Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


Recommended Posts

γεια σε ολους , θα ηθελα παρακαλω να ξερω αν η απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ένα μέτρο (1,00 m). αναφερεται αποκλειστικα σε πετρινο τοιχο ?! σας ευχαριστω πολυ και καλη σας συνεχεια !

Το αναφέρε ονομαστικάι,οποτε μόνο από λιθοδομή (πέτρινος τοίχος)

 

 

 

ι στο οποιο θα πρεπει να εργασθω περιπου τις 6 μερες μαζι με αλλον εναν. Ειναι μονο βαψιμο σε κουφωματα και τοιχους. Τιποτε αλλο. Μονο βαψιμο. Θα χρειαστω καποια αδεια ή θα πρεπει να κολλησω καποια ενσημα???? Ευχαριστω.

Αν δεν χρησιμοποιηθούν σκαλωσιές δε χρειάζεται άδεια.Για τα ημερομίσθια θα πρέπει να συντάξει μηχανικός Πίνακα 3 , να κατατεθεί στο ΙΚα και να περαστούν τα αναλογούντα ημερομίσθια ανάλογα με τα τετραγωνικά της επιφάνειας που θα χρωματιστεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

...

Ο ΝΟΚ τι λέει επί τουτου;

 

 

 

3. Δεν απαιτείται Άδεια Δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, για τις ακόλουθες εργασίες:

α. Μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν μεταβάλλουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου ή τις όψεις του, συμπεριλαμβανομένων των κατασκευών που απαιτούνται για τη μετακίνηση ή την κάθε μορφής εξυπηρέτηση των ατόμων με αναπηρία ή εμποδιζόμενων ατόμων. Δεν συμπεριλαμβάνεται η κατασκευή ανελκυστήρα της παραγράφου 2 του άρθρου 27.

β. Εσωτερικούς και εξωτερικούς χρωματισμούς ή αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων χωρίς χρήση ικριωμάτων.

γ. Αλλαγή ή επισκευή δαπέδων.

...

...

NOK > Άδειες Δόμησης - Χρήση κτιρίων

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία!

 

Πάντως με τον ΓΟΚ 85 για αντίστοιχες εργασίες παίρναμε μια άδεια για τις εργασίες του άρθρου 22.

Δηλαδή ουσιαστικά ενημερώναμε την πολεοδομία για τις εργασίες που θα κάναμε.

 

Πιστεύω πως αργά η γρήγορα εκεί θα καταλήξει και για πρακτικούς λόγους, πχ κανενας γείτονας να καλέσει την αστυνομία.

 

Για τις ανωτέρω εργασίες απαιτείται, προ 48 ωρών, έγγραφη ενημέρωση για την εκτέλεσή τους της αρμόδιας Υπηρεσίας Δόμησης, που γνωστοποιείται στο οικείο αστυνομικό τμήμα. Με προεδρικό διάταγμα, το οποίο εκδίδεται με πρόταση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, μπορούν να καθορίζονται επιπλέον των παραπάνω και άλλες περιπτώσεις, όπου δεν απαιτείται άδεια δόμησης, αλλά έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας ή ενημέρωση της αρμόδιας Υ.ΔΟΜ. με την επιφύλαξη των περιπτώσεων των παραγράφων 1 και 3.

τελικά και με ΝΟΚ θέλει ενημέρωση

-------

Στο (α) περιλαμβάνονται χωρίσματα από γυψοσανίδες, ψευδοροφές, μετακίνηση υδραυλικών;

Τι λέτε;

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Ρε συνάδελφοι, τη γνώμη σας σε ερώτηση σχετική με ΝΟΚ για την κατασκευή πέργκολας:

 

Άρθρο 4, παρ.3:. Δεν απαιτείται Άδεια Δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, για τις ακόλουθες εργασίες:

η. Κατασκευή πέργκολας σε ισόγειους υπαίθριους χώρους κατοικιών ή στον περιβάλλοντα ακάλυπτο χώρο. Κατασκευή εστιών, φούρνων και τζακιών σε εσωτερικούς χώρους

...Για τις ανωτέρω εργασίες απαιτείται, προ 48 ωρών, έγγραφη ενημέρωση για την εκτέλεσή τους της αρμόδιας Υπηρεσίας Δόμησης, που γνωστοποιείται στο οικείο αστυνομικό τμήμα. Με προεδρικό διάταγμα, το οποίο εκδίδεται με πρόταση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, μπορούν να καθορίζονται επιπλέον των παραπάνω και άλλες περιπτώσεις, όπου δεν απαιτείται άδεια δόμησης, αλλά έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας ή ενημέρωση της αρμόδιας Υ.ΔΟΜ. με την επιφύλαξη των περιπτώσεων των παραγράφων 1 και 3.

 

όταν λέει ή στον περιβάλλοντα χώρο χωρίς να επαναλαμβάνει το "κατοικιών" πριν το ή δεν μπορώ να θεωρήσω ότι μιλάει γενικά για όλους τους περιβάλλοντες χώρους (ακόμα και μη κατοικιών);

 

και ακόμα και αν εννοεί περιβ. χώρος κατοικιών, Όταν έχω αγροτεμάχιο και με οικία μέσα, και με κατάστημα, και βάλω μια πέργκολα με απλή γνωστοποίηση, δεν θεωρείται ότι μπήκε στον περιβάλλοντα ακάλυπτο χώρος της οικίας ακόμα και αν δεν χρησιμοποιείται από αυτή;;

 

Αρχίσαμε τις γλωσολογικές αναλύσεις...

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται πέργκολα στον περιβάλλοντα; Μέχρι πόσα τετραγωνικά;

 

Επιτρέπονται υψομετρικές διαφορές περίπου 40εκατοστών με μπετόν ή ξύλινο δάπεδο;

Link to comment
Share on other sites

από τους ορισμους:

"47. Στέγη είναι η κατασκευή κάλυψης του κτιρίου, η οποία περιλαμβάνει τη φέρουσα κατασκεύη και την επικάλυψή της και μπορεί να αποτελείται από επιφάνειες διαφόρων μορφών, κλίσεων και υλικών".

 

Οπότε τι λέτε ? θα μπορούσα να βγάλω μια μικρής κλίμακας για την επισκευή του δώματος? (στεγανοποίηση-θερμομονώση)

Link to comment
Share on other sites

από τους ορισμους:

"47. Στέγη είναι η κατασκευή κάλυψης του κτιρίου, η οποία περιλαμβάνει τη φέρουσα κατασκεύη και την επικάλυψή της και μπορεί να αποτελείται από επιφάνειες διαφόρων μορφών, κλίσεων και υλικών".

 

Οπότε τι λέτε ? θα μπορούσα να βγάλω μια μικρής κλίμακας για την επισκευή του δώματος? (στεγανοποίηση-θερμομονώση)

 

Φυσικά και μπορείς...

 

Κανείς να βοηθήσει και εμένα;

 

Επιτρέπεται πέργκολα στον περιβάλλοντα; Μέχρι πόσα τετραγωνικά;

 

Επιτρέπονται υψομετρικές διαφορές περίπου 40εκατοστών με μπετόν ή ξύλινο δάπεδο;

Link to comment
Share on other sites

Το δώμα δεν εχει ιχνος κεραμιδιού εκτός από κάτι προβόλους με το διακοσμητικό κεραμίδι. Είναι βατό, με αφρομπετό τελική στρώση, και θέλουμε να επισκευάσουμε την μόνωση... Στέγη θεωρούσα μόνο την κεκλιμένη στέγη όχι την βατή ταράτσα. είσαι σίγουρος?

 

τα δικά σου είναι ξεκάθαρα...

πέργκολα: περίπτωση 14 => ξύλινη!!! τετραγωνικά ...δεν το ξέρω αλλά από την στιγμή που δεν το αναφέρει, δεν νομίζω να υπάρχει θέμα.

και περίπτωση 15. οχι μπετό αλλά πέτρα, και μέχρι 30 εκ. και δεν νομίζω οτι επιτρέπεται το ξύλινο δάπεδο λόγω φύτευσης...

Link to comment
Share on other sites

Το δώμα δεν εχει ιχνος κεραμιδιού εκτός από κάτι προβόλους με το διακοσμητικό κεραμίδι. Είναι βατό, με αφρομπετό τελική στρώση, και θέλουμε να επισκευάσουμε την μόνωση... Στέγη θεωρούσα μόνο την κεκλιμένη στέγη όχι την βατή ταράτσα. είσαι σίγουρος?

 

τα δικά σου είναι ξεκάθαρα...

πέργκολα: περίπτωση 14 => ξύλινη!!! τετραγωνικά ...δεν το ξέρω αλλά από την στιγμή που δεν το αναφέρει, δεν νομίζω να υπάρχει θέμα.

και περίπτωση 15. οχι μπετό αλλά πέτρα, και μέχρι 30 εκ. και δεν νομίζω οτι επιτρέπεται το ξύλινο δάπεδο λόγω φύτευσης...

Γιατί όχι μπετόν; Και πως θα μάθω για τα τετραγωνικά; Παραδίδω σχέδια σε αυτήν την περίπτωση;

 

Έχω συγγενή που κάνει μονώσεις... Ποτέ δεν έχει βγάλει άδεια για μικρή κλίμακα για να κάνει κάτι... Πόσο μάλλον να βγάλεις...

Edited by af.civileng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.