Μετάβαση στο περιεχόμενο

sos βοηθεια για επιλογη σχολης!


-akis-

Recommended Posts

Μακριά από ΤΕΙ χωρίς ΕΔ. Ταλαιπωρούμαστε που ταλαιπωρούμαστε οι παλιοί, ας γλιτώσουν οι νέοι τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δηλαδή τι ΕΔ έχουν οι διακοσμητές? μπορουν να υπογράψουν αρχιτεκτονικά? Μην τρελλαθούμε. Μη μου πεις ότι θεωρείς καλύτερα ΤΕΙ διακοσμητικής απο Μηχανολογίας, Ηλεκτρολογίας κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να υπογράψουν μελέτες διακόσμησης/διαρύθμισης που δεν αγγίζουν όμως κολώνες κτλ άρα μια χαρά ΕΔ έχουν.

Όσο για το θεωρώ σαν τμήμα καλύτερα από τμήματα μηχανολογίας, ηλεκτρολογίας κτλ είναι κάπως αδιάφορο. Θεωρώ ας πούμε το τμήμα Ενεργειακής Τεχνολογίας του ΤΕΙ Αθηνών (που τελείωσα) αρκετά δύσκολο και υψηλού επιπέδου. Και; Μου επιτρέπει το κράτος να δουλέψω σαν ηλεκτρολόγος μηχανικός; Όχι. Καλύτερα διακοσμητής λοιπόν που σπούδασες 8 και δουλεύεις για 8 παρα να σπουδάσεις για 10 και να δουλεύεις για 2-3.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να υπογράψουν μελέτες διακόσμησης/διαρύθμισης που δεν αγγίζουν όμως κολώνες κτλ άρα μια χαρά ΕΔ έχουν.

Όσο για το θεωρώ σαν τμήμα καλύτερα από τμήματα μηχανολογίας, ηλεκτρολογίας κτλ είναι κάπως αδιάφορο. Θεωρώ ας πούμε το τμήμα Ενεργειακής Τεχνολογίας του ΤΕΙ Αθηνών (που τελείωσα) αρκετά δύσκολο και υψηλού επιπέδου. Και; Μου επιτρέπει το κράτος να δουλέψω σαν ηλεκτρολόγος μηχανικός; Όχι. Καλύτερα διακοσμητής λοιπόν που σπούδασες 8 και δουλεύεις για 8 παρα να σπουδάσεις για 10 και να δουλεύεις για 2-3.

Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου... Γι αυτο θελει καλο ψαξιμο στα 18 μας...

Link to comment
Share on other sites

thomasmakriniotis δεν εισαι ενημερωμενος για το θεμα και παρολα αυτα κανεις τον σιγουρο.

Τωρα απο ΦΕΚ και τετοια ο καθενας μπορει να σου παρουσιασει δεκαδες που δεν σημαινουν τιποτα επι της ουσιας. Το μονο ισχυρο στον κλαδο μας ειναι το βασιλικο Διαταγμα του 1934 το οποιο μεχρι και σημερα καθοριζει τα ΕΔ ολων των Πολυτεχνικων σχολων. Ολα τα αλλα ειναι για να δουλευουν τους πιτσιρικαδες που ειναι ευκολοπιστοι.

 

Οι Ηλεκτρονικοι Μηχανικοι ΔΕΝ εχουν τα επαγγελματικα δικαιωματα των Ηλεκτρολογων-Μηχανολογων Μηχανικων. Τωρα αμα ως επαγγελματικα δικαιωματα θεωρεις αυτα τα νεφελωδη που εχουν οι Πληροφορικαριοι ε τοτε τι να πω...

 

Λυπαμαι παντως που παροτι φοιτητης δεν σε εχει απασχολησει το θεμα των ΕΔ που ειναι το Α και το Ω στον τεχνικο κλαδο και παρασυρεσαι απο ασχετους που σε παραπληροφορουνε.

Σαν επισημανση να σου πω πως οταν εγω ημουν στο Πολυτεχνειο Κρητης ειχε υπαρξει τοτε προταση να μετονομαστει η σχολη απο Ηλεκτρονικων σε Ηλεκτρολογων προκειμενου να αποκτησει επιτελους ΕΔ και τοτε τα ΕΑΑΚ που πλειοψηφουσαν αρνηθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου... Γι αυτο θελει καλο ψαξιμο στα 18 μας...

 

Στα δικά μου 18 πάντως το μόνο που είχαμε για ενημέρωση ήταν το... ΣΕΠ. Μακάρι να υπήρχε michanikos τότε. Που ξέρεις; Μπορεί να τελείωνα διακοσμητής. Δεν ξέρω για καριέρα αλλά σίγουρα θα γνώριζα περισσότερες κοπέλες από ότι γνώρισα στη ΣΤΕΦ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.