Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παθητική πυροπροστασία - Σχέδιο


john7

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Κάνω μια Μελετη παθητικης πυροπροστασίας.την Μελετη(με τις οδευσεις διαφυγής κτλ κτλ) την Έχω ετοιμάσει.

Θα πρεπει να δώσω στην πολεοδομία μόνο αυτη τη Μελετη η θα πρεπει να δώσω και τις κατοψεις;

Στις κατοψεις θα πρεπει να φαίνεται κάτι(πχ οι οδευσεις διαφυγής;);

Υπάρχει κάποια Τυποποίηση στη σχεδίαση;;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε φυσικά και η μελέτη θα πρέπει να συνοδεύεται από κατόψεις όπου

θα σχεδιάσεις και τις οδεύσεις διαφυγής , με τεθλασμένα πολύγραμμα (poliline) , που θα ξεκινάνε από τα πιο απομακρυσμένα σημεία των χώρων μέχρι την έξοδο διαφυγής , οι οποίες πρέπει να πληρούν τις προδιαγραφές , ανάλογα με την χρήση του ακινήτου.

 

Για περισσότερα κλίκα εδώ

http://www.fireservice.gr/pyr/site/home/LC+Primary+Menu/Nomothesia/Piroprostasia.csp

Link to comment
Share on other sites

john7

 

Ξεκινάς στις οδεύσεις πχ. Α Β Γ Δ Ε ... και γράφεις τις επιμέρους αποστάσεις πχ. Α-Β= τόσο Β-Γ=τόσο κλπ.κλπ.

Στο κάτω μέρος του σχεδίου γράφεις ΑΒΓΔΕ...=Τόσο <απαιτούμενου

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει επιπλεόν να δείξεις τα πυροδιαμερίσματα (συνήθως σημειώνεις και τις πυράντοχες πόρτες), φωτιστικά ασφαλείας, σήμανση οδεύσεων και εξόδων (που συνήθως ενσωματώνεται στα φωτιστικά ασφαλείας) και ότι άλλο μπορεί να χρειάζεται το κτίριο.

 

Κάτι στο οποίο νομίζω ότι δεν δίνεται πολύ σημασία, είναι οι αποστάσεις από τα όρια του οικοπέδου ή διπλανά κτίρια και οι περιορισμοί που επιφέρουν στο ποσοστό κουφωμάτων των όψεων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι νεά μηχανικός και έχω κάποιες απορίες σε σχέση με την παθητική πυροπροστασία.

Πρόκειται για ένα συνεργείο αυτοκινήτων και πλυντήριο -λιπαντήριο αυτοκινήτων.

Ο φέρων οργανισμός είναι μεταλλικός και η επικάλυψη θα γίνει με πάνελ. Ο χώρος του συνεργείου-πλυντηρίου-λιπαντηρίου είναι ισόγειος. Στην προέκταση του συνεργείου υπάρχει ένας χώρος (ισόγειο και όροφος) για την δημιουργία γραφείων. Θα μπορούσε να μου πει κάποιος αν το κτίριο αυτό απαιτεί πυραντίσταση για το μεταλλικό σκελετό και τα πάνελ ή απλά μπορώ να χωρίσω τα γραφεία από το υπόλοιπο θεωρώντας δυο πυροδιαμερίσματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από την στιγμή που χωρίζεις δύο πυροδιαμερίσματα αυτά απαιτείται να έχουν κάποιο δείκτη πυραντίστασης.

Προσοχή επίσης στις αποστάσεις που ορίζονται στο άρθρο για την δομική πυροπροστασία... π.χ. γειτονικά παράθυρα διαφορετικών πυροδιαμερισμάτων, απόσταση ανοίγματος ισογείου από το άνοιγμα του ορόφου κλπ.

Αν δίπλα στα γραφεία χτίσεις τοίχο σε επαφή με τα πάνελ τότε ο τοίχος από μόνος του μπορεί να καλύπτει τον δείκτη πυραντίστασης.

Προσοχή στα πυράντοχα πάνελ γιατί είναι από πετροβάμβακα και έχουν πολλά κατασκευαστικά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Καλησπέρα στην κοινότητα!

Γνωρίζεις κάποιος/α αν για την υποβολή της παθητικής πυροπροστασίας χρειάζεται και σχέδιο τομής που να δείχνει τα πυροδιαμερίσματα; Ή αρκούν οι κατόψεις που συνοδεύουν την τεχνική έκθεση πυροπροστασίας;

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

@ArisK32 Απαιτείται σχέδιο τομής όπου θα φαίνονται τα πυροδιαμερίσματα και θα αναγράφονται οι χρόνοι πυραντίστασης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.