Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


ilias

Recommended Posts

Ξεκινα με τον 4030/11 και με 4067/12 να κτισεις υποδομες.

Η εκδοση οικοδομικων αδειων ειναι μια πολυσυνθετη διαδικασια (που αλλαζει σε καθε ακινητο) για να στην υποδειξω στο φορουμ.

Τα δικαιολογητικα ειναι παντως το λιγοτερο.

Απαιτει μετρησεις πεδιου, συνταξη μελετων, γνωση πολεοδομικης, φορολογικης νομοθεσιας και αλλα πολλα. 

Επειδη ειναι ενα wc-δακι παντως, απλοποιει αρκετα πραγματα οσον αφορα τις μελετες.

Ξεκινα αρχικα με καποιον εμπειροτερο συναδελφο. Θα βοηθηθεις πολυ.

Καλη καριερα να εχεις και μην φοβασε τιποτα! Εδω θαμαστε για βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Με τη μελέτη αυτών των νόμων έχω ξεκινήσει και εγώ..  Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας και το κουράγιο σας! Καλή συνέχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Με τη μελέτη αυτών των νόμων έχω ξεκινήσει και εγώ..  Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας και το κουράγιο σας! Καλή συνέχεια!!

Αν μπορείς, πήγαινε τζάμπα στο καλύτερο γραφείο, κατά τη γνώμη σου. Ανάλογα τι θέλεις να κάνεις.

Είναι άλλο να είσαι αρχιτέκτονας και άλλο να κάνεις αρχιτεκτονική. (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω εγώ που δεν είμαι)

Μία μέρα πραγματικής δουλειάς είναι μήνες θεωρητικού διαβάσματος. 

Μόνο στη δουλειά θα συγκρατείς αυτά που διαβάζεις και θα τα συνθέτεις μεταξύ τους σε πραγματικά λειτουργικές ενότητες.

Και επιπλέον, οι δουλειές έρχονται από τις δουλειές.

Όσο κυκλοφορείς στην "πιάτσα", όποια κι αν είναι αυτή, τόσο θα βρίσκεις δουλειά.

Όσο κόβεις ρυθμό, τόσο θα κόβεται και από μόνος του.

Ακόμα κι αν έχεις έτοιμο γραφείο από μπαμπά κλπ, μην πας κατευθείαν "αφεντικό".

Ούτε θα μάθεις να δουλεύεις ούτε θα μάθεις να διαχειρίζεσαι προσωπικό.

Πολλοί συνάδελφοι θα πουν ότι λέω βλακείες και όλα γίνονται κλπ κλπ.

Ο καθένας μας ζει σε ένα δικό του κόσμο, και ο κόσμος του άλλου του φαίνεται περίεργος.

Εσύ σε ποιο κόσμο θέλεις να ζήσεις;

Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο. Υπάρχουν πολλά διαφορετικά

(υπάρχει και καλύτερο - χειρότερο αλλά τεσπα τέτοια ώρα)

 

Και βέβαια όλα αυτά ισχύουν αν δεν μπορείς να πας εξωτερικό.

Αν μπορείς κοπάνα τη όσο είναι καιρός.

(το λέω για να μειωθεί ο ανταγωνισμός :) 

 

Εν κατακλείδι: ο έξυπνος άνθρωπος μαθαίνει από τα λάθη του. Ο σοφός από τα λάθη των άλλων.

(μακάρι να υπήρχε "ιντερνέτ" όταν μεγαλώναμε εμείς να μας πουν κι εμάς καμιά κουβέντα οι παλιότεροι)

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Τι ευγενικός που είστε!!! Σας ευχαρίστησα ήδη για τις συμβουλές σας, τώρα το ευχαριστώ έχει ακόμη μεγαλύτερη βαρύτητα για το χρόνο σας και για όλα όσα μου γράψατε!! Κάνω το μεταπτυχιακό μου, οπότε το εξωτερικό έχει πάρει αναβολή! Μετά την ολοκλήρωσή του όμως, όλα είναι πιθανά!

 

Καλή συνέχεια σας εύχομαι! ¨)

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφερεται, εχω στα χερια μου γνωμοδοτηση της αποκεντρωμενης διοικησης Αιγαιου η οποια υποστηριζει πως επιτρεπεται η κατασκευη αγροτικης αποθηκης 15μ2 με αδεια μικρης κλιμακας σε ΜΗ ΑΡΤΙΟ αγροτεμαχιο

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφερεται, εχω στα χερια μου γνωμοδοτηση της αποκεντρωμενης διοικησης Αιγαιου η οποια υποστηριζει πως επιτρεπεται η κατασκευη αγροτικης αποθηκης 15μ2 με αδεια μικρης κλιμακας σε ΜΗ ΑΡΤΙΟ αγροτεμαχιο

upload pls να δούμε το σκεπτικό.

την προηγούμενη φορά που την κάναμε αυτή την κουβέντα κάποιοι συνάδελφοι έλεγαν ότι γίνεται

(όπως και εγώ που είχα μιλήσει με την πολεοδομία και μου είχαν πει ΟΚ)

και κάποιοι συνάδελφοι έλεγαν ότι δεν γίνεται (που επίσης είχαν μιλήσει με κάποια πολεοδομία και τους είχε πει όχι, αν θυμάμαι καλά)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θελω να κάνω επισκευή σε επιχρίσματα ( με ικριώματα )κτιρίου με κατάληψη πεζοδρομίου. Απο την πολεοδομία για την έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας μου ζήτησαν Σ.Α.Υ. Φ.Α.Υ......εγώ μόναχα μία σκαλωσιά θα βάλω ...πώς θα κάνω ολόκληρο Σ.Α.Υ. Φ.Α.Υ για μία σκαλωσιά; Ξέρει κανείς κάτι για αυτό; Η έγκρση αφορά μόνο την επισκευή των επιχρισμάτων και καμία άλλη παρέμβαση στο κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσπάθησε να περιγράψεις τις εργασίες, τους κινδύνους και τα μέτρα προφύλαξης για τις σκαλωσιές στο ΣΑΥ και το ΦΑΥ..

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφερεται, εχω στα χερια μου γνωμοδοτηση της αποκεντρωμενης διοικησης Αιγαιου η οποια υποστηριζει πως επιτρεπεται η κατασκευη αγροτικης αποθηκης 15μ2 με αδεια μικρης κλιμακας σε ΜΗ ΑΡΤΙΟ αγροτεμαχιο

Συναδελφε κανε τον κοπο και ανεβασε την στα downloads καθοσον το θεμα αφορα πολλους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.