Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Στατικές απαιτήσεις σε αλλαγή χρήσης.


 
nik

Recommended Posts

Θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης από κατοικία σε κατάστημα επομένως το κινητό φορτίο πλακών γίνεται από 2κΝ/μ2 - 5 κΝ/Μ2.Η πλάκα όμως του κτιρίου , το οποίο είναι παλιό , έχει λυθεί με 2.Σε αυτήν την περίπτωση τι κάνετε?Ενίσχυση?Ο έλεγχος με το πρόγραμμα που έκανα για φορτίο 5κΝ έδειξε οτι τα υπάρχοντα σίδερα από τους ξυλότυπους που βρήκα δεν αρκούν.Υπάρχει άλλη λύση εκτός από την ενίσχυση?Υπόψην οτι οι ιδιοκτήτες έχουν κάνει από μόνοι τους κάποιες ψιλοενισχύσεις στην πλάκα με μεταλλικά όπως μου είπανε τα οποία και δεν τα έχω δει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι υπάρχει άλλη λύση. Μόνο εάν με μείωση των μονίμων καταφέρει να σου επαρκεί ο υπάρχον οπλισμός.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Χάρη. Δες πρώτα αν λόγω άυξησης των φορτίων αντέχει και ο υπόλοιπος φέρων οργανισμός του κτηρίου. Αν ναι τότε ενίσχυσε μόνο την πλάκα. Με λίγο ανθρακούφασμα και εφόσον ικανοποιείται ο σχεδιασμός σε λειτουργικότητα (βέλος κάμψης) θα είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

χμμ... δύσκολα τα πράματα

 

Το θέμα είναι πως επηρεάζεται και ολόκληρος ο φέρων οργανισμός ....

Πως θα υπογράψεις βεβαίωση στατικής επάρκειας ???

 

Μόνο για την πλάκα πάντως μια "εύκολη" λύση είναι "καρέ" λωρίδες από ανθρακούφασμα (όπως είπε και ο iovo) ... το πρόβλημα όμως είναι πως πρέπει να γίνει στο κάτω διαμέρισμα

Link to comment
Share on other sites

χμμ... δύσκολα τα πράματα

 

Το θέμα είναι πως επηρεάζεται και ολόκληρος ο φέρων οργανισμός ....

Πως θα υπογράψεις βεβαίωση στατικής επάρκειας ???

 

Μόνο για την πλάκα πάντως μια "εύκολη" λύση είναι "καρέ" λωρίδες από ανθρακούφασμα (όπως είπε και ο iovo) ... το πρόβλημα όμως είναι πως πρέπει να γίνει στο κάτω διαμέρισμα

 

ισως άσχετο..

τα υφασματα δεν τα φοβάστε σε πυρκαγιά?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Το κατάστημα είναι σε όροφο ή ισόγειο; και τι χρήση θα έχει; διότι είναι διαφορετικά αν είναι τυπογραφείο σε όροφο και παπουτσάδικο σε ισόγειο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα είναι λογικό αυτο που ρωτάει ο bmw.Απο τη άλλη που μπορώ να βρώ τις φορτίσεις ανάλογα με την χρήση των κτιρίων.Σε παρόμοια περίπτωση μετατροπής 1 ορόφου κατοικίας του 50 κατι σε φροντηστήριο, πρέπει να γίνει έλεγχος στατικήε επάρκειας.Νομίζω δεν ζητήθηκε απο πολεοδομία

Link to comment
Share on other sites

Έχει υπόγειο από κάτω.Απλά έλεγα μήπως μπορούσα να γλυτώσω την ενίσχυση με κάποιον τρόπο.

Πάντως εάν επιλύσω την πλάκα με πεπερασμένα και όχι σαν αμφιέρειστη δοκό (είναι μίας διέυθυνσης πλάκα με λόγο πλευρών 3/1 που σηρίζεται σε δύο δοκούς αρθρωτά-δεν συνεχίζει σε πλάκα) βγάζει μικρότερες ροπές αλλά και πάλι δεν αρκούν τα σίδερα.

Το κατάστημα ίσως φέρει κάποια μηχανήματα (ψυγεία-φούρνο).Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

nik νομίζω ότι κακώς ανησυχείς εφόσον δεν είσαι σε όροφο και δεν έχεις μεγάλα φορτία. Η επίλυση με τα πεπερασμένα θα σου δώσει σαφώς μικρότερους οπλισμούς, τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρεία και για τα προγράμματα που χρησιμοποίω εγώ. αν πάλι δεν φτάνει ο οπλισμός κάτω από τα ψυγεία σου κάνε ένα μεταλλικό πατάρι στο υπόγειο που να στηρίζει την πλάκα σου.

Link to comment
Share on other sites

 

τα υφασματα δεν τα φοβάστε σε πυρκαγιά?

 

Υπάρχουν επιχρίσματα προστασίας ειδικά γι αυτή τη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.