Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

sos βοηθεια για επιλογη σχολης!


-akis-

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους τους μηχανικούς!

Θα ξεκινήσω ζητώντας συγγνωμη απο τους διαχειριστες διοτι όντας 18 χρονών και αφού έδωσα φετος πανελλήνιες (ή πανελλαδικές *ούτε το υπουργειο ξερει!), δεν ειμαι μηχανικός και παρ'όλα αυτά έγραψα πως είμαι ηλεκτρονικός μηχανικός μόνο και μόνο για να κάνω εγγραφή! Συγγνώμη και πάλι!

δεδομένου ότι με συγχωρείτε, έχω ένα αρκετά σοβαρό προβλημα. όπως ήδη ανέφερα έδωσα πανελλήνιες και έβγαλα 17000. (με μαθηματικά κατεύθυνσης 17.6). ενδιαφέρομαι για πολυτεχνείο και συγκεκριμένα για ηλεκτρολόγος μηχανικός! φυσικά στο μηχανογραφικό μου (το οποιο δεν εχω κανει ακόμα λόγω του προβλήματος) θα βάλω πρώτα θεσσαλονίκη και μετά ξάνθη! (έιμαι κάτοικος καβάλας! Όμως τη θεσσαλονικη δεν την πιανω, την βάζω για...τα ματια του κόσμου και η Ξάνθη δεν νομίζω να πέσει πανω απο...800 μόρια, max! αντιθέτως, το τμήμα των ηλεκτρονΙΚΩΝ μηχανικών στην κρήτη το πιάνω(λογικα παντα)...όμως είναι πολύ μακρία και θα ήθελα πριν το βάλω 3η επιλογή να είμαι 100% σιγουρος ότι αξιζει. Οντας μοναχογιος και μοναχοπαίδι είναι και ο συναισθηματικός παράγοντας, οπότε καταλαβαίνεται. Για αυτό θα παρακαλούσα καποιος ο οποιος βρίσκεται στη κρήτη ή υπήρξε εκεί φοιτητης να με βοηθησει επιβεβαιώνοντας ή όχι για την ποιότητα και το επίπεδο της σχολής! Επιπλέον λόγω κρίσης και οικονομικής κατάστασης ενδιαφέρομαι να μείνω στην εστία του πολυτεχνείου, για αυτο θα ήθελα μια άποψη και για αυτό, και γενικότερα για ότι θεωρείτε απαραίτητο να γνωρίζω!

 

Συγγνώμη και πάλι απο τους διαχειριστές!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καλώς ήρθες και μη ζητάς συγνώμη.

 

Ευχόμαστε τα καλύτερα !

 

Αν κάποιος γνωρίζει για το συγκεκριμένο τμήμα , θα σε ενημερώσει.

 

 

-----------------------------------

 

Υ.Γ. Μπορούσες την ώρα εγγραφής , να δηλώσεις ότι είσαι μαθητής ή έστω φοιτητής. Αυτό γίνεται και εκ των υστέρων από τον πίνακα ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συγχαρητήρια για την επίδοση σου!

 

Είμαι Ηλεκτρονικός Μηχανικός του Πολυτεχνείο Κρήτης από το 2003 (1998-2003).

Οταν πέρασα στην 3η επιλογή μου πήγαινα σίγουρα στα τυφλά.

Σήμερα μπορώ να πω με σιγουριά ότι χαίρομαι που πέρασα στην συγκεκριμένη σχολή.

 

Όπως τα περισσότερα τμήματα της Κρήτης η δουλεία που γίνεται είναι πάνω του μέσου όρου.

Ετοιμάσου για πάααααρα πολλά projects, πολύ προγραμματισμό και λίγο αμερικανοποιημένο τρόπο διδασκαλίας.Σίγουρα έχει πολύ δουλειά

 

Καθώς το πολυτεχνείο είναι μικρό είχαμε πολλά εργαστήρια, πολυ σημαντικό για ενα μηχανικό και πάνω από ολα πολλές ευκαιρίες -αν το επιθυμούσαμε- να εργατούμε κόντα σε καθηγητές στα πλαίσια ερευνητικών προγραμμάτων.

 

Τα εφόδια που κέρδισα απο την σχολή μου με εκαναν να είμαι ανταγωνιστική αυτά τα 8 χρόνια που εργαζομαι.

 

Αν επίσης έχεισ βλέψεις για PhD στην Αμερική, οι καθηγητές μας βοήθησαν πάρα πολύ όσους το επιθυμούσαν.

 

Για την φοιτητική ζωή στην πόλη των Χανίων δεν θα πω τιποτα, θα καταλάβεις όταν επιλέξεις να πας!

 

Σε σχέση με τις αντιστοιχεσ πολυτεχνικές σχολές της ελλάδας θα έλεγα οτι τόσο το πρόγραμμα σπουδών είναι καλύτερα προσαρμοσμένο στις απαιτησεις της αγοράς.... οκ δεν μαθαμε ηλεκτρολογικό σχέδιο.....αλλά εμένα -και νομιζω και στους περισσοτερους- οι υπολογιστές μου αρεσαν....οπότε δεν με πειραξε καθόλου!!ουτε μου χρειαστηκε ποτέ...θα ομολογήσω!Αντιθέτως έμαθα πολυ καλο software engineering και data bases. ενώ ταυτόχρονα είχα τη δυνατότητα να μιλώ απευθείας με τους καθηγητές και να δινουμε εξετάσεις στα περισσότερα μαθήματα απο αγγλικα βιβλία και μάλιστα με ανοιχτά βιβλία (μηχανικοι ειμαστε....όχι δικηγόροι!)....ετσι δεν ένοιωσα να μου μιλάν κινεζικα όταν βγήκα στην αγορά εργασίας!

 

 

 

Στη διάθεση σου για οποιαδηποτε αλλη πληροφορία!

 

/Μαρία

 

 

Υ.Γ. Η απόσταση από το σπίτι σου σίγουρα δεν θα πρέπει να είναι κριτήριο επιλογής ακόμα και σε αυτές τις δύσκολες εποχές

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια για την επιτυχία σου και καλή τύχη στην επιλογή σχολής.

 

Σαν παλιός μηχανικός που γνωρίζω αρκετά τον ευρύτερο χώρο, θα σου έλεγα ότι σαν ηλεκτρολόγος, ηλεκτρονικός ή μηχανικός Η/Υ αυτό που θα μετρήσει όταν αποφοιτήσεις δεν θα είναι το πτυχίο σου αλλά οι γνώσεις σου στο αντικείμενο. Με απλά λόγια αυτές οι σχολές ΔΕΝ σου εξασφαλίζουν εργασιακά δικαιώματα, αλλά γνώσεις.

 

Από αυτή τη σκοπιά η άποψή μου είναι πως θα άξιζε να δεις και κάποιες καλές σχολές ΤΕΙ σχετικές με το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει. Αρκετά ΤΕΙ που έχω τσεκάρει έχουν προγράμματα σπουδών σχεδόν αντιγραφή των αντίστοιχων τμημάτων ΑΕΙ και μάλιστα παρέχουν περισσότερο πρακτικές παρά θεωρητικές γνώσεις που ίσως είναι προτιμότερο.

 

Θα σου έλεγα λοιπόν να κατεβάσεις από το ιντερνετ τα προγράμματα σπουδών από όλα τα ΑΕΙ και ΤΕΙ που σε ενδιαφέρουν και να δεις αν σε καλύπτει κάποια σχολή κοντά στον τόπο που μένεις, ακόμα κι αν είναι σημαντικά χαμηλότερη των μονάδων που έχεις πιάσει. Ξέρω αποφοίτους ΤΕΙ που έχουν κάνει σοβαρές επιχειρήσεις, και μάλιστα ξεκινώντας από το μηδέν, ενώ άλλους αριστούχους του ΕΜΠ που είναι άνεργοι ή χαμηλά αμοιβόμενοι.

 

===

 

Βρήκα το πρόγραμμα σουδών του ΤΕΙ Ηλεκτρολογίας Καβάλας http://195.130.92.177/ed/entypa/odigosspoudon.doc

Μπορείς να δεις και μόνος σου ότι είναι σχεδόν αντιγραφή των αντίστοιχων προγραμμάτων σπουδών του ΕΜΠ και του ΑΠΘ. Το μόνο απογοητευτικό είναι το επίπεδο των σπουδαστών, από την άποψη ότι μπαίνουν με βάση τις 7000 μονάδες. Επίσης δεν μπορώ να γνωρίζω το επίπεδο των καθηγητών και των εργαστηρίων. Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, κάνε μια βόλτα μπας και βρεις άκρη.

 

Από την άλλη μεριά βέβαια, λόγω χαμηλού επιπέδου, μπορείς να ελπίζεις στο να αριστεύσεις και να πας για κάποιο μεταπτυχιακό, ή να περάσεις σε κάποιο Πολυτεχνείο.

Link to comment
Share on other sites

δεδομένου ότι με συγχωρείτε, έχω ένα αρκετά σοβαρό προβλημα. όπως ήδη ανέφερα έδωσα πανελλήνιες και έβγαλα 17000. (με μαθηματικά κατεύθυνσης 17.6). ενδιαφέρομαι για πολυτεχνείο και συγκεκριμένα για ηλεκτρολόγος μηχανικός! φυσικά στο μηχανογραφικό μου (το οποιο δεν εχω κανει ακόμα λόγω του προβλήματος) θα βάλω πρώτα θεσσαλονίκη και μετά ξάνθη! (έιμαι κάτοικος καβάλας! Όμως τη θεσσαλονικη δεν την πιανω, την βάζω για...τα ματια του κόσμου και η Ξάνθη δεν νομίζω να πέσει πανω απο...800 μόρια, max! αντιθέτως, το τμήμα των ηλεκτρονΙΚΩΝ μηχανικών στην κρήτη το πιάνω(λογικα παντα)...όμως είναι πολύ μακρία και θα ήθελα πριν το βάλω 3η επιλογή να είμαι 100% σιγουρος ότι αξιζει. Οντας μοναχογιος και μοναχοπαίδι είναι και ο συναισθηματικός παράγοντας, οπότε καταλαβαίνεται. Για αυτό θα παρακαλούσα καποιος ο οποιος βρίσκεται στη κρήτη ή υπήρξε εκεί φοιτητης να με βοηθησει επιβεβαιώνοντας ή όχι για την ποιότητα και το επίπεδο της σχολής! Επιπλέον λόγω κρίσης και οικονομικής κατάστασης ενδιαφέρομαι να μείνω στην εστία του πολυτεχνείου, για αυτο θα ήθελα μια άποψη και για αυτό, και γενικότερα για ότι θεωρείτε απαραίτητο να γνωρίζω!

 

Προβλέπω τεράστια πτώση βασεων, πάνω από 1000 μόρια, οπότε λογικα την Ξάνθη την πιάνεις.

Το τμήμα ΗΜΜΥ των Χανίων είναι απαιτητικό αλλά έχει πολύ καλό όνομα στην πιάτσα, και γενικά έχει διακρίσεις.

Και η ζωή στα Χανιά είναι ωραία, αλλά για την Ξάνθη φαντάζομαι ότι ξέρεις, δε χρειάζεται να σου πω εγώ.

Καλή επιτυχία και έλα το Σεπτέμβρη να μας πεις τελικά τι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω να απαντήσω κάτι στις ερωτήσεις σου, απλά να επισημάνω, να συμπληρώσεις το μηχανογραφικό, καθαρά και μόνο με βάση τις προτιμίσεις σου και όχι τις περσινές βάσεις. Αυτό είναι το νόημα του μηχανογραφικού.

Link to comment
Share on other sites

Kαλα Frantma τι το παραμυθιαζεις το παιδι και θελεις να το χαντακωσεις στελνοντας το στα Χανια?

 

Γιατι δεν του λες πως η σχολη Ηλεκτρονικων Μηχανικων στα Χανια ειναι σχολη χωρις επαγγελματικα δικαιωματα και οσοι τελιωνουν αντιμετωπιζουν τρομακτικες δυσχερειες στην επαγγελματικη τους αποκατασταση?

 

Τωρα το αλλο για την φοιτητικη ζωη στα Χανια? Μαλλον για black humour μου φανηκε...

 

Για μενα ο φιλος μας θα πρεπει να σκεφτει πολυ τι θα κανει γιατι ειναι σε περιεργη θεση, απο την μια με την βαθμολογια του δεν πιανει τα "πρωτοκλασατα" τμηματα σε Αθηνα-Θεσσαλονικη-Πατρα και θα πρεπει να συμβιβαστει με κατι υποδεεστερο και οσον αφορα την ακαδημαικη του σταδιοδρομια και οσον αφορα την υπερβολικα "ησυχη" φοιτητικη ζωη που προσφερει η Ελληνικη επαρχια.

Link to comment
Share on other sites

Προβλέπω τεράστια πτώση βασεων, πάνω από 1000 μόρια, οπότε λογικα την Ξάνθη την πιάνεις.
Η ιστορια μας εχει δειξει οτι οι βασεις στις υψηλοβαθμες και περιζητητες σχολες ανεβαινουν πολλα μορια πολυ ευκολα αλλα δυστυχως η ευτυχως κατεβαινουν δυσκολα... Οποτε τα περι πτωσης χιλιων μοριων, κομματακι δυσκολο. Η σχολη στην Ξανθη κυμαινεται απο 17.600 εως 18 κ τα τελευταια χρονια. Λιγο απιθανη τετοια πτωση. Μακαρι βεβαια να γινει κανενα θαυμα, να σταθει κ τυχερος γιατι δεδομενου ολων των συγκυριων το ΗΜΜΥ στην Ξανθη του ταιριαζει γαντι.... Φιλε ναι, το ΗΜΜΥ στα χανια αξιζει. Και αξιζει να κανεις μια θυσια 5-6 χρονων που θα σε ανταμειψει για μια ολοκληρη ζωη... ΑΥτα τα περι επαγγελματικων δικαιωματων που λεει ο θοδωρης ισχυουν αλλα εγω ξερω πολλα ατομα που εργαζονται καλως αμοιβομενα. Οποτε ολα ειναι σχετικα. Και προς θεου, οχι και να χαντακωθει...
Link to comment
Share on other sites

Kαλα Frantma τι το παραμυθιαζεις το παιδι και θελεις να το χαντακωσεις στελνοντας το στα Χανια?

 

Γιατι δεν του λες πως η σχολη Ηλεκτρονικων Μηχανικων στα Χανια ειναι σχολη χωρις επαγγελματικα δικαιωματα και οσοι τελιωνουν αντιμετωπιζουν τρομακτικες δυσχερειες στην επαγγελματικη τους αποκατασταση?

 

Τωρα το αλλο για την φοιτητικη ζωη στα Χανια? Μαλλον για black humour μου φανηκε...

 

Για μενα ο φιλος μας θα πρεπει να σκεφτει πολυ τι θα κανει γιατι ειναι σε περιεργη θεση, απο την μια με την βαθμολογια του δεν πιανει τα "πρωτοκλασατα" τμηματα σε Αθηνα-Θεσσαλονικη-Πατρα και θα πρεπει να συμβιβαστει με κατι υποδεεστερο και οσον αφορα την ακαδημαικη του σταδιοδρομια και οσον αφορα την υπερβολικα "ησυχη" φοιτητικη ζωη που προσφερει η Ελληνικη επαρχια.

 

 

 

Πλακα μας κάνεις τώρα; Δεν έχει επαγγελματικά δικαιώματα; Και αυτο τι είναι; ΦΕΚ 243/3-12-97 Καλύτερα να είμαστε ορθότερα ενημερωμένοι πριν πούμε την αποψη μας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.