Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Καλημέρα

είναι η πρώτη φορά συμμετέχω

θα ήθελα να με βοηθήσετε στις ρυθμίσεις του gps μου

έχω ένα garmin oregon 200

δεν μπορώ να το ρυθμίσω σε εγσα 87

εχω κατεβάσει κάποιες οδηγίες μέσω internet (γενικά για garmin)

αλλα δεν μπορω να περασω τα νουμερα που μου δίνουν με το κομα

μάλλον υπάρχει κάτι ποιο συγκεκριμένο για το μοντέλο αυτό..

Edited by Gousgounis
Διόρθωση απο κεφαλαία σε πεζά
Link to comment
Share on other sites

κυρία Γεωργία

 

αφού δεν επιδέχεται η συσκευή κόμμα, γιατί "σώνει και ντέ" να εισάγεις αυτά που βρήκες στο ίντερνετ; Στρογγύλεψέ τα, έτσι κι αλλιώς στρογγυλεμένες θα σου δίνει και τις θέσεις σου... μη με ρωτήσεις πόσο στρογγυλεμένες, κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ για να έχεις αίσθηση της ακρίβειας εντοπισμού.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ

ΕΚΑΝΑ ΗΔΗ ΤΗΝ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΟΚΛΗΣΗ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 50 ΜΕΤΡΑ

Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΩ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΦΙΛΟΤΙΜΟΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ

Link to comment
Share on other sites

Σου έδωσε σωστότατη απάντηση ο συνάδελφος, απλά δε θέλεις να την αποδεχτείς. Δεν είναι δυνατό να έχεις ακρίβεια κάτω του μέτρου με GPS χειρός, κατά συνέπεια δεν έχει απολύτως κανένα νόημα η εισαγωγή συντεταγμένων με δεκαδικά ψηφία. Την απόκλιση των 50m που έχεις, ασφαλώς και δεν πρόκειται να σου τη διορθώσει το να εισάγεις ",32" στις συντεταγμένες σου. Είναι όντως μεγάλη, αλλά αλλού οφείλεται.

Link to comment
Share on other sites

τελικα καταφερα και βρηκα στο διαδικτυο ενα βιντεο για την σωστη ρυθμιση του garmin oregon 200

δεν εψαχνα να βρω "ακρίβεια κάτω του μέτρου", αλλά τα σωστά δεδομένα που πρέπει να περαστούν στο συγκεκριμένο μοντέλο

ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ξεθάβω το θέμα, γιατί θέλω τις GPSσυμβουλές σας.

 

Σε εναν νεοσύστατο πεζοπορικό συλλογο που ανήκω, θέλουμε να παρουμε ενα GPS χειρός, κυρίως για τα μονοπάτια και για την εν γένει ασφάλεια...

 

Δεν υπάρχουν πολλά χρήματα, οπότε εχω καταλήξει στα εξής: http://meimaris.com/product.asp?intProdID=2534 , το οποίο έχει Δέκτης: Garmin ST Cartesio STA2062 - 14 καναλιών με Hot-Fix - υψηλής ευαισθησίας, WAAS enabled

 

και στο: http://meimaris.com/product.asp?intProdID=2824 με Δέκτης: 36 καναλιών Hotfix πολύ υψηλής ευαισθησίας, WAAS enabled, Glonass enabled

 

Το 2ο θεωρείται καλύτερο λόγω περισσότερων καναλιών και glonass; Εχει χρησιμοποιήσει καποιος παρεμφερείς συσκευές σε δασική εκταση/βλάστηση; Φαντάζομαι πως δε θα χει προβλημα, εδώ το gps του κινητού "πιάνει".

 

Εχε κάποιος να προτείνει κατι καλύτερο, χωρίς να ξεφύγουμε απ'τα 250-270ε;

 

(το σαιτ που εβαλα ειναι ενδεικτικό σαν το φθηνότερο, ουδεμία σχέση για διαφήμιση).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.