Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Στατικές απαιτήσεις σε αλλαγή χρήσης.


 
nik

Recommended Posts

Καλημέρα, έχω κτίριο (ισόγειο κατάστημα, α΄όροφος κατοικία) το οποίο έχω τακτοποιήσει με ν.4495/17. Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει αλλαγή χρήσης του α' ορόφου από κατοικία σε χώρο συνάθροισης κοινού (θα το λειτουργήσει σαν εστιατόριο). Μετά από Μ.Σ.Ε. που έκανε συνεργάτης - συνάδελφος κατέληξε ότι το κτίριο απαιτεί ενίσχυση κι έκανε και Μελέτη ενισχύσεων με προτάσεις που δεν επηρεάζουν δόμηση - κάλυψη. 

Η ερώτηση είναι αν μπορούν να γίνουν οι ενισχύσεις ανεξάρτητα της άδειας αλλαγής χρήσης η οποία μπορεί να γίνει σε δεύτερο χρόνο? Σε αυτήν την περίπτωση τι άδεια απαιτείται? απαιτείται και επίβλεψη? Αν ναι , μπορεί να υπογράψει επίβλεψη άλλος μηχανικός από αυτόν που έκανε τη μελέτη ενισχύσεων? 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

(οι ενισχύσεις είναι πλέγμα γύρω από κολώνες και τοίχους και σκυρόδεμα από πάνω)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, η λογική λέει ότι για να εγκατασταθεί η ζητούμενη χρήση θα πρέπει να γίνει πριν η ενίσχυση ή τουλάχιστον να γίνει μαζί με την αλλαγή χρήσης. Οπότε εκδίσεις άδειας ενίσχυσης + αλλαγή χρήσης, κανονικά όχι με ΕΕΔΜΚ. Για το ποιός θα υπογράψει και τι, όλα γίνονται κατόπιν συνεννόησης. Για το αν οι ενισχύσεις επηρεάζουν δόμηση/κάλυψη υπάρχει μία ανοχή στο ΝΟΚ την οποία προφανώς έχεις ελέγξει για να λες ότι δεν υπάρχει θέμα υπέρβασης, είχε πρόσφατα συζητηθεί σε άλλο νήμα κατόπιν υποδείξεων του συν/φου @kan62

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

@akis73ευχαριστώ για την απάντηση. Eπειδή την άδεια για τις ενισχύσεις θα την πληρώσει ο ιδιοκτήτης ο οποίος θα την κάνει ούτως ή άλλως λόγω προβλημάτων στο ακίνητο ενώ την άδεια αλλαγής χρήσης θα την πληρώσει ο ενοικιαστής, γι' αυτό και με ρώτησαν αν γίνεται να κάνω μόνο την άδεια για την ενίσχυση προς το παρόν. Εννοείται ότι τους απάντησα αυτό που λες κι εσύ που είναι το λογικό. Τώρα ως προς τις ανοχές έχω μπλεχτεί λίγο αλλά θα το συζητήσω σε άλλο topic.😁

Link to comment
Share on other sites

Το οικονομικό κομμάτι είναι εύκολο βγάζεις τις αμοιβές για την ενίσχυση και αυτές για την α.χ. και αναλόγως πληρώνει ο καθένας, είναι θέμα συνεννόησης.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να εκδοθεί πρώτα η άδεια ενισχύσεων, αλλά:

- θα υπάρξει διπλή γραφειοκρατία

- (νομίζω πως) πριν την έκδοση της άδειας αλλαγής χρήσης, θα πρέπει να έχει διασφαλιστεί (με ελεγκτη δόμησης?) η εφαρμογή της ενίσχυσης

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.