Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Tέλος επιτηδεύματος και για το 2010...


avgoust

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Αγαπητοί Συνάδελφοι... συναδελφικούς χαιρετισμούς,

 

Μπράβο συνάδελφε. Εαν το έκανε αυτό η πλειοψηφία των μηχανικών, θα μπορούσαμε να κινήσουμε πολλά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι νόμιμο?

γιατρούς κλπ τους πληρώνεις απ`την τσέπη σου?

ΤΣΜΕΔΕ δεν θα στα ζητησει κάποια στιγμή

 

νομιμο ξενομιμο εγω δεν πληρωνω.

 

εχω ξαναπει, νομιζει το τσμεδε, το τεε, το υποικ ή το ελληνικο δημοσιο οτι ειναι ξυπνιοι? οτι μας κρατανε απο τα @ρχιδι@? ε, δεν εχουν καταλαβει τιποτα. απο λυσεις αλλο τιποτα.

 

σκοπος της ζωης μου να μην τους ξαναδωσω ουτε ενα ευρω. προσπαθω να μην χασω και τις χιλιαδες ευρω που εχω ηδη πληρωσει, αλλα κ να τις χασω δεν με νοιαζει. να μαθω να κανω μαλακιες, ηθελα να ειμαι ενταξει με τις υποχρεωσεις μου, καλα να παθω. ουτε εκτακτη εισφορα θα παρουν. προτιμω στον δικηγορο μου ΠΕΝΤΕ ΦΟΡΕΣ παρα σε αυτους αδιαμαρτυρητα.

 

γιατρους τσμεδε μετα απο 10 χρονια ταλαιπωριας, και οταν συνειδητοποιησα οτι ειμαι μειον (χωρις να υπολογισω το ΤΕΡΑΣΤΙΟ θεμα του χαμενου χρονου για να παιρνω 200 ευρω), το εκοψα. η ζωη ειναι α) πολυ μικρη και β) πολυ απλη. εγω προσφερω στους πελατες μου ανταποδοτικοτητα. πληρωνουν και παιρνουν. το ιδιο απαιτω κ εγω. οτι πληρωνω παιρνω. παιρνω τα ρισκα μου και εχω φαει κ τα χαστουκια μου. τωρα που εξαρτωνται και 5-6 ανθρωποι απο τη δικια μου τη προσπαθεια, η πλακα τελος.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω μόνο κάτι!Όταν θες να πάρεις μια δουλειά ας πούμε μια άδεια οικοδομής δεν σου ζητάνε ασφαλιστική ενημερότητα?Στην δίνει το ΤΣΜΕΔΕ αφού δεν έχεις πληρώσει?

 

Και κάτι για τα μ@υ@οπ@ν@ που ψηφίσανε τέτοιους νόμους.Διάβασα και πιο πάνω συναδέλφους άνεργους, με χιλια μιρια προβλήματα που όντως δεν έχουν να πληρώσουν το τέλος επιτηδευματία, ας πούμε ότι είμαι και εγώ ένας από αυτούς με 6000 εισόδημα 30 χρονών μένω ακόμα με τους γονείς μου γιατί δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά!Εγώ να μην κάνω δηλαδή οικογένεια?Τα 500 ευρώ να μην τα συνεισφέρω στον οικογενειακό προϋπολογισμό?Πρέπει να τα δώσω και αυτά?Εισφορές, τέλη, χαράτσια, φόροι δε μένει τίποτα!Στο τέλος θα τους πληρώνουμε και από πάνω για να αναπνέουμε και να πηγαίνουν χτες να τρώνε στις ταβέρνες και να γιορτάζουν τη ψήφιση με συνοδεία 100 ζητάδων ο καθένας.Ουσιαστικά χούντα έχουμε απλά αντί για τον στρατό έχουμε την αστυνομία και την εφορία. Αλλά τέτοιοι είναι και οι δικοί μας στο ΤΕΕ. Βλέπω μεγάλο συνδικαλιστικό αγώνα για τα δικαιώματά μας!Τόσο μεγάλο που μας αυξάνουν και άλλο τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ( σε όποιον το παρατήρησε στις εφημερίδες 2% νομίζω!) και αντί να μας μειώσουν και το 50αρικο που πληρώνουμε στο ΤΕΕ και σταμάτησαν να μας στέλνουν τα περιοδικά θα μας το αυξήσουν και αυτό. Άλλοι είναι οι κλέφτες και άλλους ονοματίζουν(εμάς)!

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω μόνο κάτι!Όταν θες να πάρεις μια δουλειά ας πούμε μια άδεια οικοδομής δεν σου ζητάνε ασφαλιστική ενημερότητα?Στην δίνει το ΤΣΜΕΔΕ αφού δεν έχεις πληρώσει?

 

πρωτη λυση οτι οι περισσοτερες πολεοδομιες δεν ζητανε την ενημερωτητα. βεβαια αυτο θα αλλαξει σιγουρα με καμμια υπερεπειγουσα εγκυκλιο του υπουργειου, αφοι οι ανθρωποι ηταν ειναι και θα ειναι γκανγκστερ.

 

δευτερη λυση, ποια αδεια? εσυ εχεις καμμια αδεια? δεν κουνιεται φυλλο. και εν πασει περιπτωση, θα πρεπει αυτη η αδεια να μου καλυψει τσμεδε, τεε, φπα, φορο εισοδηματος και παγια εξοδα για να την αναλαβω. καλα κρασια.

 

τριτη λυση, σου βρισκω εγω σφραγιδα για υπογραφη με ενημερωτητα με δυο τηλεφωνα. κανονικα με ενα αλλα ειμαστε καλοκαιρι κ πολλοι το ριξανε στο ψαρεμα νωρις.

 

τεταρτη, πεμπτη και εκτη λυση, δεν δημοσιευονται.

Link to comment
Share on other sites

@jimaros288

 

Φϊλε έχεις δίκιο, καμία παροχή από το ΤΣΜΕΔΕ ούτε στην υγεία ούτε για τη σύνταξή μας. Πληρώνουμε τα μαλλιοκέφαλά μας σε ένα άχρηστο ταμείο, που δεν μας δικαιολογεί ούτε το γιατρό, και κάνει κομπόδεμα τις εισφορές μας για άγνωστους παραλήπτες.

 

Και είμαστε πολλοί περίπου στην ηλικία σου (εγώ στα 34) που δεν μπορούμε ούτε να συντηρηθούμε χωρίς τους γονείς μας και μένουμε μαζί τους, με την άθλια κατάσταση που έχει επιφέρει η σύγχρονη χούντα.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη συγχαρητήρια για την επιστολή.

Κρίμα που δεν κυκλοφορεί πλέον και η σκουπιδοφυλλάδα του ΤΕΕ να δημοσιευόταν και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

tpanag πολύ σημαντικό το link που έδωσες και συγχαρητήρια στο Δικηγορικό Σύλλογο Θεσπρωτίας που τεκμηριώνει εκεί την αντισυνταγματικότητα του μέτρου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.