Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Tέλος επιτηδεύματος και για το 2010...


avgoust

Recommended Posts

κι όλα αυτά για να πληρώσουν τους τόκους που δημιούργησαν οι πολιτικοί κλέβοντας.

και βάζουν διλήματα κι εκβιασμούς ότι είναι ανάγκη να ψηφιστεί το έκτρωμα για να σωθεί η Ελλάδα. Τους τοκογλύφους και τα λαμόγια θέλουν να σώσουν....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Η φοβερή λογική του τέλους αυτού είναι οτι όλοι οι επιτηδευματίες είναι εξ ορισμού φοροφυγάδες. Οπότε βάζουμε αυτό το τέλος για να τους πάρουμε τον φόρο που αντιστοιχεί σε όσα δεν δηλώνουνε.

Link to comment
Share on other sites

Kαλά ρε σεις... δεν το έχετε καταλάβει ότι είμαστε οι προνομιούχοι???

Ακούει ο άλλος μηχανικός είναι αυτός, βλέπει και το τζίρο που έχουμε (όσοι τουλάχιστον ασχολούνται ή καλύτερα ασχολούνταν με δημόσια έργα) και σου λέει τα κονομάνε χοντρά αυτοί!!!

Δηλαδή έχεις κύκλο εργασιών 500.000€ με έξοδα 600.000€ (την τρέλα μου μέσα) και αυτό που κοιτάνε είναι μόνο τα έσοδα!!! Ρε μεγάλε έχεις δουλέψει ποτέ με το κωλοδημόσιο να δεις τι ωραία που είναι??? Ξέρεις, του λες, έχει και πολλά έξοδα η δουλειά μας και η απάντηση: έλα μωρέ, μια χαρά είσαι εσύ, μηχανικός είσαι!!!

 

Δεν μιλάω φυσικά ότι ο τζίρος είναι ΑΕΡΑΣ ΚΟΠΑΝΙΣΤΟΣ γιατί πλέον οι ΟΤΑ και γενικά όλοι οι δημόσιοι φορείς έχουν βαρέσει διάλυση.

Εμείς όμως, όπως είπε και ένας συνάδελφος πιο πάνω, θα πρέπει να πληρώσουμε και ΦΠΑ και φόρο εισοδήματος για χρήματα που δεν έχουμε εισπράξει και δεν γνωρίζουμε και το ποτε θα τα εισπράξουμε!!!

Κατά τα άλλα έχουμε και επιμελητήριο να προασπίσει τα συμφέροντά μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε, είμαι που είμαι σφιχτά εγώ, τώρα πληρώνω λογαριασμούς και για 2 σπίτια !

Βeen there, done that, got the bruses to proove it...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πάμε να το κλείσουμε τα βιβλία να γλυτώσουμε .

 

Βιβλία δεν κλείνουν αν δεν ανοίξεις σε άλλο επιτήδευμα.Άπαξ μηχανικός, πάντα μηχανικός, εκτός κ αν είσαι κάτι άλλο και μπορείς να το αποδείξεις.Ούτε από ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ διαγράφεσαι αν δεν μπορείς να αποδείξεις ότι είσαι κάτι άλλο αν όχι μηχανικός.

 

Εγώ θα τα δώσω μόνο για φέτος αυτά τα σούπερ τέλη.Αν δεν εφαρμοστεί το μεσοπρόθεσμο δεν ξαναπαίρνουν ούτε σεντ.Ααααααααααααν ψηφιστεί βέβαια.....

 

Εγώ είμαι υπέρ του να ψηφιστεί.Και να καθαρίσει η χώρα από τους βρωμερούς κατοίκους της. Ειδάλλως θα φύγω εγώ. Είναι μια μοναδική ευκαιρία.Αν δεν εφαρμοστεί, έχω φύγει σούμπιτος και δεν κοιτάω πίσω.Και επειδή δεν θα μπορώ να κλείσω βιβλία, θα τους κάνω δήλωση εγγράφως ότι μπορούν να εισπράττουν υπέρ του δημοσίου ό,τι εισπράξεις θεωρούν ότι έχω.Αυτό το δέχονται.Δεν έχω καμία είσπραξη φυσικά.

 

Υ.Γ.: να δώ πόσοι θα κλείσετε βιβλία από αυτούς που δεν έκαναν περαίωση.......:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μολις διαβασα στο Taxheaven οτι το τελος θα ειναι 400 με 500 ευρω για το ετος 2010... Μα ειναι δυνατον;;; !!!!

Που θα τα βρουμε. Εγω και ο σύζυγος μου ειμαστε μηχανικοι και βγαζουμε ελαχιστα πλεον χρηματα. Που θα βρουμε 1000 ευρω.

Ξερει κανεις αν μπορουμε να μην τα πληρωσουμε και αυτο συνεπάγεται;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπέρ του να ψηφιστεί.Και να καθαρίσει η χώρα από τους βρωμερούς κατοίκους της. Ειδάλλως θα φύγω εγώ. Είναι μια μοναδική ευκαιρία.Αν δεν εφαρμοστεί, έχω φύγει σούμπιτος και δεν κοιτάω πίσω.

Μήπως μπορείς να το αναλύσεις αυτό zavi?

Δηλαδή να μείνουν μόνο όσοι έχουν κάτι στην άκρη και αντέξουν τα χτυπήματα; Νέους δεν θέλει αυτή η χώρα; Προσωπικά δεν με πειράζει να ζήσω με πολύ λίγα χρήματα αρκεί να ξέρω ότι για 10-20 χρόνια θα έχουμε σωστή πολιτική σκηνή και θα γίνονται σωστές κινήσεις για τον τόπο. Αλλά επειδή ακριβώς αυτές τις κινήσεις είναι που δεν βλέπω να κάνει κανένας πολιτικός σκέφτομαι το εξωτερικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα εχω αναλυσει με 300 (τριακοσια) περιπου ποστ στο παγκοσμιοποιηση αλλα (φυσικα) πηγαν απατα, χαμενα μεσα στη θυελλα ολων των υπολοιπων ιδεαλιστικων ποστς.

Link to comment
Share on other sites

οφφτποπικ

[email protected] το στρουμφοthread εξαπλώνεται ....

 

σε λίγο όλα τα θέματα θα έχουν λίγο στρουμφ μέσα

 

θα είναι το θέμα ποσα σιδερα σε προβολο και καποιος θα γραψει για την φορολογια και τους ΔΥ

:D :D

 

 

και με την ευκαιρία που θα πας zavi ? το εχεις σκεφτει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.