Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


Recommended Posts

γιατί η 48ωρη πως συνδέεται τυπικά με την πολεοδομία;

Και τα δύο (ΕΕΜΚ & 48ωρη) υποτίθεται ότι κάποτε ελέγχονται από την υπηρεσία.

Τουλάχιστον η ΕΕΜΚ ελέγχεται ως προς τα δικαιολογητικά.

Κατά τα άλλα, κοροϊδευόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Γεια σας συνάδελφοι!

Μια μικρή βοήθεια και εδω...πελάτης μου κτηνοτρόφος έχει ενταχθεί σε Σχέδιο Βελτίωσης και για να είναι σύμφωνα με τις εθνικές προδιαγραφές απαιτείται να γίνουν ανοίγματα κατά μήκος της στέγης υφιστάμενης κτηνοτροφικής εγκατάστασης για αερισμό..Κατά τη γνώμη σας μπορεί να πάει με ΕΕΜΚ για επισκευή ή αντικατάσταση στέγης..ή θα χρειαστεί Άδεια Δόμησης εφόσον αλλάζουν οι όψεις του κτιρίου? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς 

είτε Ο.Α έχεις είτε α.δ 

χρειάζεται α.δ επειδή

1.κατά ΝΟΚ (κατά το άρθρο 3-ορισμοί) στις όψεις περιλαμβάνεται και η στέγη και

2. κατά μια εγκύκλιο μπορεί μεν να μην αλλάζει για τις παλιές Ο.Α το διάγραμμα κάλυψης

(γιατί για τις α.δ έτσι και αλλιώς αλλάζει αφού στο δ.δ αποτυπώνονται και οι όψεις)

αλλά επειδή αλλάζουν οι όψεις απαιτείται και πάλι η έκδοση α.δ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής:

Θέλω να εκδόσω ΕΕΜΚ για αντικατάσταση στέγης σε διώροφη κατοικία με σύσταση οριζοντίου. Η ισόγεια κατοικία ανήκει στον Α και η κατοικία στον α΄όροφο στον Β. Ο "Α" έχει κατασκευάσει ένα αυθαίρετο πατάρι εντός της κατοικίας. Επίσης έχει κλείστει τμήμα της pillotis και έχει μετατραπεί σε κατοικία. Δηλαδή το ισόγειο αποτελείται από δύο κατοικίες. μπορώ να εκδόσω ΕΕΜΚ ή πρέπει να υπαχθούν οι αυθαίρετες κατασκευές στον 4178?  

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

η στέγη θεωρείται κοινόχρηστη

επομένως

1.θέλει συναίνεση συν/τών 

2.έκδοση στα 2 ονόματα και

3.νομιμότητα όλης της οικοδομής (επομένως και ένταξη στον 4178)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα....Είχα βγάλει πριν 2 χρόνια (Ιούλιο '13) 48ωρη για αντικατάσταση κουφωμάτων, εσωτερικές εργασίες κτλ, σε γκαρσονιερίτσα δώματος προ '75, αυθαίρετη μεν νομιμοποιημένη δε, με 4014 τότε και 4178 έκτοτε. Επειδή είναι Πειραιά ήθελε ΣΑ και πήρα έγκριση τότε (Μάιο '13). 

Έκτοτε έγιναν οι μισές από αυτές τις εργασίες, όμως έγιναν και άλλες στον εξωτερικό χώρο (όχι με δική μου ευθύνη/υπογραφή, ούτε καν συγκατάθεση εδώ που τα λέμε...) που ήταν αυθαίρετες, έγινε καταγγελία από τους γείτονες, διακοπή εργασιών, συμμόρφωση και τώρα επιτέλους η πολεοδομία έδωσε το ΟΚ να συνεχιστούν οι εργασίες. Η ιδιοκτήτρια ρωτάει αν μπορεί να τις συνεχίσει με εκείνη την 48ωρη του '13. Υποθέτω ότι η απάντηση είναι ένα μεγαλοπρεπές «όχι βέβαια», αλλά αν εκδοθεί νέα, τουλάχιστον η έκγριση ΣΑ από τότε ισχύει; Πρόκειται για τις ίδιες εργασίες που μου είχαν εγκρίνει, οι περισσοτερες εκ των οποιων δεν πραγματοποιήθηκαν, οι όψεις που είχα φτιάξει ισχύουν ακόμα... Θα πήγαινα Θηβών να ρωτήσω αλλά λόγω εγκυμοσύνης και ζέστης δεν θέλω να ρισκάρω να βγω σήμερα & αύριο και στα τηλέφωνα φυσικά δεν απαντάει κανείς από το τμήμα δόμησης. Anyone? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

και μόνο που πρόσφατα σε έδωσε το o.k η ΥΔΟΜ σου αρκεί

Εξάλλου .. η υπάρχουσα 48 αναφέρεται στις ίδιες εργασίες

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και γω μια ερωτηση (αν εχει τυχει σε καποιον συναδελφο)

Για αποθηκη (λιθοκτιστη 15 τ.μ.) μου ζητουν συμβουλιο αρχιτεκτονικης (σαν ειδικο κτιριο)

Γνωριζει κανεις τι συμβαινει και ποια η εννοια της ΕΕΜΚ;

Στο Σ.Α. θα χρειαστουν οψεις και ΔΔ το οποιο δεν απειται στην ΕΕΜΚ.

Και τελος, ο νομος λεει για κλιμακα σεχδιων 1:100. Για αποθηκη 3x5 μ. θα βγαλουμε τα ματια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.