Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θεμελιώδης ιδιοπερίοδος διωρόφου - συνήθεις τιμές


 
dimitris85

Recommended Posts

Επάρκεια νομίζω συνεχίζει να απαιτεί αλλά 0,50 ενώ δεν έχει περιορισμό στο μήκος.

Τώρα οι φήμες λένε πως το προσάρτημα θα έχει όριο το 1.50/2.00 και πάλι....

Link to comment
Share on other sites

Και στον EC8, αν έχεις επάρκεια τοιχωμάτων πάνω απο 65% δε θέλεις ικανοτικό κόμβων ο οποίος έχει άφθονο το ...μεταφυσικό στοιχείο.

 

Οσο για το προσάρτημα κατά τη γνώμη μου δεν έχει το δικαίωμα να επιβάλει δυσμενές ελάχιστο μήκος. Αν το κάνει θα είναι εκτός φιλοσοφίας των Ευρωκωδίκων. Μπορεί ο μηχανικός σε ένα 2όροφο-3όροφο κτίριο να δώσει εξαιρετική συμπεριφορά στο κτίριο βάζοντας 25/100 (ή 30/120) σε κατάλληλα σημεία ή και γωνιακά 25/100.

 

Οι παρεμβάσεις πρέπει να γίνονται σε κάποιους συντελεστές, αλλιώς θα φτιάσουμε έναν ΕΑΚEC8 να τον έχουμε να τον χαιρόμαστε. :smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εισαι και βορειος..

Μπραβο...

Δεν το περιμενα απο σενα...

:smile:

 

Κατα πασα πιθανοτητα το εθνικο προσαρτημα θα εχει τα 1.5 & 2.0μ...

Το ειχε πει και ο Πενελης...

Γνωμη του ειναι οτι τοιχωμα 100/25 ΔΕΝ ειναι τοιχωμα....καπως ετσι ξεκινησε το 1.5-2μ...

 

 

ΥΓ Τσεκαρε το Ectools να δεις αν κανει το ελεγχο..

ή αν μετραει στο nv τοιχωμα πχ 100/25 :wink:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βόρειος από Μεσσηνία. :D

 

To ECtools έχει πράγματι το 1.5μ.

 

Αυτό που λέω είναι απλό. Αλλο τα κτήρια με λίγους ορόφους άλλο τα πολυόροφα. Δεν μπορούμε να βάζουμε μια διάταξη ...μπαμπούλα που να ισχύει για το 8-όροφο και το 2-όροφο λες και είναι ένα. Και επειδή θέλουνε να βάζουμε τοιχία και στα κοντά κτίρια, χρειάζεται η ελευθερία που δίνει ο EC8.

 

Αν πράγματι στο προσάρτημα μπορούμε να κάνουμε τόσο ουσιαστικές αλλαγές, τότε μπορούμε να δίνουμε και εναλλακτικές λύσεις.

 

Αν μπει θα ...πειθαρχήσουμε ως ...νομοταγείς πολίτες. :D

Link to comment
Share on other sites

Το 1μ να γινει 1.5μ ειναι αστειο για για το εξτρα κοστος...

Μονο αρχιτεκτονικα αν εχεις περιορισμους...

Οποτε, βαλλε 1.5μ να υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ thesmeletes γιατί το 8οροφο αντιμετωπίζεται όπως το 2οροφο ? Σου λέει ο ΕΑΚ μέχρι 4ορόφους 1.50 . Από εκεί και πάνω 2,00 μ.

 

Προφανώς αυτό προέκυψε από παρατηρήσεις, βλάβες μετά από σεισμούς, πειράματα και δεν ξέρω εγώ τι άλλο όπως έχω ακούσει σε σεμινάρια . Σου λένε οι καθηγητές ότι με μικρότερο μήκος δεν λειτουργεί σαν τοίχωμα ακόμη και σε δυώροφο και επειδή ένας κανονισμός δεν μπορεί να ξέρει που θα βάλεις εσύ το 100/25 και εάν εσύ είσαι καλός μηχανικός και ο άλλος όχι, βάζει ένα 1.50 μέτρα να τελειώνουμε.

 

Μεταξύ μας με 60αρι δοκάρι με 100αρι κατακόρυφο στοιχείο σου φέρνει σε λειτουργία προβόλου? Σιγά την διαφορά δυσκαμψίας που έχουνε.

 

Υ.Γ. Τελικά κάποιος που ξέρει...Υπάρχει επάρκεια και στον EC8 ? Πέρα από εθνικά προσαρτήματα. Νόμιζα ότι η επάρκεια είναι ελληνική πατέντα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως καταλαβαίνετε συνάδελφοι το θέμα δεν είναι το 1.5 μέτρο ή τα 2 μέτρα.

 

Είναι ότι θέλουμε Ευρωκώδικες που να ισχύουν παντού και EC8 που να ισχύει σε όλες τις σεισμογενείς περιοχές της Ευρώπης και όπου αλλού εφαρμόζεται.

 

Αν θεωρούμε ότι το θέμα των τοιχίων με τον τρόπο που το αντιμετώπιζε ο ΕΑΚ είναι καίριας σημασίας, πρέπει να ενσωματωθεί στο βασικό κείμενο του Ευρωκώδικα.

 

Εκτός αν θέλουμε να διευρύνουμε τις παραμετροποιημένες περιπτώσεις του Ευρωκώδικα και σ' αυτό. Δηλ. η συνιστώμενη αναλογία είναι τουλάχιστον 1/4. Στο αντίστοιχο Εθνικό προσάρτημα δίνονται οι τιμές χρήσης σε κάθε χώρα.

 

Αλλά τι νόημα έχει αυτό, ένα τοιχία που θα φάει σεισμό είναι ίδιο σε Καλαμάτα και Νότια Ιταλία. Δεν γίνονται ...διακρίσεις. :smile:

 

Nik το θέμα της επάρκειας των τοιχωμάτων υπάρχει και στον EC8 και διαδραματίζει σημαντικό ρόλο για τους ελέγχους που απαιτούνται. Μάλιστα υπάρχουν υποκατηγορίες επάρκειας, χαμός! Αν και η πιο σημαντική αλλαγή για τα τοιχία είναι το θέμα του 0.5% ως ελάχιστου οπλισμού στα κρυφουποστυλώματα αντί 1%.

Link to comment
Share on other sites

η ερώτηση που έκανα δεν είναι για μία συγκεκριμένη περίπτωση κατασκευής, αλλά μια γενική διαπίστωση σε έναν αριθμό 2-ορόφων που έχω κάνει τα στατικά και οι ιδιοπερίοδοι τείνουν στο 0,5 sec...

 

αυτό που αναρωτιέμαι εν ολίγοις είναι: φταίει το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ ή το ότι δεν τοποθετώ σχεδόν ποτέ κατακόρυφο στοιχείο μεγαλύτερο του 100/25?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Επιλύω ένα 3 όροφο με τμήμα υπογείου.

Το κτίριο είναι κανονικό σε κάτοψη και όχι κανονικό σε τομή (β΄όροφος σε εσοχή)

Επίσης έχω ανισόσταθμη θεμελίωση γιατί έχω τμήμα υπογείου.

Το κτίριο βρίσκεται σε σεισμική ζώνη ΙΙ, έχει χρήση καταστημάτων και η επιφάνεια της κάτοψης είναι περίπου 210 μ2.

 Μετά την επίλυση μου προξενούν εντύπωση η ιδιοπερίοδος του φορέα (0.56 sec) και η μέγιστη απόλυτη μετατόπιση - σεισμικός αρμός 8.00 cm.

Τα νούμερα αυτά δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλα??

Ο φορέας είναι πλαισιακός και έχει λυθεί με Ευρωκώδικες.

Επισυνάπτω ένα σκαρίφημα του ξυλότυπου οροφής ισογείου.

 

OROFH ISOGEIOY.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.