) Συνένωση αυτοτελών ιδιοκτησιών εντός του ιδίου κτιρίου :


Αναλόγως του είδους των εργασιών και της χρήσης του προκύπτοντος χώρου, απαιτείται η εφαρμογή μιας εκ των τριών περιπτώσεων αδειοδότησης / ενημέρωσης του άρθρου 4 του νόμου. Στην περίπτωση εφαρμογής της διαδικασίας έγγραφης ενημέρωσης, πέραν των αναφερομένων στοιχείων στην παρούσα οδηγία εφαρμογής του άρθρου 4 παρ. 3, υποβάλλεται και τεχνική έκθεση αρμοδίου μηχανικού με την οποία τεκμηριώνεται η στατική επάρκεια του κτίσματος μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις / διασκευές."


 


Εγώ καταλαβαίνω ότι μπορώ να κάνω συνένωση με συναίνεση των ιδιοκτητών ούτε καν με ΕΕΜΚ αλλά με απλή ενημέρωση! Διαβάζοντας όμως το ΝΟΚ άρθρο 4 παρ.3 το πράγμα γίνεται θολό και συμπεραίνω ότι χρειάζεται και ΕΕΜΚ.


 


Τελικά για να ενώσω 2 ορόφους , να κάνω τις απαραίτητες εσωτερικές διαρρυθμίσεις χωρίς να επεμβαίνω στο στατικό κομμάτι χρειάζομαι ΕΕΜΚ ή απλά ενημέρωση με συναίνεση ιδιοκτητών και ΣΑΥ-ΦΑΥ? Δεδομένου μάλιστα ότι ο πελάτης θέλει και ένωση 2 ανοιγμάτων στην πρόσοψη σε ένα μεγάλο τότε θα πρέπει να βγάλω και Άδεια Δόμησης για την όψη? Σημειωτέον ότι πρόκειται για 2όροφο κτίριο προπολεμικό με μικτή κατασκευή: φέρουσα τοιχοποιία το μπροστά κομμάτι και δοκάρια το πίσω.


 


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τη μέχρι τώρα συνδρομή σας. 

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο (συντήρηση-επισκευή) αφορά   την μερική αντικατάσταση π.χ  κεραμιδιών ή   ξύλινων δομικών στοιχείων και γενικά εργασιών  που αποβλέπουν στην υγιεινή, την αισθητική βελτίωση-αποκατάσταση και τη συνήθη συντήρησή τους που συντελούν στη βελτίωση της λειτουργικότητας ή της υγιεινής του ρυμοτομούμενου  

ενώ το δεύτερο (αντικατάσταση) την ολική και εκ νέου κατασκευή της στέγης (στο ίδιο ύψος και με τον ίδιο όγκο-μαλακία για μένα το δεύτερο γιατί αν δεν προβλέπονταν θα μπορούσες να βελτιώσεις την αισθητική της  -είτε διασπώντας τους όγκους είτε αλλάζοντας γενικά την μορφή της κρατώντας όμως το αρχικό ύψος)  

 

Καταλαβαίνω αυτό που λες και το περιγράφεις και πολύ καλά. Στην περίπτωση μου όμως που έχω ρυμοτομούμενο προ του '55 και ουσιαστικά χρειάζεται αλλαγή όλων των κεραμιδιών και των περισσοτέρων δομικών στοιχείων μπορεί να θεωρηθεί συντήρηση-επισκευή? Γιατί όπως σωστά είπες όταν στην αντικατάσταση σου επιβάλλεται να διατηρήσεις το ίδιο ύψος και όγκο δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην προβλέπεται και για τα ρυμοτομούμενα? Τώρα μας βάζουν σε μία διαδικασία εξερεύνησης των λέξεων για το μέχρι που και πόσο μπορείς να επέμβεις σε μία στέγη για να θεωρείται συντήρηση-επισκευή και όχι αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Στα ρυμοτομούμενα, δεν σου επιτρέπουν την ΟΛΙΚΗ ανακατασκευή στέγης κλπ, 

για το λόγο, ότι  με αυτή, δηλ την πλήρη και εκ νέου κατασκευή οποιοδήποτε στοιχείων,

αυξάνεις την αξία αποζημίωσης του κτίσματος,

που κάποτε -όταν  ολοκληρωθεί η απαλλοτρίωση - θα πρέπει να σου καταβάλουν

(και αυτό είναι λογικό) 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.