Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύνθεση υπολογιστή για rendering


ioanniskar

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Ενδιαφέρεται γνωστός μου να συνθέσει έναν υπολογιστή. Είναι αρχιτέκτονας και η χρήση του υπολογιστή θα είναι κυρίως το 3D Rendering.

Επειδή έχω εγκαταλείψει εδώ και λίγα χρόνια τους σταθερούς υπολογιστές θα ήθελα να μου πείτε τι πρέπει να έχει αναλυτικά ένα τέτοιο μηχάνημα.

Τα βασικά προγράμματα με τις περισσότερες απαιτήσεις είναι 3DS Max και το Lumion,το οποίο λένε ότι κάνει το rendering στην GPU οπότε απαιτείται καλή κάρτα γραφικών.

 

Δηλαδή:

Επεξεργαστής: i7;

Σκληρός δίσκος: SSD; ή SSD μόνο για προγράμματα και λειτουργικό και συμβατικός για τα δεδομένα;

Κάρτα γραφικών: Δεν γνωρίζω τις καινούριες κάρτες οπότε θα ήθελα προτάσεις. Είχα διαβάσει για την λύση των δύο καρτών γραφικών για τέτοιες περιπτώσεις. Πώς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και έχει σημαντικό όφελος;

Μητρική: Επίσης θα ήθελα προτάσεις.

RAM: Μέχρι πόσο μπορεί να φτάσει και πόσο χρειάζεται για μία τέτοια δουλειά;

Οθόνη: Δεν ενδιαφέρει τόσο πολύ. Μία απλή. Μπορεί να συνδεθεί μία τηλεόραση πλάσμα 40" που έχει ήδη; Θα μειώνει την αποδοτικότητα του PC για το rendering λόγω μεγέθους της οθόνης;

 

Σε ποιο κομμάτι του υπολογιστή να δωθεί μεγαλύτερη βαρύτητα;

 

Το ποσό που διατίθεται για τον υπολογιστή είναι 2500-3000 Ευρώ (μόνο για το hardware, windows έχω από msdnaa και τα προγράμματα υπάρχουν ήδη)

 

Αν ξεφύγουμε από αυτό το ποσό, δηλαδή φτάσουμε τις 3500-4000 Ευρώ τι παραπάνω κερδίζουμε και αξίζει το ποσό τα επιπλέον χαρακτηριστικά;

Φυσικά μιλάμε για PC καθώς οι iMac και Mac Pro δεν νομίζω να φτάσουν σε απόδοση ένα PC με τα ίδια λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Θα βρείς έναν τεχνικό υπολογιστών (όχι στα γνωστά μαγαζιά γιατί πουλάνε ότι έχουν στο ράφι) και θα σου πει ... αρκετή μνήμα RAM - μεγάλο σκληρό δίσκο - μια κάρτα γραφικών για παιχνίδια και ένα καλό κουτί (σημαντικό) για καλό αερισμό ... λεπτομέρειες ο τεχνικός ...

Link to comment
Share on other sites

με 2500-3000 παίρνεις παπάδες..

 

Μήν πας κάτω από 8 gb ram και πάρε τον καλύτερο i7 που κυκλοφορεί (κάνει γύρω στα 900 ευρώ).

 

Μετά να ξέρεις ότι μπορείς να πάρεις μια καλή κάρτα γραφικών, και αν δεις ότι δεν σου φτάνει μπορείς να προσθέσεις και άλλη μία ίδια, μόνο που θα σου καταναλώνει πολύ περισσότερο ρεύμα..

 

Η γνώμη μου λόγω του ότι είσαι και αρχιτέκτονας είναι να μην λυπηθείς τις ίντσες της οθόνης σου. Εγώ πήρα μια LG flatron m2780df ,27 ιντσών στα 350 ευρώ και σκέφτομαι να πάρω και μία δεύτερη (μικρότερη) για dual desktop..

 

Γενικά ανάλογα με την κάρτα μπορείς να συνδέσεις πάνω ότι οθόνη θες. Εγώ στο Laptop μου (λίγο τέρας βέβαια για laptop, dell με i7, 4gb ram, 1gb ati radeon..) έχω συνδεδεμένες ταυτόχρονα την 27άρα lg και μία samsung led tv 40''

 

Πάντως με τόσα λεφτά πρόσεξε εγγυήσεις κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.