Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


ilias

Recommended Posts

επειδή είσαι νέα

και η δουλειά σου ειναι μηχανικός, δεν είναι καθόλου υποτιμητικό να βγάλεις οικοδομική άδεια για όλα που περιλαμβάνονται - δεν είσαι το γραφείο που ασχολείται μόνο με νέες σουπερ ντούπερ κατασκευές φαντάζομαι

τώρα πως εσύ σκέφτηκες να κλείσεις παράθυρο και μάλιστα στην κουζίνα είναι ένα θέμα...δεν σου βγαίνει αλλιώς...?

πάντως μιας και θέλεις να κάνεις δουλεια στο Κολωνάκι, να ξέρεις ότι οι γείτονες δεν έχουν πρόβλημα να πληρώνουν τον δικηγόρο που θα σου στέλνει τα εξώδικα, αν -λέω αν- προβείς σε εργασίες μαϊμού

Οπότε βγάλε μια κανονική άδεια να σαι εντάξει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καλημέρα..θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος σχετικά με την μελέτη ικριωμάτων..ζήτησα άδεια για χρωματισμό κτιρίου, μου είπαν πως πρέπει να περάσει ΕΠΑΕ και πως πρέπει να κάνω μελέτη ικριωμάτων. Είναι τυποποιημένη ( υπάρχει κάποιο πρώτυπο να δω τί ακριβώς είναι) ? χρειάζεται ειδικό πρόγραμμα για να γίνει?αξίζει τελικά τον κόπο να ασχοληθώ με όλο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ικριώματα με προδιαγραφές (πχ DIN 4420) ή ακόμα κι από μπαμπού άμα θες να είσαι εξωτική.

 

Μια σοφή κίνηση είναι να μιλήσεις με την εταιρία απ όπου θα ενοικιαστουν τα ικριώματα να σου δώσουν τις συγκεκριμένες προδιαγραφές που έχουν ώστε να τις χρησιμοποιήσεις. Για να μη βάζεις αλλά στην μελέτη και άλλα να κάνουν στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα!!!

 

Χρειάζομαι μία διευκρίνηση αν γνωρίζει κάποιος...

 

θα γίνουν κάποιες εργασίες σε διαμέρισμα 5ου ορόφου στην Κηφισιά και οι οποίες περιλαμβάνονται στις εργασίες που "Δεν απαιτείται Άδεια Δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας" βάση του ΝΟΚ.

Η ερώτηση λοιπόν είναι αν υπάρχει μία συγκεκριμένη φόρμα "έγγραφης ενημέρωσης για την εκτέλεσή τους της αρμόδιας Υπηρεσίας Δόμησης" ??

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως μιλάμε γιά εργασίες όπως η τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης χωρίς ικριώματα και η επισκευή εξωτερικών δαπέδων , που αναφέρονται στον ΝΟΚ σαν μη ΕΕΜΚ , ενώ στον παλαιό ΓΟΚ δεν αναφέρονται καθόλου , τότε τι ισχύει ?

 

Επίσης σε αυθαίρετο που είναι σε προσωρινή υπαγωγή και δεν έχει ξοφλήσει , γίνονται επισκευές και συντηρήσεις , με την απαιτούμενη διαδικασία ?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ Faethon!

 

και ΒAS για εργασίες μικρής κλίμακας σε αυθαίρετο θα δεις στην παράγραφο 17 του άρθρου 24 του Ν.4014/11...είναι μία παραπλήσια διαδικασία για την έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, αλλά ονομάζεται "έγκριση εργασιών επισκευής" . Αλλά νομίζω πως χρειάζεται να έχεις την οριστική υπαγωγή...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Έχω μαι περίπτωση που μου δημιουργησε ερωτηματικά

Μου ζητήθηκε τοπογραφικό πάνω στο οποίο θα φαίνεται η ακριβή θέση μικρόυ κτιριου(οικισκου) που θα καλύπτει αντλιοστάσιο ανακύκλωσης νερού από το υπάρχον δίκτυο υδροδότησης. Η αντλία θα εγκατασταθεί εφόσον πάρει έγκριση για ρεύμα από τη ΔΕΗ με διαδικασία που θα γίνει από την ΕΥΒ(εαν θυμάμαι καλά τα αρχικά ).Επίσης μου ζητήθηκε να φάινεται κα η πιθανή θέση της κολώνας που θα δοθεί το ρεύμα.

Το τοπογραφικό ζητήθηκε από την υπηρεσία του ΓΟΕΒ για να δώσει βεβαίωση ότι η θέση του κτιρίου - αντλίας δεν παρεμποδίζει το εργο υδροδότησης του ΓΟΕΒ,δεν βρίσκεται σε ζώνη εργου και βρίσκεται εντός του αγροτεμαχίου(αγροτεμάχιο εκτός ζώνης).

Η παραπάνω βεβαιωση θα φαίνεται στο τοπογραφικό το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για να πάρει ο ενδιαφερόμενος την έγκριση ηλεκτροδότησης και στην συνέχεια την άδεια ηλεκτροδότησης του αντλιοστάσιου.Τηνδιαδικασία αυτή θα κάνει Η ΕΥΒ η οποία θα στείλει τα δικαιολογητικά στην ΔΕΗ για έγκριση & στην συνέχεια αδειοδότηση.

Εαν εγκριθεί η ηλεκτροδότηση τότε θα εγκατασταθεί η αντλία και στην συνέχεια το κτίριο εντός αγροτεμαχίου.

Στην πολεοδομά ανεφεραν ότι για την κατασκευή οικισκου που καλύπτει αντλιοστασιο χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας του αρθρου 3 (φεκ 270Δ/31-5-85).

Το οποίο μου ακούγεται λογικό.

Τι γινεται όμως στην περίπτωση που βγει η άδεια και δεν πάρει έγκριση για ηλεκτροδότηση;;;;;;;

Μπορεί να δοθεί τοπογραφικό που πληρή τις προδιαγραφές αδείας και αφού δοθεί η εγκριση να βγει και η άδεια μικρής κλίμακας;;;;;;;;

Ή να βγει άδεια μικρής κλίμακας και εαν δεν δοθεί η εγκρίση να του μείνει η άδεια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

Εαν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό με το θέμα μου θα με βοηθούσε πολύ!!!!

Ή εαν μπορεί να μου πει που να απευθυνθώ για πληροφορίες θα με βοηθουσε πολύ!

 

Μην κάνετε διαρκώς δημοσιεύσεις του ίδιου ερωτήματος. Έχετε ήδη ανοίξει topic ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους , θα ηθελα παρακαλω να ξερω αν η απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ένα μέτρο (1,00 m). αναφερεται αποκλειστικα σε πετρινο τοιχο ?! σας ευχαριστω πολυ και καλη σας συνεχεια !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Ειμαι ελαιοχρωματιστης και εχω τιμολογιο.Συνηθως δουλευω σε πολυκατοικιες και μου κολλαει τα ενσημα ο κατασκευαστης. Προσφατα ομως εδωσα μια προσφορα για ενα σπιτι στο Κολωνακι στο οποιο θα πρεπει να εργασθω περιπου τις 6 μερες μαζι με αλλον εναν. Ειναι μονο βαψιμο σε κουφωματα και τοιχους. Τιποτε αλλο. Μονο βαψιμο. Θα χρειαστω καποια αδεια ή θα πρεπει να κολλησω καποια ενσημα???? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.