Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θεμελιώδης ιδιοπερίοδος διωρόφου - συνήθεις τιμές


 
dimitris85

Recommended Posts

Στο τμήμα με είμαι της άποψης ότι προσεγγίζεται περισσότερο η πάκτωση, σε σχέση με το τμήμα χωρίς?

 

Βάζεις το υπόγειο σαν όροφο με δοκάρια κανονιικά (που έτσι κι αλλιώς συνήθως κατασκευάζονται, αλλιώς θέλει μανούρα στα σίδερα για να εξασφαλιστεί η σύνδεση πλάκας-τοιχώματος) και δεσμεύεις τις μετατοπίσεις των στύλων;

 

Πάντως αν βάλεις και στα δύο πακτώσεις δεν πρέπει να επηρεάζεται η περίοδος που θα προκύψει.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος τυπογραφικό

Στο τμήμα χωρίς υπόγειο με κατευθείαν θεμελίωση, προσεγγίζεται καλύτερα η πάκτωση πιστεύω.

Βέβαια όντως όλα να τα βάλεις πάκτωση αλλάγες στο δεύτερο δεκαδικό ψηφίο θα έχεις που δεν είναι σημαντικές.

Στο υπόγειο καλύτερα να δεσμευτούν οι μετατοπίσεις των στύλων γιατί (όπως είχε συζητηθεί και σε άλλο θέμα στο forum) το υπόγειο ακολουθεί την ταλάντωση του εδάφους οπότε είναι το ίδιο περίπου με το να βάλεις πάκτωση.

Στο fespa το δουλεύεις? Δε δίνει τη δυνατότητα προσομοίωσης και σχεδιασμού περιμετρικού τοιχείου και υπογείου?

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις το υπόγειο σαν όροφο με δοκάρια κανονιικά (που έτσι κι αλλιώς συνήθως κατασκευάζονται, αλλιώς θέλει μανούρα στα σίδερα για να εξασφαλιστεί η σύνδεση πλάκας-τοιχώματος) και δεσμεύεις τις μετατοπίσεις των στύλων;

 

Πάντως αν βάλεις και στα δύο πακτώσεις δεν πρέπει να επηρεάζεται η περίοδος που θα προκύψει.

Η πρώτη πρόταση που γράφεις (δεν έχω καταλάβει αν έχει ερωτηματικό στο τέλος ή όχι) δεν με βρίσκει σύμφωνο...ούτε ως προς τον τρόπο μοντελοποίησης του υπογείου (αν το υπόγειο είναι στατικό υπόγειο δλδ κουτί μπετόν με συγκεκριμένο ποσοστό ανοιγμάτων, ως υπόγειο θα προσομοιωθεί με δέσμευση των μετατοπίσεων των στύλων όπως γράφει και ο μεταλλατζής) αλλά ούτε και ως προς την όπλιση πλάκα-τοίχωμα υπογείου (απλό σιδέρωμα είναι, και στο κάτω-κάτω ο εκως τόσα χρόνια δεν περιέγραφε κάτι άλλο).

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Pirsogiannis, η ερώτηση προς το συνάδελφο είναι πώς προτιμά να προσομοιώνει τα (στατικά) υπόγεια.

 

Έχω υπόψη μου δύο τρόπους και με ενδιαφέρει να μάθω κατά πόσον είναι και οι δύο σωστοί.

 

Ο πρώτος είναι θεωρώντας το τοιχείο υπογείου ως υψίκορμη δοκό, π.χ. δοκό 25/300. Αυτός ο τρόπος προϋποθέτει διαμόρφωση του οπλισμού κατά τέτοιο τρόπο ώστε να εξασφαλίζεται η διατμητική συνεργασία πλάκας - τοιχείου ή μήπως όχι; Εσύ με ποιο τρόπο το εξασφαλίζεις αυτό κατασκευαστικά;

 

Ο άλλος τρόπος είναι να σιδερώνεις ως τοιχείο υπογείου μέχρι ενός σημείου, όπου θα βάλεις και τα τρυπόξυλα (π.χ. στα 2,50μ), και να σιδερώνεις δοκάρια ανωδομής στα υπόλοιπα 0,50μ. Στην περίπτωση αυτή το τοίχωμα ύψους 2,50μ θεωρείται "πλήρωσης" και δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις στο σιδέρωμα. Στο προσομοίωμά σου δείχνεις κανονικά τα δοκάρια 25/50 και δεσμεύεις (και εδώ) τις κατάλληλες μετατοπίσεις των κόμβων.
Link to comment
Share on other sites

 

Έχω υπόψη μου δύο τρόπους και με ενδιαφέρει να μάθω κατά πόσον είναι και οι δύο σωστοί.

 

Ο πρώτος είναι θεωρώντας το τοιχείο υπογείου ως υψίκορμη δοκό, π.χ. δοκό 25/300. Αυτός ο τρόπος προϋποθέτει διαμόρφωση του οπλισμού κατά τέτοιο τρόπο ώστε να εξασφαλίζεται η διατμητική συνεργασία πλάκας - τοιχείου ή μήπως όχι; Εσύ με ποιο τρόπο το εξασφαλίζεις αυτό κατασκευαστικά;

 

Ο άλλος τρόπος είναι να σιδερώνεις ως τοιχείο υπογείου μέχρι ενός σημείου, όπου θα βάλεις και τα τρυπόξυλα (π.χ. στα 2,50μ), και να σιδερώνεις δοκάρια ανωδομής στα υπόλοιπα 0,50μ. Στην περίπτωση αυτή το τοίχωμα ύψους 2,50μ θεωρείται "πλήρωσης" και δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις στο σιδέρωμα. Στο προσομοίωμά σου δείχνεις κανονικά τα δοκάρια 25/50 και δεσμεύεις (και εδώ) τις κατάλληλες μετατοπίσεις των κόμβων.

 

Γιατί το μπερδεύεις το πράγμα :smile: , οι λέξεις μιλάνε από μόνες τους, τοίχωμα -->τοιχείο υπογείου. Αρα το λογικό δεν είναι να οπλιστεί ως τοιχείο, όπως δλδ και τα τοιχεία ανωδομής? Ο EC έχει κανόνες όπλισης για μεγάλα τοιχεία. Οπως είχε/έχει και ο ΕΚΩΣ. 

 

Αυτό με τις δοκούς μου φαίνεται έχει μείνει απομεινάρι των στραβών τρόπων μοντελοποίησης των προγραμμάτων, όπως με τις ραντιέ που πολλοί εκτός της σχάρας πάνω κάτω και τις πύκνωσης όπου χρειάζεται , καθώς και του απαραίτητου κατασκευαστικού οπλισμού για την στήριξη των σχαρών, βάζουν και μια σχάρα κρυφοδοκών παρόμοια με την διάταξη των δοκών επάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος τρόπος που περιγράφεις είναι ο δόκιμος. Υπάρχουν κι άλλοι, πχ μοντέλο smith διαγωνίων ράβδων κλπ. Για την όπλιση τοιχίου υπογείου υπάρχουν κατασκευαστικές λεπτομέρειες τόσο στους ec όσο και στον εκως. Για την σύνδεση με την πλάκα θα πρέπει να γίνει κάμψη της εσχάρας του τοιχίου εντός του σώματος της πλάκας αλλά και του οπλισμού πλάκας με άγκιστρα εντός του τοιχίου. Για τον δεύτερο τρόπο που περιγράφεις συμφωνώ με paktomeno.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.