Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοπή δέντρων


Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Τελικά πήρα μια εξουσιοδότηση από έναν εκ των συνιδιοκτητών ώστε να στείλω αίτημα στο δασαρχείο. Έστειλά αίτημα στο δασαρχείο, κάναν αυτοψία και σε 2 εβδομάδες παρέλαβα την έγκριση. Χρειαζόταν έγκριση δασαρχείο καθώς το οικόπεδο είναι εντός οικισμού αλλά εκτός σχεδίου.

 

Από εκεί και πέρα πήρα άλλη μια εξουσιοδότηση με γνήσιο από τον ίδιο συνιδιοκτήτη ότι μου επιτρέπει να αναλάβω εγώ το κλάδεμα και θα φερω συνεργείο με γερανό να το αναλάβει. Κανονικά χρειάζεται από όλους τους συνιδιοκτήτες η σύμφωνη γνώμη (ή εξώδικο ότι προκαλεί κίνδυνο στο σπίτι μου το δέντρο τους) αλλά επειδή δεν ασχολείται κανείς τους θεωρώ ότι δε θα κάνει κανείς τους καταγγελία οπότε θα προχωρήσω έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την κοπή δέντρων:

 

- Εντός σχεδίου απαιτείται άδεια μικρής κλίμακας (αρκεί να προκαλεί φθορές στα κτίσματα ή να παρεμποδίζει την ανοικοδόμηση) και δεν απαιτείται ενημέρωση δασαρχείου.

- Το κλάδεμα δεν απαιτεί άδεια (κλάδεμα νοείται το κόψιμο κλαδιών αρκεί να μείνει μια φούντα τουλάχιστον)

 

- Εκτός σχεδίου αρμόδιο είναι το δασαρχείο

 

- Σε γειτονικό οικόπεδο επιτρέπεται η κοπή μόνο εφ' όσον ενημερωθούν οι ιδιοκτήτες και το δέντρο εμποδίζει ή προκαλεί φθορές 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας

Δεν έχω ξανασχοληθεί με κοπή δέντρου και ένας πελάτης θέλει να κόψει δυο πεύκα λόγω επικινδυνότητας (μεγάλη κλίση)

Από ότι διάβασα θέλει ΕΕΜΚ

Υπάρχει καμία ΤΕ σαν υπόδειγμα?

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο , μια απλή τεχνική έκθεση με στοιχεία του ακινήτου, άδεια κτλ. ,μια σύντομη περιγραφή των εργασιών που θα γίνουν (πχ. κοπή με μηχανικό μέσο) και λόγοι  για την κοπή (όπως λες κλίση - επικινδυνότητα), στο τοπογραφικό που θα προσκομίσεις να σημειώσεις τη θέση των πεύκων και μια απόφαση γενικής συνέλευσης (αν πρόκειται για πολυκατοικία)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως με το παλιό τοπογραφικό της άδειας έκανα δουλειά στην πολεοδομία Αγ. Παρασκευής και στην πολεοδομία Διονύσου

Απλά επάνω σημείωσα τις θέσεις των δέντρων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.