Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


ilias

Recommended Posts

Το θέμα είναι ότι αυτά τα 3χ20 τα αγόρασε γιατι αυτο δείχνει το τοπογραφικό του συμβολαίου, οπότε εγω δεν μπορω να εκδώσω μικρής κλίμακας όπου φαίνεται μέσα ένα τμήμα με συρματόπλεγμα. Συμπερασματικά καταλήγουμε λοιπόν πως πρέπει να λυθεί νομικά συμβολαιογραφικά κλπ και μετά η δική μου η σειρά. Ο πελάτης μου Pavlos33 αγόρασε τον Απρίλιο του 2015 και η κατάσταση αυτή υπήρχε ενώ σε ερώτηση μου αφελώς απάντησε ότι είχε σκοπό να τον βρει κάποια στιγμή να το λύσουν το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

δλδ αγορασε ενα γηπεδο....5000 τμ

υπηρχε ομως  απο  τότε μια περιφραξη 60 τμ. απο τον γειτονα

και εσυ εχεις ενα τοπογραφικο γηπεδου και συμβολαιο για 5000 τμ

και  ενα δικο σου οπου βρισκεις μια περιφραξη  "παληα"

 

και τι θελει απο σενα τωρα?

να τακτοποιησεις το "ιδιοκτησιακο"???

εσυ εχεις 5000 στο συμβολαιο

και λιγωτερα κατα 60 τμ. στο τοπογραφικο το δικο σου

 

ας λυσουν το θεμα οι δικηγοροι.... ο συμβολαιογραφος και ο προηγουμενος τοπογραφος που δεν  "ειδε" την περιφραξη

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτή ήταν και η δική μου τοποθέτηση στην απαίτηση του να εκδώσει ΕΕΜΚ, απλά το έθεσα γιατί αυτές τις μέρες έχω ξανά ραντεβού και ήθελα να είμαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλω να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας για κατασκευή πέργκολας σε οικόπεδο χωρίς κανένα κτίσμα και η πολεοδομία αρνείται να μου την δώσει γιατί βάση με τον τρόπο που ερμηνεύει τον νόμο θεωρεί ότι πρέπει να υπάρχει κτίσμα μέσα στο οικόπεδο για να βγει άδεια μικρής κλίμακας για πέργκολα. Εσείς τι λέτε? 

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ έτσι το διαβάζω. Πρέπει να υπάρχει κάτι νομίμως υφιστάμενο

(να έχει εκδοθεί άδεια στο παρελθόν, δηλαδή να έχουν γίνει οι σχετικοί έλεγχοι, οπότε να μην ξαναχρειάζεται άδεια τώρα και να γίνει με ΕΕΜΚ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για επισκευή όψεων σε πολυκατοικία με πολλούς συνιδιοκτήτες επί του οικοπέδου ποιον θεωρούμε κύριο του έργου? τον διαχειριστή βάζουμε και δικό του ΑΦΜ?

 

 

οι εργασιες αφορουν την οικοδομη

Η οικοδομη εκπροσωπειται απο την διαχειριστικη επιτροπη δια του προεδρου της

Θες το ΑΦΜ της επιτροπης.

και πρακτικο της ΓΣ προς τον διαχειριστη  περι εγκρισης της δαπανης των εργασιων και να υπογραψει κλπκλπ

Τα τιμολογια κλπ εξοδα, θα εκδοθουν  στο ονομα της διαχειριστικης επιτροπης

 

και θα τα αναρτησει ο διαχειριστης στην κατασταση των κοινοχρηστων [ετσι λεει ο νομος...αυτο  αφορα τον ιδιο...]

 

Και αν δεν έχουν επίσημα διαχειριστική επιτροπή ή ΑΦΜ, σε τίνος όνομα και στοιχεία? Στου διαχειριστή μας καλύπτει, εφόσον συμφωνήσει και ο ίδιος?

 

 

Σε περίπτωση χρήσης ικριωμάτων και επισκευής ως τίτλο τι αναγράφουμε? Το 14 πολλά διαζευτικά (ή) έχει και δε μ' αρέσει '' . . . .επισκευή επιχρισμάτων ή επισκευή όψεων με χρήση ικριωμάτων ή/και σε περιοχές χαρακτηρισμένες ως παραδοσιακοί οικισμοί, περιοχές . . . . . . ''  Τι εννοεί ο ποιητής?  Αν έχεις επισκευή επιχρισμάτων μικρών τμημάτων τοπικά τότε λέμε επισκευή επιχρισμάτων με χρήση ικριωμάτων, ενώ ας πούμε έχεις για όλη την όψη, πας στην''επισκευή όψεων με χρήση ικριωμάτων''? Γιατί τόσα ή, ή, ή? Αν αναγραφεί ως τίτλος π.χ. ''Τοποθέτηση ικριωμάτων, επισκευή επιχρισμάτων και εξωτερικοί χρωματισμοί με χρήση ικριωμάτων(τοπικά σε τμήμα μιας όψης)'' (10), (14) είναι οκ? Ή σκέτο ''Επισκευή επιχρισμάτων και εξωτερικοί χρωματισμοί με χρήση ικριωμάτων'' (14) θα ήταν καλύτερα?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας εχεις ενα θεμα με την ΥΔΟΜ

η οποια -μαλλον- θα  σου ζητησει συναινεση του 100%

 

Αν εχεις κανονισμο  και η οικοδομη εκπροσωπειται απο την διαχειριστικη επιτροπη, πιθανον να ξεπερασεις τον...σκοπελο...

Ο διαχειριστης δεν εχει λογο να λειτουργησει  με το δικο του ονομα [ασε που πρεπει να τρεχει στην ΔΟΥ να αποδειχνει οτι τα ...ταδε ...τιμολογια μιας εταιριας  ή τα δικά σου,  που τον φερουν σαν πελατη...δεν ειναι δικα "του" αλλα της "οικοδομης"

 Ολα θα "κοπούν"  στο ονομα της επιτροπης της πολυκατοικιας..

 

Θες ενα απλο πρακτικο..και ενα ΑΦΜ

 

οσο για τον τιτλο

 

Μαλλον το 14 σε καλυπτει

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έστω στο ΑΦΜ του άτυπα ή και τυπικά διαχειριστή: Γιατί πρέπει να κοπεί τιμολόγιο?  Δε θα το περάσει και στα έξοδά του. Πχ εγώ αν δεν έχει ΑΦΜ η επιτροπή, ΑΠΥ θα κόψω 

Link to comment
Share on other sites

ό,τι  "κοπει",  θα ειναι στο ονομα της Επιτροπης...

 

ολα τα παραστατικα αναρτωνται μαζι με τον πινακα δαπανων...υποχρεωτικα..

 

απο κει και περα ...καθεις ...ως βουλεται...

Link to comment
Share on other sites

Το τυπικά σωστό ίσως είναι αυτό. Επί πολλά χρόνια στο σπίτι, σε οικοδομή που δεν έχει πολλά διαμερίσματα, δεν έχω δει διαχειριστική επιτροπή, ούτε ΑΦΜ επιτροπής ούτε και τιμολόγια, όπου ο πατέρας μου είναι διαχειριστής επειδή κανείς άλλος δεν θέλει να αναλάβει. Ποιος υδραυλικός ή ηλεκτρολόγος θα κόψει απόδειξη αν μπορεί να αποφευχθεί. Εδώ μόνωση στο δώμα που έγινε δεν κόπηκε τιμολόγιο ή απόδειξη. Ούτε και εταιρία κοινοχρήστων έχει δώσει ποτέ απόδειξη.  

Edited by Ιάμβλιχος
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.