Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

22 Χρονών από οικονομικά..να κάνω 2 πτυχίο Μηνανολόγος.Μηχ στον Καναδά;


Papman

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum.Είναι το πρώτο μου μήνυμα και το συντάσσω εξαιτίας σοβαρότατων ανησυχιών επαγγελματικού προσανατολισμού.

 

Λοιπόν.

Με λένε Μανώλη, είμαι 22 χρονών και φέτος παίρνω πτυχίο Λογιστικής & Χρημ/κής (στα 4 χρόνια)

 

Έχω γεννηθεί στο Μόντρεαλ του Καναδά και έχω πλήρη δικαιώματα πολίτη του Quebec.

 

Με τρώει να δουλεύω με κατσαβίδια, βίδες κολλήσεις κ.τ.λ και να μαθαίνω πως δουλεύουν κάθε είδους συσκευές.

 

Απολυτήριο Λυκείου 19,1 Τεχνολογική κατεύθυνση, με έφεση στην φυσική

 

Και σας ρωτάω αγαπητά μέλη του forum:

Μήπως είμαι μεγάλος για να κάνω αυτό το βήμα;Μήπως δεν προσλαμβάνουν απόφοιτους στα 27 τους;Μήπως θα δουλέψω 10 χρόνια και μετά τέλος;;;Μήπως το έχασα το τρένο;;;

 

Θέλω να ευχαριστήσω τους πάντες για την ύπαρξη αυτού του forum, όπου μπορώ να μοιραστώ τον πόνο μου με ανθρώπους που έχουν ήδη εντρυφήσει στον τομέα που θα ήθελα να μεταβώ!!

 

Μανώλης:):):)

Link to comment
Share on other sites

Να κανεις και να ξερεις οτι και στα 27 σου θα βρεις δουλεια ειτε σε καναδα ειτε σε usa

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την αμεσότατη απάντηση σου..

 

Εσύ αγαπητέ τι έχεις ακουστά; Πόσα είναι τα παραγωγικά χρόνια ενός μηχανικού;

Δεν ξέρω καν αν σταματούν τα παραγωγικά χρόνια, εύχομαι να μην είναι αφελείς οι ερωτήσεις μου..

Link to comment
Share on other sites

Τα παραγωγικα χρονια σαφως εξαρτωνται απο σενα και να ξερεις την δουλεια σου και το μυαλο σου θα εκτιμησουν. Αργοτερα και την εμπειρια σου

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε εισαι σοβαρος? Εαν εχεις τη δυνατοτητα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως πρεπει να το κανεις!!!!! Οποιος εχει ορεξη για δουλεια αισθανεται παντα ννεος και το δειχνει. Δηλαδη αν εκανες ενα μεταπτυχιακο η κ ενα διδακτορικο στην ιδια ηλικια δε θα σουν οταν θα ωγαινες στην αγορα εργασιας? μην το συζητας καν! καλη τυχη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το feedback που μου δίνετε! Λαμβάνω υπόψιν μου ότι είπατε..

 

Πιστεύω και εγώ πως η όρεξη για δουλειά καθορίζει το πόσο καλός είσαι,απλά φοβόμουν πως η αγορά (εργοδότης) δεν το αντιλαμβάνεται και υπάρχει μία πιο στερεότυπη άποψη σχετικά με το πότε θεωρείται κάποιος "αναλώσιμος"..

Link to comment
Share on other sites

αλλα κ συ βρε αγορι μου, για να περασες Λ/Χ παει να πει οτι τα χες παει καλα στις εξετασεισ. τι δε δηλωνες απο τοτε κατι σχετικα με τη μηχανολογια, αφου αυτη ηταν η τρελα σου??? καλη η σχολη που τελειωνεις αλλα βρισκεται σε εκ διαμετρου αντιθετη αποσταση απ αυτο που γουσταρεις πραγματικα!!!! εκτος αν το καταλαβες στην πορεια....;)

Link to comment
Share on other sites

αλλα κ συ βρε αγορι μου, για να περασες Λ/Χ παει να πει οτι τα χες παει καλα στις εξετασεισ. τι δε δηλωνες απο τοτε κατι σχετικα με τη μηχανολογια, αφου αυτη ηταν η τρελα σου??? καλη η σχολη που τελειωνεις αλλα βρισκεται σε εκ διαμετρου αντιθετη αποσταση απ αυτο που γουσταρεις πραγματικα!!!! εκτος αν το καταλαβες στην πορεια....;)

 

Θα σου πω..δεν πέρναγα μηχανολόγων στο πολυτεχνείο και τότε δεν θυσίαζα να πάω σε άλλη πόλη...εγώ και οι γονείς μου δεν ήμασταν έτοιμοι ώστε να φύγω στο εξωτερικό τότε, και τελικά άλλο περίμενα και άλλο εισέπραξα στην σχολή που πέρασα και τελειώνω.

 

Επιπλέον, οι δυσμενείς συνθήκες στην χώρα μου δίνουν καλή δικαιολογία να επαναπροσδιορίσω το τι θέλω και να δοκιμάσω να κάνω την μετάβαση.

 

Ξέρω πως ο χρόνος περνάει και πως πρέπει να πάρω μία απόφαση, αλλά θεωρώ πως θα μπορούσα να έχω δυνατότητες στον κλάδο της μηχανολογίας.

Έτσι οι γνώμες σας είναι πολύτιμες για μένα, ώστε να επαληθεύσω ή να αναθεωρήσω τον τρόπο σκέψης μου...

 

Σας έχω κουράσει αλλά θα σας ευχαριστήσω και πάλι για το θέμα που σηζητάμε:):):)

Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα. Κλασικα αλλο ενα ατομο που επηρεστηκε απο υπαρχουσες συνθηκες. Οχι ρε, ποιον κουραζεις? ;) Πιστευω απο τον τονο που μιλας και μονο οτι εχεις ορεξη για περαιτερω ανελιξη! Πιστευω οτι θα τα καταφερεις. Ειναι γεγονος οτι ο κλαδος της μηχανολογιας ειναι ιδιαιτερα...γοητευτικος και αν εχεις κ λιγο το μικροβιο μεσα σου (που απ' οσα ανεφρες αρχικα μαλλον το χεις) σε συνεπαιρνει!!!! Καλη τυχη σε οτι και να κανεις. Ασε που στα 27 σου με 2 πτυχια θα σαι πολυ πολυ γαματος και περιζητητος!!!!!! Αντε, οτι μπορουμε κανουμε να σε ενθαρρυνουμε!!!! χαχαχαχαχαχαχαχαχ Φιλικα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.