Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


ilias

Recommended Posts

κατ' αρχας

σε αυτο

στα 19, 19α και 19β

http://www.patt.gov.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=5159&Itemid=325&lang=el

 

υγ

εχω αναρτησει απο την διαυγεια τετοιες αποφασεις

αλλα σημερα δεν "κατεβαινουν"

 

να δω αν τις βρω καπου αλλού...

 

εχω και αυτο...

 

http://www.minagric.gr/images/stories/docs/agrotis/kthn_egkatastaseis/diefkrinistiki_n4056.pdf

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Για οποιον ενδιαφερεται, εχω στα χερια μου γνωμοδοτηση της αποκεντρωμενης διοικησης Αιγαιου η οποια υποστηριζει πως επιτρεπεται η κατασκευη αγροτικης αποθηκης 15μ2 με αδεια μικρης κλιμακας σε ΜΗ ΑΡΤΙΟ αγροτεμαχιο

Και μένα με ενδιαφέρει! Ανέβασε σε παρακαλώ συνάδελφε το έγγραφο!

Link to comment
Share on other sites

Γνωμοδοτηση της αποκεντρωμενης διοικησης Αιγαιου η οποια υποστηριζει πως επιτρεπεται η κατασκευη αγροτικης αποθηκης 15μ2 με αδεια μικρης κλιμακας σε ΜΗ ΑΡΤΙΟ αγροτεμαχιο

γνωμοδοτηση αποκεντρωμενης.pdf

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

όπως έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν, οι περισσότερες πολεοδομίες το εφαρμόζουν

(φαντάσου ότι το εφαρμόζει και το Μαρκόπουλο)

ΜΗΝ παραβλέπουμε όμως την απαιτούμενη έγκριση του υπουργείου γεωργίας / Δνσης γεωργίας περιφέρειας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

είμαι στην περίπτωση "τοποθέτησης ασκεπούς δεξαμενής ή πισίνας" με άδεια μικρής κλίμακας.

Στα δικαιολογητικά έχει συγκεκριμένα για την περίπτωση συτή, "δήλωση αρμόδιου μηχανικού που αναλαμβάνει την ευθύνη της στατικής και ηλεκτρομηχανολογικής ασφάλειας της κατασκευής.

Υποθέτω πρόκειται για κάποια Υπέυθυνη δήλωση? η οποία να αναφέρει τι ακριβώς??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό αγροτεμάχιο ιδιοκτήτη λογω ένταξης της περιοχης στο σχεδιο (κυρωμένη πράξη εφαρμογής από το 2007, πληρωμένες εισφορες σε χρήμα του ιδιοκτήτη προς τον ΟΤΑ), ρυμοτομήθηκε και απο 600τ.μ. απέμειναν 300. Ο Δήμος εδωσε στον ιδιοκτήτη λιγο πιο διπλα, ένα οικόπεδο 300τ.μ. Δηλαδη αυτη τη στιγμή εχει 2 οικοπεδα των 300τ.μ. σε αποσταση 150μ περιπου.

Θέλει να τα περιφράξει με συρματοπλεγμα και μεταλλικους πασσάλους χωρις την χρήση σκυροδεματος (δεν θα κατασκευαστεί σεναζ) στα ορια που ορίζονται από το εγκεκριμενο ρυμμοτομικό.

 

Μπορει να εκδοθει αδεια εργασιωμ μικρης κλιμακας? Εφόσον θα περιφραχθουν οπως οριζει το εγκεκριμένο ρυμμοτομικό υπαρχει κολλημα επειδη αναφερεται στο εδαφιο κγ τουτ αρθρου 2 του ΦΕΚ 2605/Β/2013 οτι επιτρεπεται η περιφραξη με πρόχειρη κατασκευή σε οικόπεδα μη ρυμοτομούμενα σε εντός σχεδίου περιοχές?

 

Ο τοπογράφος της αρμόδιας υπηρεσίας συμφωνεί οτι αυτά τα οικόπεδα δεν είναι ρυμοτομούμενα, όμως η υπαλληλος που θα χρεωθεί την έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας θεωρεί οτι τα οικόπεδα αυτά είναι ρυμοτομούμενα.

 

Αν μπορεί να εκδοθεί τελικά η έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας μπορώ να εντάξω και τα 2 οικοπεδα σε μια έγκριση με τίτλο περίφραξη του οικοπέδου υπ΄ αριθμον ταδε του Ο.Τ. τάδε και του οικοπεδου υπ΄ αριθμόν ταδε του Ο.Τ. τάδε? Γιατί στον συγκεκριμένο δήμο για κάθε εγκριση εργασιών μικρής κλίμακας απαιτείται παράβολο υπερ του οικείου Δήμου 50ευρω, οποτε αν υπάρχει η δυνατότητα να ενταχθούν σε μια έγκριση, ο ιδιοκτήτης εξοικονομεί ενα 50αρικο

Edited by Moldovanis
Link to comment
Share on other sites

ρωτα την "αρμοδια υπαλληλο που θα χρεωθει "  την ΕΕΜΚ

 

αν θελει να μας πει...να το μαθουμε και οι υπολοιποι.....

 

Μετα την κυρωση της ΠΕ και την αποδοση των  τελικων   οικοπεδων κατα θεση...εμβαδον  και ορια...

 

ποιά     άλλη   περαιτερω "ρυμοτομηση"   θα....υποστουν τα καημενα....ωστε να τα   θεωρει ακομα ....ρυμοτομούμενα...???

 

υγ

γνωμη μου ειναι οτι η αδεια παει ανα  οικοπεδο...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

είμαι στην περίπτωση "τοποθέτησης ασκεπούς δεξαμενής ή πισίνας" με άδεια μικρής κλίμακας.

Στα δικαιολογητικά έχει συγκεκριμένα για την περίπτωση συτή, "δήλωση αρμόδιου μηχανικού που αναλαμβάνει την ευθύνη της στατικής και ηλεκτρομηχανολογικής ασφάλειας της κατασκευής.

Υποθέτω πρόκειται για κάποια Υπέυθυνη δήλωση? η οποία να αναφέρει τι ακριβώς??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ειδες στην κωδικοποιηση  του 4067 την νεα [τριτη] μορφη του  αρθρου  4?

[ειναι  στα νταουνλοουντς απο τον Καν 62]

 

δες και στο ΦΕΚ Β 2605/13 "διαδικασια και δικαιολογητικα"

Link to comment
Share on other sites

ρωτα την "αρμοδια υπαλληλο που θα χρεωθει "  την ΕΕΜΚ

 

αν θελει να μας πει...να το μαθουμε και οι υπολοιποι.....

 

Μετα την κυρωση της ΠΕ και την αποδοση των  τελικων   οικοπεδων κατα θεση...εμβαδον  και ορια...

 

ποιά     άλλη   περαιτερω "ρυμοτομηση"   θα....υποστουν τα καημενα....ωστε να τα   θεωρει ακομα ....ρυμοτομούμενα...???

 

υγ

γνωμη μου ειναι οτι η αδεια παει ανα  οικοπεδο...

 

 

τι να σου πω το συζητησαμε διεξοδικα με τον τοπογράφο της υπηρεσίας αλλα η υπάλληλος επέμενε. Καταλήξαμε φέρε όλα τα δικαιολογητικα (τεχνική έκθεση, αρχαιολογία, τοπογραφικό κτλ) και βλέπουμε.

 

Απορώ γιατί πάντα από την άδεια μικρής κλίμακας για περίφραξη βγάζουν στην απ΄ εξω το μικρό σεναζάκι επί εδάφους το οποίο δένει τους μεταλλικούς πασάλλους της περίφραξης. Ακόμα και τρύπες να κανεις και να εγκιβωτίσεις τους πασσάλους σε μπετόν, η περίφραξη είναι ασθενική

Edited by Moldovanis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.