Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ισοζύγιο Ισχύος


vaggelhs92

Recommended Posts

Διαβάζω για την εξεταστική και έχω ψιλοπελαγώσει στην ηλεκτροτεχνία...Ξέχασα τις σημειώσεις σπίτι ενός συμφοιτητή μου και το σύγγραμμα είναι χαοτικό...Η ερώτηση μου μπορεί να ακουστεί χαζή αλλά μήπως μπορείτε να μου πείτε πως κάνω το ισοζύγιο ισχύος ενός κυκλώματος συνεχούς ρεύματος???

Link to comment
Share on other sites

Ισοζύγιο ισχύος στα κυκλώματα είναι οτι το άθροισμα των πηγών είναι ισο με το άθροισμα των καταναλώσεων. Δηλαδή η ισχύς που παράγεται στις πηγές καταναλώνεται στις αντιστάσεις. Εσύ τι ακριβώς δε ξέρεις να υπολογίσεις?

Είχα ενα καλό βιβλίο οταν έδινα κάποτε αλλα κάπου το δανέισα :-x και το έχασα. Αν θυμάμαι να σε βοηθήσω.

 

Με πρόλαβαν...

Link to comment
Share on other sites

Μου δίνει ενα κύκλωμα με αντιστάσεις, πηγή τάσης και πηγή ρεύματος.Μου ζητάει κλασσικά να βρώ ρεύματα, ισχύ σε αντιστάσεις και σε πηγές.Και μετά μου ζητάει να κάνω το ισοζύγιο ισχύος του κυκλώματος.

 

Και κάπου εδώ νομίζω κατάλαβα...Θα υπολογίσω την ισχύ στη κάθε πηγή, θα τις αθροίσω και θα πρέπει να είναι ίσες με το άθροισμα των ισχύων των αντιστάσεων έτσι???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.