Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ιδιωτικά Πανεπιστήμια


vasilis1993

Recommended Posts

Δυσκολο, εχουν & εγγραφες.

αλλα τι σχεση εχει το uel?

 

Αυτοι ενα 3ετες πτυχιο θα σου δινουν, αν εσυ συνεχισεις και παρεις αδεια

ειναι αλλο θεμα.

Βρηκαν καλο παραθυρακι παντως αν ειναι μεσω ΑRB.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας,

 

Εγώ κατέχω τον τίτλο Chartered Marketer από το Chartered Institute of Marketing UK εδώ και 3 χρόνια.

 

Μπορώ να κάνω αίτηση στον ΣΑΕΠ για αναγνώριση επαγγελματικών δικαιωμάτων?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Υπάρχει νομοσχέδιο που θα φέρει ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα.
Εγώ το θεωρώ πολύ θετικό.
Αν δεν υπήρχε η ανοχή των ιδρυμάτων (δηλαδή, σε περίπτωση καταλήψεων αν κάνει ο φοιτητής καταστροφές να διαγράφεται οριστικά από την σχολή, κάτι το οποπίο δν γίνεται) δεν νομίζω οτι θα είχε πολύ ενδιαφέρον.

Από την άλλη τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα φέρουνε πολλά χρόνια έρευνας και γνώσης. Μην ξεχνάτε οτι η πλοιοψηφία των καθηγητών στην Ελλάδα το 80% έχει σπουδάσει έξω.

Επίσης θα είναι καλό διότι ίσως τα κρατικά ιδρύματα θα συμμορφωθούν οταν οι φοιτητές θα επιλέξουν τα ιδιωτικά που δεν έχουν καταλήψεις, δεν καταστρέφονται και δεν υπάρχουν φοιτητικές παρατάξεις.

Εχω σπουδάσει έξω και δεν έχω πετύχει κανάνεν ψευτόμαγκα ελληνάρα που τόλμησε να κάνει κατάληψη ή να βάψει τόιχο, διότι την επόμενη ημέρα έχει διαγραφεί οριστικά.

Οι ψευτομαγκιές μόνο στην Ελλάδα που δεν υπάρχει τιμωρία και ποινή.

Γενικά το υποστηρίζω και το βρίσκω θετικό.
 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 29/12/2023 at 11:46 ΠΜ, Steelman said:

Από την άλλη τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα φέρουνε πολλά χρόνια έρευνας και γνώσης. Μην ξεχνάτε οτι η πλοιοψηφία των καθηγητών στην Ελλάδα το 80% έχει σπουδάσει έξω.

Εχω σπουδάσει έξω και δεν έχω πετύχει κανάνεν ψευτόμαγκα ελληνάρα που τόλμησε να κάνει κατάληψη ή να βάψει τόιχο, διότι την επόμενη ημέρα έχει διαγραφεί οριστικά.

 

Πυρετος επικρατει στο CALTECH, το ΜΙΤ και το Berkley να προλάβουν να ειναι ετοιμοι να μεταφέρουν τεχνογνωσία στην Ελλάδα μόλις ψηφιστεί το νομοσχέδιο......

Απο τα γραφόμενα σου φαίνεται ότι έχεις σπουδάσει έξω. Δεν έχεις ιδεα τι είναι το Ελληνικο πανεπιστήμιο (80% καθηγητες εξω ???) και αναπαράγεις τις βλακείες του ΣΚΑΙ και του protagon για καταλήψεις κλπ. Φαντάζομαι ότι πέτυχες πανελλήνιες αλλα σκέφτηκες οτι "που να μπλεξω τώρα με αυτό το μπουρδέλο που κανει κουμπαντο η ΔΑΠ, ας πάω εξωτερικό καλύτερα"

Εγώ πάντως που είμαι χαχόλος αποφοιτος του Πολυτεχνείου πιστευω ότι τα  ιδιώτικά που θα ανοιξουν θα είναι της πλάκας και θα τραβήξουν το επιπεδο κάτω. Θα δούμε . Το μόνο σίγουο είναι οτι οι ιδιοκτήται τους θα κάνουν πολυ γερή μπιζνα με όλους αυτους που δεν μπορουν να περάσουν πανελληνιες και πάνε εξωτερικό.

Edited by ntanos
  • Thanks 1
  • Upvote 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ψευτόμαγκες πάντως (για να λέμε και του στραβού το δίκιο) έχει και η άλλη μπάντα γενικά (στους καθηγητές αναφέρομαι). Καπαρωμένη θέση στη σχολή και γραφείο μελετών (ή κατασκευαστική /πάντα με υπογραφή άλλων) έξω.
 

[ΕΜΠ τελείωσα, να μην πούμε ονόματα και στεναχωρέσουμε κάποιες ψυχές]

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, JohnnyHoliday said:

Ψευτόμαγκες πάντως (για να λέμε και του στραβού το δίκιο) έχει και η άλλη μπάντα γενικά (στους καθηγητές αναφέρομαι). Καπαρωμένη θέση στη σχολή και γραφείο μελετών (ή κατασκευαστική /πάντα με υπογραφή άλλων) έξω.
 

[ΕΜΠ τελείωσα, να μην πούμε ονόματα και στεναχωρέσουμε κάποιες ψυχές]

Βασικα με τα λεφτά που παιρνει ενας καθηγητης, πρέπει να είσαι τρελος/βιτσιόζος/πλουσιος για να μην έχεις παραμάγαζο.

Αλλα ξερετε τι ? Τώρα που θα ανοιξουν και ιδιωτικά, θα πιεστουν τα πράγματα, θα ανοιξει ο ανταγωνισμος και μπορει να πάρουν περισσότερα λεφτα οι καθηγητες στα δημοσια ΑΕΙ και να παρατήσουν τα παραμάγαζα τους..... 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, cvlengnr said:

θα ανοιξει ο ανταγωνισμος και μπορει να πάρουν περισσότερα λεφτα οι καθηγητες στα δημοσια ΑΕΙ και να παρατήσουν τα παραμάγαζα τους.....

Ή απλώς θα σφιξουν τα λουριά και θα αναγκαστούν να κάνουν αυτό, για το οποίο πληρώνονται.

Στη ζωή, όλα είναι επιλογές. Δεν γίνεται να τα θέλουμε όλα, μονά (προβολή ως καθηγητές και εξασφάλιση μισθού) - ζυγά (μελετητικά και κατασκευαστικές) δικά μας.

Μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε και τις εκπαιδευτικες άδειες (ακριβών) λογισμικών, τις οποίες χρησιμοποιούν οι κύριοι αυτοί, κατά την απογευματινή τους "ενασχόληση". Όταν είσαι στην πιάτσα, καλώς ή κακώς, αυτά μαθαίνονται.

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, υπάρχει πάντα και η πιο απλή λύση εφόσον τα λεφτά είναι αστεία και συνάμα γελοία : να παραιτηθουν και να ασκήσουν μόνον ελεύθερο επάγγελμα. Το γιατί δεν το κάνουν, το έχω αναφέρει παραπάνω (στο σημείο "μονά").

ΥΓ Εννοείται ότι έχουμε πάντα υπόψη, το άρθρο 24 του Ν.4009/2011..

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Χάρηκα πολύ για τους συναδέφλους που έκαναν τα σχόλια, δείχνουν το τρισάθλιο επίπεδο που επικρατεί στα ελληνικά ιδρύματα και με επιβεβαιώνουν. 

*bunus για τους συναδέφλους
Σπουδασα και στην Ελλάδα και μετά συνέχισα έξω τις σπουδές μου.

Για τους νέους που θα επιλέξουν να σπουδάσουν έξω η στην Ελλάδα, εχω περάσει και από τα δυο, εννοείται πως έξω, αλλιώς θα δεις τα 5 χρόνια διδακτορικου απο τους ψευτομαγκες να είναι σπασμενοι Η/Υ και τα αποτελέσματα στον αέρα...αλλά βλέπεις ο ελληναρας το κάνει γιατι δεν έχει ποινη την διαγραφή από την σχολή...

Επίσης έξω πληρώνεσαι στο διδακτορικό κατι το οποίο δεν ισχύει στην Ελλάδα.

Για να μην ανφερθω στο αστείο με τα κομματα και τις αφίσες...τους βανδαλισμους...υλικές καταστροφές...καταστροφές υποδομών...σαν να είσαι στην εποχή των σηλαίων ένα πράμα...
 

Edited by Steelman
  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, JohnnyHoliday said:

... Δεν γίνεται να τα θέλουμε όλα, μονά...

Μην πυροβολείτε τους καθηγητές (μόνο). Η παράλληλη ενασχόληση και στον ιδιωτικό τομέα είναι παθογένεια όλου του Δημοσίου. Απλώς, για κάποιες κατηγορίες είναι νόμιμη, ενώ για άλλες (τις περισσότερες) απαγορεύεται. 

Δεν με ενοχλεί καθόλου αν ο γιατρός ή ο καθηγητής εργάζονται και στον ιδιωτικό τομέα, αρκεί να ανταποκρίνονται πλήρως στα καθήκοντά τους στο Δημόσιο. Θα ήταν προτιμότερο δηλ. να τα παίρνουν μαύρα και να παριστάνουμε όλοι ότι δεν τρέχει τίποτε?

συμπλ.

όσο για ιδιιωτικά ΑΕΙ, αν αναλογιστούμε τι γίνεται στην  ιδιωτική πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, μάλλον ο @cvlengnr έχει δίκιο

δείτε κι αυτό...

Edited by tetris
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.