Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


ilias

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Πληροφοριακά, στην ΥΔΟΜ τελικά υπάρχει διχογνωμία, καθώς ένας υπάλληλος υποστηρίζει ότι η ΕΕΜΚ όντως δεν καλύπτει κάγκελο pilotis και ότι ο αρχικός υπάλληλος που πρότεινε την ΕΕΜΚ έκανε λάθος:) Επίσης μια άλλη υπάλληλος από το τμήμα αδειών θεωρεί ότι μπορεί να βγει ΕΕΜΚ για λόγους ασφαλείας (!) όπως λέει έκαναν παλαιότερα. Όταν την ρώτησα ποια κατηγορία να επιλέξω, φυσικά δεν γνώριζε. Τελικά τσακώθηκαν και οι ιδιοκτήτες μεταξύ τους οπότε δεν ξαναπήγα πολεοδομία για οριστική απάντηση και άφησα την υπόθεση:) Από αυτά που συμπέρανα, πάντως, δίκιο έχει μάλλον ο υπάλληλος που δεν δέχεται την ΕΕΜΚ γι αυτή την περίπτωση, καθώς οι άλλοι δύο δεν νομίζω να έχουν διαβάσει καν τον νόμο. Κλασικό ελληνικό μπάχαλο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα, η πρόσφατη (23-9-2020) παράταση ισχύος αδειών και αναθεωρήσεων μέχρι 31.12.2022 ισχύει και για τις αδειες μικρής κλίμακας που είναι τωρα σε ισχύ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτή την τεχνική έκθεση ότι δεν θίγεται ο Φ.Ο. με εργασίες εσωτερικών διαρρυθμίσεων-καθαιρέσεων πετασμάτων γυψοσανιδών σε κατάστημα μπορεί να την υπογράψει μη πολ. μηχανικός, πχ μηχανολόγος?

 

Ευγενική υπενθύμιση για το παραπάνω;;

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να υπογράψει την παραπάνω μηχανολόγος ή να μου υποδείξει που μπορώ να ψάξω για την απάντηση;

Στο ΠΔ 99-2018, στο σημείο 2β του αντίστοιχου άρθρου λέει

"Κατόψεις (δισδιάστατες) και τομές υφιστάμενων κτιρίων για ηλεκτρολογικές και μηχανολογικές αδειοδοτήσεις εκτός αδειών δόμησης κάθε είδους"

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2020 at 8:49 ΜΜ, persepolis88 said:

Αυτή την τεχνική έκθεση ότι δεν θίγεται ο Φ.Ο. με εργασίες εσωτερικών διαρρυθμίσεων-καθαιρέσεων πετασμάτων γυψοσανιδών σε κατάστημα μπορεί να την υπογράψει μη πολ. μηχανικός, πχ μηχανολόγος?

Δεν μπορεί συνάδελφε.

Edited by Jakeplem
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

για ΕΕΜΚ για κοπή δέντρου σε χώρο αποκλειστικής χρήσης θέλω συναίνεση μόνο του ιδιοκτήτη ή το δένδρο ως στοιχείο του Δ.Δ. θεωρείται κοινόκτητο και θέλω συναινέσεις από όλους? Αναφέρω το Δ.Δ. με το σκεπτικό ό,τι πρέπει να διασφαλίζεται με κάποια δικλείδα ο ελάχιστος αριθμός δέντρων στο οικόπεδο.

 

Link to comment
Share on other sites

- το αρθρο  3 του Β 1843/20, ζηταει συναινεση, εφοσον αφορα κοπη σε "κοινοχρηστο χωρο"

Εδω εισαι σε χωρο αποκλειστικης χρησης

Ομως,

- στο αρθρο  4, ζ/αα για την κοπή δενδρου/ων σε οικοπεδα, ζηταει τεχνικη εκθεση  για τον λογο της κοπης

σε συνδυασμο με ελαχιστο υποχρεωτικο αριθμο δενδρων κλπ.

Γιατί θες να το κοψεις?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λόγω επικίνδυνης κλίσης επάνω από υφιστάμενο κτίσμα. Σκέφτομαι να αιτιολογήσω την κοπή στην Τεχνική Έκθεση και στην ανάγκη που προκύψει απαίτηση να προβλέψω μια νέα δενδροφύτευση. Συναίνεση απόλυτη δεν μπορώ να έχω καθώς τμήμα του ακινήτου ανήκει σε τράπεζα. Για αυτό το λόγο έγινε και το αρχικό ερώτημα. Ευχαριστώ συνονόματε!

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομή με χρήση συνεργείο αυτοκινήτων, όλος ο ακάλυπτος χώρος τσιμεντοστρώθηκε πριν την 28-7-11. Η αυθαιρεσία αυτή ρυθμίστηκε με τον Ν 4495/17.

Τώρα ο πελάτης μου, μου ζήτησε να του εκδώσω Α.Ε.Δ.Μ.Κ  για ένα στέγαστρο και το ερώτημά μου είναι: τη δικαιούται ή όχι

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.