Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γη υψηλής παραγωγικότητας & υφιστάμενα κτίρια


kkookk1

Recommended Posts

Θα ηθελα την βοηθεις σας σε κατι. συγκεκριμενα μου εχει τυχει η περιπτωση ενος νομιμου κτιριου μεσα σε γεωργικη γη υψηλης παραγωγικότητας στο οποιο θελει να λειτουργησει συνεργειο. μου ζηταει η διευθυνση περιβαλλοντος τη γνωμη της νεχωπ και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι. μιλαμε για κτιριο νομιμο με εδεια οικοδομης απο το 1991. ξερει κανεις τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά η ΝΕΧΩΠ δεν έχει καμμιά αρμοδιότητα για να αποφανθεί αν είναι γη υψηλής παραγωγικότητας (αυτό είναι αρμοδιότητα της Δ/νσης Αγροτικής Ανάπτυξης).

 

Φυσικά η Δ/νση Περιβάλλοντος μπορεί να ζητήσει από τη ΝΕΧΩΠ γνωμοδότηση για την ίδρυση συνεργείου ή οποιασδήποτε άλλης δραστηριότητας σε υφιστάμενο κτίριο. Φαντάζομαι παλιότερα εκεί λειτουργούσε κάποια άλλη επιχείρηση. Η ΝΕΧΩΠ θα γνωμοδοτήσει λοιπόν όπως κάνει για όλα τα έργα και δεν νομιζω να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ΝΕΧΩΠ αρχαιολογίες δασαρχεία στελνει όταν προκειται να βγει οικοδομική άδεια. Παραλογο μου ακουγεται εφοσον υπαρχει κτηριο...

 

Οταν υπάρχει κτηριο μονο στο Δημο συνηθως στελνουν...

 

Ελπίζω να μη μπλεξεις...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε βλέπω να μπλέκεις αν η αρχική άδεια δεν έχει την ίδια χρήση με αυτή που ζητάς στην άδεια σου!!! Στείλε μας για το αποτέλεσμα καλά ξεμπερδέματα

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεται τη ΝΕΧΩΠ με τη γη υψηλής παραγωγικότητας ή τη χρήση.

Η ΝΕΧΩΠ γνωμοδοτεί με χωροταξικά και περιβαλλοντικά κριτήρια. Λέει τη γνώμη της για το αν πρέπει η όχι η συγκεκριμένη δραστηριότητα να πραγματοποιηθεί στο συγκεκριμένο μέρος. Και φυσικά η γνώμη της δεν είναι δεσμευτική (θεωρητικά τουλάχιστον).

Τώρα για τον αν θα χρειστεί αλλαγή χρήσης το κτίριο είναι κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σε γη υψηλής παραγωγικότητας δεν επιτρέπεται η δόμηση.

Σχετικό Ν. 2637/98.

Πλην όμως πουθενά δεν αναφέρεται τι γίνεται σε περίπτωση αλλαγής χρήσης

υφιστάμενου κτηρίου.

Η σχετική βεβαίωση εκδίδεται από την αρμόδια Δ/νση Γεωργίας.

Επίσης πουθενά δεν αναφέρεται απο τη σχετική νομοθεσία γιατί θα πρέπει να γνωμοδοτεί πρώτα η ΠΕΧΩΠ ( Πρώην ΝΕΧΩΠ ).

Παρ' όλα αυτά σε ανάλογες περιπτώσεις δικές μου , προκειμένου να μην μπλέξω με την ευθυνοφοβία των υπαλλήλων , πήρα την βεβαίωση αφού δέχτηκα να γνωμοδοτήσει και η ΠΕΧΩΠ.

Καλό κουράγιο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.