Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


ilias

Recommended Posts

Κοινοτική οδός στα εκτός σχεδίου (αν δεν κάνω λάθος) είναι η  οδός που ενώνει 2 οικισμούς της ίδιας Κοινότητας και σε καμιά περίπτωση μια οδός που ενώνει Επαρχιακή οδό με παραλία. Μάλλον είσαι σε αγροτική οδό (ή νομίμως υφιστάμενη προ του 1924 ή παράνομα διανοιγμένη)   

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δες και αν μπορείς να αντικαταστήσεις τη στέγη με Ε.Ε.Δ.Μ.Κ., γιατί όλοι οι Ν αυθαιρέτων αναφέρονται σε έκδοση "έγκριση εργασιών"  (που είναι εντελώς διαφορετική διοικ πράξη) για  "ενίσχυσης " 

Μάλιστα (αν έχεις μόνο κερ/πή και όχι στέγη επί πλακός)  ο τελευταίος 4495/17 άρθ 107 παρ 5β ,,,δεν αναφέρεται απλά σε "ενίσχυση"

δδ) ενίσχυσης, όπως αυτή προκύπτει από τη μελέτη στατικής επάρκειας, χωρίς να επέρχεται αντικατάσταση του φέροντος οργανισμού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση,

59 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Κοινοτική οδός στα εκτός σχεδίου (αν δεν κάνω λάθος) είναι η  οδός που ενώνει 2 οικισμούς της ίδιας Κοινότητας και σε καμιά περίπτωση μια οδός που ενώνει Επαρχιακή οδό με παραλία. Μάλλον είσαι σε αγροτική οδό (ή νομίμως υφιστάμενη προ του 1924 ή παράνομα διανοιγμένη)   

δηλαδή στην περίπτωση αυτή, που θεωρώ πως είναι πιο σωστή, δεν εμπίπτω στο άρθρο 1. παρ1.βx. της Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/69701/4461 – 16.10.2018: "παρά το όριο διεθνών, εθνικών, επαρχιακών, δημοτικών ή κοινοτικών οδών εντός ζώνης πλάτους 
50% των οριζομένων από τη νομοθεσία περί ασφαλείας της υπεραστικής συγκοινωνίας";;

12 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Δες και αν μπορείς να αντικαταστήσεις τη στέγη με Ε.Ε.Δ.Μ.Κ., γιατί όλοι οι Ν αυθαιρέτων αναφέρονται σε έκδοση "έγκριση εργασιών"  (που είναι εντελώς διαφορετική διοικ πράξη) για  "ενίσχυσης " 

Μάλιστα (αν έχεις μόνο κερ/πή και όχι στέγη επί πλακός)  ο τελευταίος 4495/17 άρθ 107 παρ 5β ,,,δεν αναφέρεται απλά σε "ενίσχυση"

δδ) ενίσχυσης, όπως αυτή προκύπτει από τη μελέτη στατικής επάρκειας, χωρίς να επέρχεται αντικατάσταση του φέροντος οργανισμού.

Έχω στέγη από ξύλινα δοκάρια, τα οποία είναι αρκετά φθαρμένα και θέλω να τα αλλάξω με καινούργια δοκάρια. Αυτό δεν καλύπτεται στην περίπτωση μου με μια ΕΕΔΜΚ για ανακατασκευή στέγης εφόσον βεβαιώνω πως δεν αλλάζω τον όγκο της στέγης; Η στατική μελέτη που έχω, αναφέρει υπέρβαση επιτρεπόμενων βυθίσεων για τα περισσότερα στοιχεία του φέροντος οργανισμού της στέγης; Δεν μπορώ να πραγματοποιήσω εργασίες ενίσχυσης χωρίς να αντικαταστήσω τις φθαρμένες δοκούς που είναι από το 1980... Συνεπώς, οι εργασία που θέλω να πραγματοποιήσω εγώ απαιτεί την έκδοση οικοδομικής άδειας(την οποία δεν μπορώ να βγάλω καθώς δεν έχω αρτιότητα); Επίσης, οι εργασίες  που προβλέπονται κατ'εξαίρεση κάθε άλλης διάταξης:  4495/17 άρθ 107 παρ 5β πραγματοποιούνται με έγκριση εκτέλεσης εργασιών(δεν είναι μόνο για κατεδάφιση;) από το e-άδειες ή με έκδοση ΕΕΔΜΚ;;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η οδός  είναι αγροτική (νόμιμη  ή μη- δεν σε ενδιαφέρει) -δεν εξετάζεις αποστάσεις απ' αυτήν

Για την έγκριση εκτέλεσης εργασιών διάβασε το άρθ 107/ Ν 4495  (από την ανάρτηση του kan62 )

Σου παραθέτω μόνο ένα τμήμα του

 

γγ)   κατασκευής στέγης, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις του επόμενου εδαφίου ή φύτευσης δώματος,

δδ) ενίσχυσης, όπως αυτή προκύπτει από τη μελέτη στατικής επάρκειας, χωρίς να επέρχεται αντικατάσταση του φέροντος οργανισμού.

H εκτέλεση των ανωτέρω εργασιών αφορά τα αυθαίρετα τμήματα κτιρίων, ενώ για τα τμήματα που καλύπτονται από οικοδομική άδεια επιτρέπονται οι κατά νόμο προβλεπόμενες εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω διαβάσει πολλές φορές, μάλλον έχω κάποια αδυναμία στο να το κατανοήσω και να κινηθώ σωστά. Συνεπώς, μπορώ να βγάλω για την στέγη μια έγκριση εκτέλεσης εργασιών και να πραγματοποιήσω εργασίες ενίσχυσης στην στέγη προσθέτοντας κάποια επιπλέον στοιχεία στον φέροντα οργανισμό της. Κατάλαβα σωστά; 

Οι υπόλοιπες εργασίες, όπως πρόσθεση θερμομόνωσης και αλλαγή κουφωμάτων καλύπτονται με ΕΕΔΜΚ ή δεν μπορώ να τις περάσω;

Link to comment
Share on other sites

Για τη στέγη μάλλον δεν  κατάλαβες ότι κατά το γράμμα του Ν πρέπει να συντάξεις και μελέτη Σ.Ε 

Τις λοιπές θα τις περάσεις ως

αα)        εργασιών επισκευής, οι οποίες αποβλέπουν στην υγιεινή, την αισθητική βελτίωση-αποκατάσταση,

Link to comment
Share on other sites

Μελέτη στατικής επάρκειας έχω για όλο τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου και για την τοιχοποιία και για την υφιστάμενη στέγη, από προηγούμενη τακτοποίηση του κτιρίου κατά τον 4495/17. Εγώ επομένως θα προτείνω ενίσχυση της στέγης και θα συντάξω νέα μελέτη Στατικής Επάρκειας;; 

όταν λέτε θα "τις περάσω", θα τις καταχωρήσω όπως φαίνεται στην εικόνα;

 

Καταγραφή.PNG

Link to comment
Share on other sites

Η προσθήκη επιφάνειας εμβαδού έως πέντε (5) τ.μ., αποκλειστικά για την κατασκευή χώρου υγιεινής, σε κτίρια προϋφιστάμενα της 31ης Ιανουαρίου 1983 γίνεται στον ακάλυπτο του οικοπέδου ή μπορεί να γίνει και στο μπαλκόνι του κτιρίου;

Edited by nikoskourtis
Link to comment
Share on other sites


Δεν διαφαίνεται περιορισμός χωροθέτησης της προσθήκης.

κη) προσθήκη επιφάνειας εμβαδού έως πέντε (5) τ.μ., αποκλειστικά για λόγους υγιεινής και χρήσης, σε 
κτίρια
προϋφιστάμενα της 31ης Ιανουαρίου 1983, σε στάσιμους οικισμούς και σε οικισμούς προ του 
1923 και κάτω των δύο χιλιάδων (2.000) κατοίκων, χωρίς να απαιτούνται στοιχεία νομιμότητας 
κτιρίου

δικαιολογητικά :

κη) Για την προσθήκη επιφάνειας εμβαδού έως πέντε 
(5) τ.μ., αποκλειστικά για την κατασκευή χώρου υγιεινής, 
σε κτίρια προϋφιστάμενα της 31ης Ιανουαρίου 1983, σε 
στάσιμους οικισμούς και σε οικισμούς προ του 1923 ή 
σε οικισμούς κάτω των δύο χιλιάδων (2.000) κατοίκων

χωρίς να απαιτούνται στοιχεία νομιμότητας κτιρίου, κα-
τατίθενται:
1) Τοπογραφικό διάγραμμα ή αντίγραφο του τοπογρα-
φικού διαγράμματος, κατά τα οριζόμενα στην περ. ε της 
παρ. 3 του άρθρου 1.
2) Τεχνική έκθεση μηχανικού στην οποία αναφέρεται 
ο τρόπος κατασκευής του χώρου υγιεινής.
3) Διάγραμμα κάλυψης, στο οποίο αποτυπώνεται η 
θέση της προσθήκης.
4) Σχέδια κάτοψης και τομής σε κλίμακα 1:100 ή 1:50

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, για έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας:

1. Α/Α συστήματος αμοιβών δεν απαιτείται, σωστά?

2. στις εργασιές ομάδας έργου, επιλέγουμε 'Γενική επίβλεψη έργου'?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.