Jump to content
ilias

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης

Recommended Posts

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

εδώ

απο τους φιλους μας στη Ναύπακτο

http://arxitektones-lepantoarchitects.blogspot.com/2016/03/blog-post_8.html

Ευχαριστώ Δημήτρη αλλά και πάλι δε βρηκα αυτό που ψάχνω...

το κείμενο που παρέθεσες είναι του  2016 και ο νέος Νόμος για τις ΕΕΔΜΚ είναι του 2018 και δεν αναφέρει κάπου ότι βγάζεις σε μη άρτιο άδεια για περίφραξη.

ο γείτονας του πελάτη μου τον έχει πεθάνει στις καταγγελίες (έφταιγε ο πελάτης μου) και έχει μηχανικό και δικηγόρο που με το που θα βγει η άδεια θα προσπαθήσει να την ακυρώσει. Πριν λίγο καιρό πήγα για αυτοψία και μετά από μισή ώρα πήγε στην ΥΔΟΜ ρωτώντας αν βγήκε κάποια άδεια. Όπως καταλαβαίνετε θέλω να είμαι κατοχυρωμένος 100%. Ο νόμος για τις ΕΕΔΜΚ ο τελευταίος είναι του 2018 και εφαρμόζεται μέσω του e adeies που σημαίνει ότι δεν ελέγχονται όσες βγαίνουν. Αυτές που είναι παλιότερες του νόμου δεν έχουν αποδεικτική αξία στην περίπτωσή μου. Αν δεν ήταν αυτή η ειδική περίπτωση θα την είχα ήδη εκδώσει την άδεια

2 ώρες πριν, verda said:

Ευχαριστώ Δημήτρη αλλά και πάλι δε βρηκα αυτό που ψάχνω...

το κείμενο που παρέθεσες είναι του  2016 και ο νέος Νόμος για τις ΕΕΔΜΚ είναι του 2018 και δεν αναφέρει κάπου ότι βγάζεις σε μη άρτιο άδεια για περίφραξη.

ΝΟΚ: Άρθρο 17, παρ. 9, περ. α) Επιτρέπεται η περίφραξη μη αρτίων γηπέδων με πρόχειρη κατασκευή, όπως συρματόπλεγμα.

• Upvote 2

Καλησπέρα,

Πελάτης θέλει να βγάλει ΕΕΔΜΚ για εργασίες μόνωσης κελύφους, όμως έχει αυθαιρεσίες στο οικόπεδο. Σε περίπτωση που γίνει τακτοποίηση, πρέπει να πληρωθεί το 100% του προστίμου για να μπορέσω να εκδόσω την άδεια μικρής κλίμακας; Είναι δυνατή η καταβολή του προστίμου με δόσεις και η έκδοση της ΕΕΔΜΚ πριν την εξόφληση αυτών;

Ευχαριστώ!

Posted (edited)

το 30% αρκεί.

2. Επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών δόμησης μικρής 
κλίμακας:
α. σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα, όπως ορίζονται στην 
παρ. 1 του άρθρου 23 του ν. 4067/2012 (ΦΕΚ 79 Α’),
β. σε κτίρια ή τμήματα κτιρίων που έχουν υπαχθεί σε 
οποιονδήποτε νόμο εξαίρεσης από την κατεδάφιση ή τα-
κτοποίησης ή ρύθμισης αυθαιρέτων κατασκευών (όπως 
ν. 3775/2009, ν. 3843/2010, ν. 4014/2011, ν. 4178/2013 
και ν. 4495/2017) και έχουν εξαιρεθεί οριστικά της κα-
τεδάφισης, ή έχουν υποβάλλει οριστική δήλωση τακτο-
ποίησης, ή έχουν περαιώσει τη σχετική διαδικασία και 
έχουν εξοφλήσει το τριάντα τις εκατό (30%) του ενιαίου 
ειδικού προστίμου αυθαιρέτου
 ....

Edited by Pavlos33

καλησπέρα! 

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με έκδοση άδειας εργασιών μικρής κλίμακας για εργασίες εξωτερικών χρωματισμών με χρήση ικριωμάτων. Πρόκειται για οικόπεδο στο οποίο έχει γίνει σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας, και στο οποίο έχουν χτιστεί βάσει ΟΑ 2 κτίρια (κτίριο 1 & κτίριο 2) στατικά ανεξάρτητα μεταξύ τους. Οι εργασίες αφορούν μόνο το κτίριο 1, το οποίο και ανήκει σε 1 μονάχα ιδιοκτήτη. Θα πρέπει να υποβληθεί δήλωση συναίνεσης από τους ιδιοκτήτες του κτιρίου 2, δεδομένου ότι δεν επηρεάζεται από τις εργασίες? Και τι θα πρέπει πιστεύετε να συμπληρωθεί στην καρτέλα 'δόμηση/χρήσεις/θέσεις στάθμευσης' > διάγραμμα κάλυψης? Τα στοιχεία του τμήματος που αφορά τον πελάτη μου και ιδιοκτήτη του κτιρίου 1 ή τα στοιχεία όλου του οικοπέδου ?

Ευχαριστώ! 

Posted (edited)

Προσοχή στα ικριώματα γιατί θέλουν ανάληψη της επίβλεψης από μηχανικό !!! δεν είναι απλά μια ακόμα έκδοση άδειας...

Edited by Pavlos33
  • Like 1

Posted (edited)

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Για την ανάληψη το γνωρίζω..να φανταστώ το επισημαίνετε από άποψη ασφαλείας (τήρηση μέτρων, προδιαγραφές σκαλωσιάς κλπ). ή για κάποιο άλλο λόγο που μου διαφεύγει;

Edited by Pavlos33

@spacecraft ακριβώς το αναφέρω από άποψη ευθύνης του επιβλέποντα ως έξτρα εργασία η οποία εκτείνεται πολύ πέρα από την έκδοση της άδειας ...