Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ικανοτικός σχεδιασμός πολυώροφου μεταλλικού κτιρίου


 

Recommended Posts

Σε πολυώροφο μεταλλικό κτίριο χωρίς συνδέσμους δυσκαμψίας, στο οποίο υπάρχουν υποστυλώματα διατομής σταυρού για την επίτευξη διπλής πλαισιακής λειτουργίας, θέλω να κάνω ικανοτικό σχεδιασμό. Σύμφωνα με την παράγραφο 6.6.3 του EC8 part 1-1 τα υποστυλώματα θα πρέπει να ελεγχθούν με τα μεγέθη :

Νed = Ned,G +1.1γov*Ω*Νed,E

Med = Med,G +1.1γov*Ω*Med,E

Ved = Ved,G +1.1γov*Ω*Ved,E

 

Η απορία μου είναι: 1) εάν ο έλεγχος θα πρέπει να γίνει για ταυτόχρονη δράση των παραπάνω μεγεθών στο μέλος μου.

2) Επειδή έχω Μed και Ved και στούς δύο άξονες , πως θα πρέπει να γίνει ο ικανοτικός έλεγχος του μέλους ;

Link to comment
Share on other sites

Αποστόλη Χρόνια Πολλά.

Τον ικανοτικό θα τον κάνεις όπως ακριβώς θα τον έκανες και σε ένα κτίριο από Ω.Σ

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο?

Έχεις ελέγξει τι επιβάρυνση θα έχεις στην σύνδεση ροπής και πιθανώς σε ενισχύσεις ή διατομή υποστυλωμάτων λόγω του ικανοτικού?

Μήπως πρέπει να ξεχάσεις τον ικανοτικό?

Εκτός φυσικά και αν έχεις αρκετούς οροφους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ Άρη.Πρόκειται για εργασία και όχι για πραγματικό έργο.Που τέτοια τύχη στις μέρες μας......Πάντως και γω πιστεύω ότι είναι σημαντική η επιβάρυνση....Ίσως τόση σαν να λυνόταν η κατασκευή για q=1.5

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ Άρη.Πρόκειται για εργασία και όχι για πραγματικό έργο.

 

 

Βάγιας, Δομοστατικός Σχεδιασμός και Ανάλυση Κατασκευών.... ? :P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά, υπάρχει κάποιο όριο για το Ω στον ΕΚ8, ή μπορεί να πάρει τιμή οσοδήποτε μεγάλη, ακόμη και μεγαλύτερη από q;

Link to comment
Share on other sites

σοβατζού ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν το έχω δει όμως πουθενά γραμμένο αυτό. Στον ΕΑΚ αναφερόταν ρητά, όχι όμως στον ΕΚ8....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.