Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντί για γείωση σε φωτιστικό, κάνω ουδετέρωση!


bowser-13

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Μόλις μου ήρθε φώτιση και σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το topic. Επειδή σε ένα πολύφωτο με μεταλλικά μέρη έχω μόνο φάση και ουδέτερο, μπορώ να το "γειώσω" με τον ουδέτερο; Θα έχω πρόβλημα; Παλιά ξέρω ότι γινόταν καμιά φορά και λειτουργικά μάλλον είναι σωστό. Όμως είναι και επικίνδυνο και απαγορεύεται αυστηρά από τους κανονισμούς! Αν ακουμπήσει η φάση στο μεταλλικό μέρος θα διακόψει η ασφάλεια το κύκλωμα. Τι λέτε; Θέλω τη γνώμη σας! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ο RCD δεν σε αφήνει να το κάνεις :lol::lol:

Αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι ο RCD δεν το διαβάζει θεωρητικώς λοιπόν μπορεί να γίνει αυτό που λες στην περίπτωση όμως διακοπής ουδετέρου θα υπάρξει σοβαρό πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύεται, όμως είναι μια έσχατη λύση ( ; ) για περιπτώσεις παλιών εγκαταστάσεων που είναι δύσκολο να κατασκευαστεί γείωση... Στην περίπτωση όμως που γίνει διαρροή δεν νομίζω να διακόψει ο ΔΔΕ, απλά θα διακόψει η ασφάλεια λόγω υψηλής έντασης. Ε, αν κοπεί ο ουδέτερος, τότε θα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα... Κουβέντα να γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Μην το κάνεις ...

 

Αν κοπεί ο αγωγός του ουδέτερου κάπου ανάμεσα από τον πίνακα έως το φωτιστικό τότε κάθε φορά που θα "ανοίγει" το φως θα εμφανίζεται η φάση στο σώμα του !

Σε αυτήν την περίπτωση δεν θα ανάβει και θα κάνει πιο επικίνδυνη την κατάσταση γιατί κάποιος θα θέλει να "σφίξει" την λάμπα που δεν πιάνει !!!

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση διακοπής ουδέτερου με γειωμένο το σώμα του φωτιστικού από τον ουδέτερο Εάν το ακουμπήσεις και είναι υπό τάση θεωρητικώς θα λειτουργήσει ο RCD ΘΕΩΡΗΤΙΚΩΣ ΠΑΝΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση διακοπής ουδέτερου με γειωμένο το σώμα του φωτιστικού από τον ουδέτερο Εάν το ακουμπήσεις και είναι υπό τάση θεωρητικώς θα λειτουργήσει ο RCD ΘΕΩΡΗΤΙΚΩΣ ΠΑΝΤΑ

 

Σωστά. Εφόσον ο ΔΔΕ υπολογίζει το άθροισμα των ρευμάτων της φάσης και του ουδετέρου (διανυσματικά), και το αποτέλεσμα βγάζει μια διαφορά (ρεύμα διάφορο του μηδενός και μεγαλύτερο των 30mA) θα διακόψει ο ΔΔΕ...

 

Υ.Γ.: Ρε τους κερατάδες, τι συσκευή βγάλανε... :P

Link to comment
Share on other sites

Αν το πολυφωτο κρεμετε ψηλα, εκει που δεν το φτανει κανεις, δεν χρειαζεται να το γειωσεις. Αν το συνδεσεις τον ουδετερο στο σασί, πιλαθως να πεσει ο διαρροης, ιδιεταιρα αν ο γάντζος αναρτησης συνδεεται στον οπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό για τον γάντζο. Κυρίως αν μιλάμε για σύρμα που στηρίζεται στον οπλισμό...

 

Να θυμίσω όμως, ότι ο 384 δεν κάνει διακρίσεις για φωτιστικά που βρίσκονται ψηλά ή χαμηλά. Εκτός αν ακολουθήσεις την 413.3 για προστασία από έμεση επαφή (προστασία με εγκατάσταση σε μη αγώγιμους χώρους).

 

Για τις συνηθισμένες περιπτώσεις λοιπόν, δεν υπάρχει εξαίρεση από τη σύνδεση με αγωγό προστασίας (PE) για τα φωτιστικά που βρίσκονται ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.