Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσταση κτιρίου απο Εθνική Οδό


Recommended Posts

Δεν εχω συνηθίσει να κάνω τέτοιες αλχημείες και προφανως δεν είμαι τόσο εμπειρος για να θεωρώ τετοιες αδειες...δεδομένες.

Ευχαριστώ πολύ όλους τους συναδέλφους για τον κόπο σας και τις γνώσεις σας.

 

Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τη διαδικασία ανάκλησης; Κινεί το θέμα πλέον ο θιγόμενος γείτονας ας πούμε;

 

------------------------------------------------

 

Λοιπόν, έχω νέα. Εφόσον κατασκευάστηκε η εγνατία, όλο το υπολοιπο εθνικό δίκτυο έχει χαρακτηριστεί δευτερεύον.

Στο τοπογραφικό του τώρα έχει γίνει μια μίξη αποστάσεων, όπου η Ο.Γ. έχει τοποθετηθεί στα 20μ. (σύμφωνα με παράγραφο "γ" άρθρου 2 του ΠΔ 209/98) αλλά και άλλη μια απόσταση 45μ απο τον άξονα της Εθνικής οδού (δευτερεύον οδικού δικτύου πλέον).

 

Βέβαια πουθενά δεν αναφέρει καποιο φεκ περί κατασκευής Εγνατίας και αλλαγή χαρακτηρισμών.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον κατασκευάστηκε η εγνατία, όλο το υπολοιπο εθνικό δίκτυο έχει χαρακτηριστεί δευτερεύον.

 

Ορίστε? Στη πολεοδομία σου το είπανε αυτό? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε ερώτηση του πολ. μηχανικού που εκπόνησε τις μελέτες για την Ο.Α. της 1ης περίπτωσης (60μ. απο εθνική 20μ. απο S.R.) όταν εψαξε για τι γινεται για την Ο.Α. της 2ης περίπτωσης (45μ. απο εθνική, 20μ απο S.R.).

 

Του ανέφεραν πως η Ε-86 (θεσνικης εδέσσης) πλεον θεωρείται δευτερεύον εθνικό δίκτυο μετά την ολοκλήρωση της Εγνατίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι γεια σας,θα ήθελα την βοηθειά σας σε μια περιπτωση που έχω:

εχω ενα τοπογρ/κο στο οποίο θέλω να βαλω την Ο.Γ. το οποίο είναι αναμεσα σε κόμβο δευτερέυον εθνικο δίκτυο (45μ. απ τον αξονα) εκτος σχεδίου στο οποίο υπάρχει κτίριο που η αδεια του ήταν 1981 κ το 1985 έληξε.το κτιριο κατασκευάστηκε 1982 και υπήρχε απ την μια πλευρα δρόμος με χαρ. δευτερέυον εθνικο δίκτυο όπου πληρεί τις αποστάσεις 45μ.έπειτα κατασκευάστηκε ο κόμβος κ φυσικα οι αποστασεις απ τις αλλες πλευρες του κτιριου ειναι μικροτερες των45μ. Που θα τοποθετησω την Ο.Γ. σε αυτη την περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

Στην περίπτωση που υφίσταται κτίσμα με Ο.Α και έχει πρόσωπο σε δημοτική οδό,τυγχάνει να έχει κ σε μεγαλύτερη απόσταση περίπου 40μ, απο το όριο του δευτερεύοντος Εθνικού Δικτύου.Στο τμήμα της Ε.Ο δεν υπάρχει άξονας οδού αλλά διαγραμμίσεις κόμβων,λωρίδα επιβράδυνσης και δεν μπορεί να μετρηθεί η απόσταση των 45μ από τον άξονα της οδού.Η απόσταση είναι μεγαλύτερη των 30μ από το όριο της Εθνικής Οδού αλλά δεν θα έπρεπε να μετρηθεί από τον άξονα..;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.Θα αναζητήσω στα αρχεία της περιφέρειας μηπως βρω κάτι.

Βέβαια θα πρέπει να γίνει η εφαρμογή του άξονα με την προυπόθεση να έχει γίνει σωστή υλοποίηση της μελέτης.Το ερώτημα είναι αν είμαι υποχρεωμένος να κάνω την εφαρμογή του άξονα για να μετρηθεί ή απόσταση ή αρκεί η απόσταση απο το όριο του δρόμου..;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.